Kradzież 200 litrów oliwy

data_2023-10-20 19:44:36 2023-10-20 19:44:36

Kilka dni temu pisaliśmy o galopujących cenach oliwy oraz spodziewanych niewielkich tegorocznych zbiorach oliwek w Grecji. Wysokie ceny oliwy i ogólny niedobór ubiegłorocznych zapasów na rynku powodują, że pojawia się coraz więcej kradzieży „płynnego złota”.

Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce wczoraj, a łupem złodziei padło 200 litrów oliwy. Nieznani sprawcy włamali się do domu starszego mieszkańca miejscowości Κουβέλα. Złodzieje jednak nie interesowali się zawartością pomieszczeń mieszkalnych, a jedynie magazynem, w którym przechowywana była oliwa. O tym, że to właśnie oliwa była głównym celem włamania, świadczy to, że rabusie przynieśli ze sobą własne pojemniki, do których przelali oliwę.

Gaj oliwny na Krecie

Reglamentacja i podróbki

To zdarzenie to zapewne początek tego typu incydentów. Prognozy przewidują, że tegoroczna produkcja oliwy spadnie o 60-70%, a ceny oliwy w hurcie rozpoczną się od minimum 8 euro. Na Peloponezie w pierwszej transakcji sprzedaży litr świeżej tegorocznej oliwy wyceniono na 9,20 euro. Jedna z sieci greckich supermarketów wprowadziła ograniczenia w sprzedaży oliwy. Konsumenci mogą kupić w zależności od wielkości pojemnika 3-4 opakowania oliwy. Pojawia się również coraz więcej przypadków sprzedawania podrabianej oliwy. Zafałszowana oliwa jest na ogół mieszaniną oliwy oraz oleju słonecznikowego, jednak w najgorszym przypadku może to być mieszanina oleju sojowego i słonecznikowego z dodatkiem niebezpiecznych dla zdrowia pigmentów.

Kreta na liście najbardziej zagrożonych regionów

Niestety eksperci prowadzący badania nad gajami oliwnymi nie mają optymistycznych prognoz. Przewidują, że w gajach oliwnych położonych w najbardziej wysuniętych na południe rejonach Grecji w przyszłości nastąpi spadek plonów. Regiony takie jak południowa Kreta, Peloponez i Tesalia są najbardziej zagrożone zmianami klimatycznymi, które spowodują spadek liczby opadów, pożary i intensywne susze prowadzące do pustynnienia.

Fale upałów, z jakimi mieliśmy do czynienia w tym roku, przyczyniają się do wysychania delikatnych białych kwiatów drzewek oliwnych. Latem gdy drzewka już owocują, intensywne upały powodują kurczenie się owoców, a co za tym idzie gorszą jakość tłoczonej później oliwy. Jednak zagrożeniem dla gajów oliwnych są nie tylko upały występujące latem. Również nadmiernie wysokie temperatury występujące zimą czy wiosną powodują problemy w owocowaniu drzewek, więdnięcia i wysychania kwiatów, deformacje owoców.

Według Stavrosa Vemmosa, profesora sadownictwa na Uniwersytecie Rolniczym w Atenach zmiany klimatu doprowadzą w przyszłości do przeniesienia upraw drzew oliwnych w północne rejony Grecji. Jak wygląda obecny rozkład upraw możecie zobaczyć na poniższej mapce. Obszary zaznaczone kolorem zielonym mają największą powierzchnię, na której znajdują się gaje oliwne.

Gaje oliwne w GrecjiGaje oliwne pokrywają 5,7% powierzchni Grecji. Dane za 2021 rok.
Źródło grafiki:https://www.neakriti.gr

Gosia,  data_2023-10-20 19:44:36 2023-10-20 19:44:36
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2023-10-20 21:17:47

Przywiozłem jak zawsze. Najlepsza

2
2023-10-20 21:18:49

Ale kraść nie ładnie. Nieraz jedyne utrzymanie ludzi, którzy ją produkują

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2023-10-21 03:13:54

Mirek Jarek Takich sytuacji będzie więcej. Oliwy jest mało, a to co jest ma wysoką cenę.

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/713635404144060

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. Wielu z nich będzie zmieniać kierunek wakacji, a za tym idzie odpływ finansów dla tubylców,
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Ta patoturysyyka zabiła Santorini jako miejsce do życia. Stała się wyspą na której mogą mieszkać bogacze, których stać na wyśrubowane ceny lub wycieczki statkiem do sklepu. Poza sezonem to martwe miejsce. Tak umierają miasteczka wszędzie tam, gdzie drożyzną goli się turystów jak owce. Mają w powarzaniu, że dla Ciebie mała butelka wody za dwa euro to majątek. Przypłynie stonka i wszystko wykupi. (...)
Trzeba zacząć od tego, że te wycieczki 1 dniowe na Santorini mijają się z celem... są kosztowne, kilka godzin spędza się na transferze. Ludzie wyrzucani są w najgorszy upał i tłumy na Santo...wyścig do najbardziej fotogenicznych miejscówek i tyle... strata pieniędzy i czasu. Santorini zasługuje na dłuższą eksploracje, spokój chwilę zadumy... (...)
Gosia | crete.pl : Cześć, dziękujemy za informację. Artykuł pisaliśmy kilka lat temu ale świat się zmienia jak widać. Pozdrawiamy serdecznie :)
gość eizo: Cześć. Informuję, że od tego roku TUI organizuje wczasy prznajmniej w 2 hotelach w Matali: Matala Bay Hotel i Zafiria. Byliśmy tydzień w czerwcu br w Zafirii. Hotel czasy świetności ma już za sobą ale jest czysty z super obsługą. (...)
gość Rigilkent: Kreta oddzieliła się od kontynentu europejskiego już ok. 15 mln lat temu. Natomiast ok. 6 mln lat temu faktycznie nie była wyspą, mając nie tylko połączenie z Peoponezem, ale praktycznie z każdym zakątkiem ląduów otaczającch morze Śródniemne, gdyż tego wtedy... (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera