Paligremonos - oficjalny wyrok sądu

data_2023-04-25 20:21:17 2023-04-25 20:21:17

O niezwykle kontrowersyjnej inwestycji, jaka miała być zrealizowana powyżej klifu Palingremnos pisaliśmy na naszym portalu już nie raz. Projekt ten wzbudził dużą falę protestu, która wspierana była nie tylko przez lokalną społeczność, ale również przez wielu zagranicznych turystów odwiedzających Plakias. Wszystkim przyświecał tylko jeden cel – powstrzymać budowę, która bezpowrotnie zmieniłaby krajobraz charakterystycznego klifu Paligremonos. Wszystko wskazuje jednak, że opór ten miał sens. Sąd Apelacyjny w Chanii unieważnił właśnie pozwolenie na budowę, co jest równoznaczne z tym, że inwestor nie może prowadzić żadnych dalszych prac budowlanych.

Plakias - Palingremnos

Na razie wciąż jeszcze nie jest znane uzasadnienie tej decyzji. Pewne jest jednak to, że sąd przyznał rację około 50 podmiotom (w tym gminie Agios Vassiliou), które odwoływały się od decyzji służb Nadzoru Budowlanego w Rethymno pozwalających na realizację tej inwestycji. Jednym z argumentów przemawiających przeciw tej inwestycji, poza zniszczeniem unikalnego krajobrazu jest fakt, że planowana baza noclegowa znajduje się poza planem zabudowy miejskiej. Najprawdopodobniej właśnie na tym argumencie została oparta decyzja sądu.

Jako uzupełnienie dzisiejszego newsa przypominamy, że pod koniec stycznia bieżącego roku Rada Regionalna Departamentu Środowiska i Planowania Przestrzennego Regionu Krety wydała pozytywną rekomendację, co miało umożliwić podjęcie oficjalnych kroków dotyczących stworzenia obszaru znajdującego się pod ochroną. Decyzja została podjęta w oparciu o badanie przeprowadzone przez Muzeum Historii Naturalnej Krety, w którym oceniono charakterystykę skały Palingremnos wskazując na istnienie trzech czynnych uskoków tektonicznych, które wykluczają możliwość wznoszenia jakichkolwiek budowli na skale. Dodatkowo zwrócono uwagę na to, że zimą jest to również teren podmokły, który staje się siedliskiem wielu gatunków ptaków.

Widok z klifu na PlakiasWidok z klifu Palingremnos na Plakias

Dzisiejszy wyrok niestety nie kończy walki o pełne zabezpieczenie klifu Palingremnos. Lokalne organizacje oraz władze samorządowe toczą dalszy bój o to aby miejsce to zostało objęte ścisła ochroną. Do greckiego Ministerstwa Środowiska została złożona pełna dokumentacja umożliwiająca podjęcie takiego kroku. Uznanie klifu Paligrmenos za pomnik przyrody zostało poparte przez lokalną administrację. O tym czy miejsce to w końcu zostanie objęte należytą ochroną zadecydują urzędnicy w ministerstwie. Osobiście trzymamy kciuki za pozytywną decyzję.

Piotrek,  data_2023-04-25 20:21:17 2023-04-25 20:21:17
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2023-04-26 11:22:35

Brawo mieszkańcy i turyści! Skala i cała zatoka byłaby zepsutą jak po drugiej stronie. Plakias jest wspaniałe, choć widać że się strasznie rozwija. Mnóstwo nowych aparthoteli, za kosmiczne pieniądze.

1
2023-04-26 13:49:48

Great job!

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/608588371315431

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Potwierdzam. Wspaniałe, spokojne miejsce.
Popieram
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera