Otwarcie Muzeum Messary

data_2023-04-22 20:52:16 2023-04-22 20:52:16

Do wielu interesujących muzeów na Krecie dołączyło dzisiaj kolejne: Muzeum Messary. Pierwotnie muzeum to miało otworzyć swoje podwoje dla odwiedzających dopiero 30 czerwca. Warto podkreślić ten fakt bo w Grecji oddanie czegoś przed terminem to raczej rzadkość. Niezależnie jednak od tego nowe muzeum to kolejny ciekawy punkt na turystycznej mapie Krety dla wielbicieli archeologii.

Muzeum MessaryMuzeum Messary. Źródło zdjęcia: athensvoice.gr

Muzeum Messary zostało otwarte dzisiaj punktualnie o godzinie 12-tej w obecności Ministra Kultury Linasa Mendonisa. Przez co najmniej pierwszy miesiąc wstęp do muzeum będzie bezpłatny. Jak mówi dyrektor Eforatu Starożytności w Heraklionie, Vasiliki Sythiakaki, te pierwsze tygodnie pozwolą na zidentyfikowanie ewentualnych problemów, czy też braków. Po zakończeniu tego swoistego okresu próbnego Muzeum będzie czynne codziennie, z wyjątkiem wtorku. Bilet wstępu będzie kosztował 6 €. Przewidziany jest też bilet łączony kosztujący 10 €, który pozwoli na wejście na wykopaliska w Gortynie oraz zwiedzenie Muzeum Messary.

Połączenie ze sobą biletów do tych miejsc ma uzasadnienie, bo Muzeum Messary znajduje się bowiem kilometr od terenu stanowiska archeologicznego w Gortynie. Będzie ono zatem dobrym uzupełnieniem po obejrzeniu pozostałości tej dawnej stolicy Krety. W Muzeum wystawiono ponad 900 eksponatów, które dokumentują okres od pojawienia się osad ludzkich na terenie Messary aż do końca okresu bizantyjskiego. Artefakty eksponowane są w trzech salach. Jedna jest poświęcona prehistorycznej Messarze, druga miastom, które funkcjonowały w okresie greckim i rzymskim, trzecia i zarazem ostatnia sala poświęcona jest okresowi bizantyjskiemu.

Dyrektor Eforatu podkreśla, że szczególna geomorfologia Messary, która znajduje się pomiędzy dwoma pasmami górskimi, stworzyła doskonałe warunki do powstania cywilizacji. Ich pozostałości są obecne na licznych stanowiskach archeologicznych. Na ekspozycjach można będzie obejrzeć eksponaty z pierwszych osad w Trypiti, Kali Limenes, są sekcje poświęcone pałacowi minojskiemu w Fajstos, Agia Triada, Kommos. Jest też bardzo duży dział poświęcony Gortynie, która uznawana jest też za największe starożytne miasto na wyspie.

W tworzeniu muzeum wykorzystano technologie cyfrowe, które umożliwiają powiązanie prezentowanych artefaktów z miejscami ich odnalezienia. Obecne mają też być aplikacje interaktywne, e-wycieczki, gry cyfrowe dla dzieci, projekcje wideo. Stworzono również aplikację, która ma dostarczyć informacji na temat słynnego dysku z Fajstos.

Dalsze plany rozwoju tego Muzeum zakładają, że stanie się ono centrum kulturalnym dla całego regionu. Ma to być również miejsce spotkań archeologów pracujących w tej okolicy, którzy mogliby tu dzielić się informacjami dotyczącymi aktualnych wykopalisk z lokalną społecznością.

Muzeum zajmuje powierzchnię ponad 3,5 tys. kilometrów kwadratowych, a o jego powstanie przez długi czas zabiegała lokalna społeczność.

Gosia,  data_2023-04-22 20:52:16 2023-04-22 20:52:16
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2023-04-22 19:53:15

Postaramy się zobaczyć w tym roku

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/606910488149886

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Dokładnie tak właśnie spędzam kwietniowy urlop na Krecie i jest cudnie
https://youtu.be/nkUFqIvmrEE?si=fiJ2H8A7GvPCG44Y ❤️
gość PiotrWie: Od kilkunastu lat unikamy czerwca, lipca i sierpnia, ale jak zrobi się to popularne to chyba przestawimy się na kwiecień i październik 
gość dodekanezowiec: W Grecji (a mam tu na myśli swoje ulubione wyspy czyli Kos, Kreta, Rodos) jednak bym preferował sezon (15 czerwca - 15 września). (...)
Kto by się spodziewał, że zmiana klimatu na coś się przyda?
Gosia | crete.pl : Bardzo się cieszymy :) Sami też mamy często takie spostrzeżenia w tawernach :D
Czerwiec to wg mnie najlepszy czas na wakacje np. w Grecji czy Chorwacji. Ze względu na bombelki, staramy się wyjeżdżać w ostatnim tygodniu czerwca. Choć byłem na Krecie w 2021r. w drugim tygodniu lipca to pogoda była idealna, a spotkałem naszych rodaków, którzy będąc w czerwcu mieli wówczas straszne upały.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera