2023-04-22 20:52:16
Do wielu interesujących muzeów na Krecie dołączyło dzisiaj kolejne: Muzeum Messary. Pierwotnie muzeum to miało otworzyć swoje podwoje dla odwiedzających dopiero 30 czerwca. Warto podkreślić ten fakt bo w Grecji oddanie czegoś przed terminem to raczej rzadkość. Niezależnie jednak od tego nowe muzeum to kolejny ciekawy punkt na turystycznej mapie Krety dla wielbicieli archeologii.
Muzeum Messary. Źródło zdjęcia: athensvoice.gr
Muzeum Messary zostało otwarte dzisiaj punktualnie o godzinie 12-tej w obecności Ministra Kultury Linasa Mendonisa. Przez co najmniej pierwszy miesiąc wstęp do muzeum będzie bezpłatny. Jak mówi dyrektor Eforatu Starożytności w Heraklionie, Vasiliki Sythiakaki, te pierwsze tygodnie pozwolą na zidentyfikowanie ewentualnych problemów, czy też braków. Po zakończeniu tego swoistego okresu próbnego Muzeum będzie czynne codziennie, z wyjątkiem wtorku. Bilet wstępu będzie kosztował 6 €. Przewidziany jest też bilet łączony kosztujący 10 €, który pozwoli na wejście na wykopaliska w Gortynie oraz zwiedzenie Muzeum Messary.
Połączenie ze sobą biletów do tych miejsc ma uzasadnienie, bo Muzeum Messary znajduje się bowiem kilometr od terenu stanowiska archeologicznego w Gortynie. Będzie ono zatem dobrym uzupełnieniem po obejrzeniu pozostałości tej dawnej stolicy Krety. W Muzeum wystawiono ponad 900 eksponatów, które dokumentują okres od pojawienia się osad ludzkich na terenie Messary aż do końca okresu bizantyjskiego. Artefakty eksponowane są w trzech salach. Jedna jest poświęcona prehistorycznej Messarze, druga miastom, które funkcjonowały w okresie greckim i rzymskim, trzecia i zarazem ostatnia sala poświęcona jest okresowi bizantyjskiemu.
Dyrektor Eforatu podkreśla, że szczególna geomorfologia Messary, która znajduje się pomiędzy dwoma pasmami górskimi, stworzyła doskonałe warunki do powstania cywilizacji. Ich pozostałości są obecne na licznych stanowiskach archeologicznych. Na ekspozycjach można będzie obejrzeć eksponaty z pierwszych osad w Trypiti, Kali Limenes, są sekcje poświęcone pałacowi minojskiemu w Fajstos, Agia Triada, Kommos. Jest też bardzo duży dział poświęcony Gortynie, która uznawana jest też za największe starożytne miasto na wyspie.
W tworzeniu muzeum wykorzystano technologie cyfrowe, które umożliwiają powiązanie prezentowanych artefaktów z miejscami ich odnalezienia. Obecne mają też być aplikacje interaktywne, e-wycieczki, gry cyfrowe dla dzieci, projekcje wideo. Stworzono również aplikację, która ma dostarczyć informacji na temat słynnego dysku z Fajstos.
Dalsze plany rozwoju tego Muzeum zakładają, że stanie się ono centrum kulturalnym dla całego regionu. Ma to być również miejsce spotkań archeologów pracujących w tej okolicy, którzy mogliby tu dzielić się informacjami dotyczącymi aktualnych wykopalisk z lokalną społecznością.
Muzeum zajmuje powierzchnię ponad 3,5 tys. kilometrów kwadratowych, a o jego powstanie przez długi czas zabiegała lokalna społeczność.
Komentarze
komentarz z![facebook](/_gfx/fb_icon/fb-f.png)
Postaramy się zobaczyć w tym roku
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/606910488149886