2023-04-05 18:38:16
Rada gminy Kissamos podjęła decyzję o wdrożeniu przepisów chroniących obszar plaży Elafonissi. Konkretnie chodzi o zamontowanie szlabanu, który ma uniemożliwić wjazd pojazdów do chronionej strefy ekologicznej sąsiadującej z plażą. Według planów szlaban ten ma zostać zainstalowany jeszcze w tym roku przed wysokim sezonem turystycznym. Każdy kto dojeżdżał autem do Elafonissi z pewnością pamięta, że obecnie parkowanie samochodów jest możliwe nie tylko na nieutwardzonym placu. Kierowcy chcąc zaparkować w cieniu wjeżdżają dalej na porośnięty drzewami i krzewami teren. I właśnie to miejsce chcą zacząć chronić władze gminy.
Oznacza to, że osoby, które przyjadą na plażę będą musiały pozostawić swoje samochody przy końcu asfaltowej drogi, a następnie przejść pieszo kolejne 350 metrów. Poza szlaban na nieutwardzony parking będą mogły wjechać tylko służby ratunkowe, właściciele gruntu, firma caterinowa oraz osoby niepełnosprawne, które przyjadą samochodem elektrycznym. Będą mogły tu również zaparkować autobusy.
Elafonisi to nie tylko plaża z różowym piaskiem uważana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Bezpośrednie okolice plaży Elafonissi wraz z laguną tworzą rezerwat przyrody, który został wpisany na listę Natura 2000. Piaszczysty obszar przed plażą znajdujący się poniżej poziomu 20 m n.p.m. kiedyś był dnem morskim, a obecnie jest porośnięty przez różne gatunki roślin. Niestety obecnie są na nim drogi dojazdowe oraz dziki parking pomiędzy drzewami.
To jedno z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Europie, na którym są zarejestrowane siedliska i gatunki priorytetowe oraz te wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Szczególnie istotne jest występowanie tu unikalnych lilii Androcymbium rechingeri. Jest to bardzo rzadko występujący gatunek endemiczny charakterystyczny tylko dla Krety. Rośnie on przy plaży Elafonissi oraz w kilku innych miejscach zachodniego wybrzeża Krety. Obszar Elafonissi jest również ważnym korytarzem migracyjnym dla ptaków, które właśnie tu odpoczywają przed wyruszeniem w długi lot w kierunku Afryki.
Władze gminy zdają sobie sprawę, że wprowadzenie nowych zasad oznacza wielkie trudności ale deklarują wolę stawienia im czoła. Jeśli uda się wprowadzić w życie uchwalone rozwiązania to będzie to z pewnością spory krok wykonany w kierunku ochrony zagrożonej przyrody.
Komentarze
komentarz z
Szkoda, że nareszcie
komentarz z
komentarz z
Bardzo dobra decyzja
komentarz z
Super
komentarz z
i ja tą decyzję szanuje <3
komentarz z
W zeszłym, roku szlaban ,,przetrwał " jedną noc.
Jest jeszcze jedna wiadomość, ograniczenie leżaków...o szczegółach piszą tutaj
https://agonaskritis.gr/%ce%b1%ce%bb%ce%bb%ce%ac%ce%b6%ce%bf%cf%85%ce%bd-%cf%8c%ce%bb%ce%b1-%cf%83%cf%84%ce%bf-%ce%bb%ce%b1%cf%86%ce%bf%ce%bd%ce%ae%cf%83%ce%b9-%cf%84%ce%ad%cf%81%ce%bc%ce%b1-%ce%bf%ce%b9-%ce%bf%ce%bc%cf%80/
Mam nadzieję, że wkrótce przyjdzie kolej na ochronę Laguny Balos
komentarz z
Jest niestety i taka opcja, że tym razem szybko "się zniszczy". Tym bardziej że nie było jednomyślności co do tego rozwiązania
komentarz z
CRETE - Kreta Trzymam kciuki za szlaban i ograniczenie leżaków, cała reszta, to dla mnie pobożne życzenie....żyję tutaj prawie 30 lat i doskonale zdaję sobie sprawę jak to funkcjonuje.
komentarz z
smutek......
komentarz z
Izabela Brzoska Brak leżaków to będzie prawdziwa rewolucja. Jeśli chodzi o ograniczenia czasu i rezerwacje w aplikacji to powątpiewam w skuteczność tego rozwiązania. Jedna kwestia kto będzie pilnował czasu i ludzi, druga to taka że Grecja nie jest zbyt informatycznym krajem. Tego typu rozwiązania jak na razie średnio im wychodzą.
komentarz z
Wystarczy wprowadzić opłaty wstępu jak do parku narodowego. Ograniczyć leżaki. Muszę stwierdzić ze parkowanie tam w krzakach ma swój urok. Takie na dziko.
komentarz z
Leżaki będą ograniczone, w zamyśle również czas spędzony na plaży.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/597074595800142