Akcja ratunkowa na Psiloritis

data_2023-03-27 19:12:38 2023-03-27 19:12:38

O tym, że górskie szlaki na Krecie bywają zdradliwe, niech świadczy przykład młodego człowieka, który wczoraj postanowił wspiąć się na najwyższą górę Krety-Psiloritis. Niestety nie wszystko poszło zgodnie z jego planem i mężczyzna utknął na noc w górach. Pomimo wiosennej aury na niżej położonych terenach wyspy, w górach w wielu miejscach wciąż zalega jeszcze śnieg, a w nocy temperatura może spadać poniżej zera. Dodatkowo pokrywa śnieżna na skutek wahań temperatur w ciągu doby zamieniła się w lód. Właśnie te warunki oraz, jak można się domyślać, brak należytego przygotowania do wspinaczki, uwięziły wycieczkowicza w górach.

Akcja ratunkowa na Psiloritis

Szczęśliwie mężczyzna zdołał złapać zasięg sieci komórkowej co pozwoliło mu zadzwonić pod 112, a następnie wezwać pomoc. Natychmiast zmobilizowano 19 strażaków i około godziny 20-tej rozpoczęto akcję poszukiwawczo-ratowniczą. Pechowego turystę zlokalizowano dopiero we wczesnych godzinach rannych w okolicach płaskowyżu Lakkos Migerou. Stamtąd około 7:30 rano podjęto go na pokład śmigłowca, który przetransportował mężczyznę do Szpitala Uniwersyteckiego w Heraklionie. Z ostatnich informacji wynika, że jego stan jest dobry, aczkolwiek jest on dość wychłodzony i osłabiony.

Strażacy udostępnili nagranie z tego momentu, które możecie obejrzeć poniżej.

Wiosna to na Krecie większości przypadków dobry czas na trekkingi czy też realizację dłuższych wycieczek pieszych. Wyruszając jednak na szlak trzeba na bieżąco sprawdzać warunki pogodowe, a zwłaszcza temperaturę panującą zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach nocnych. Mimo że podczas tegorocznej zimy nie spadło zbyt wiele śniegu to jednak idąc w wyższe partie gór wczesną wiosną na pewno na niego natraficie. Wędrówka po zmrożonym zboczu góry w zwykłych butach to nie tylko kiepski pomysł, ale również proszenie się o kłopoty. Planując czasową organizację takiej wycieczki warto mieć również na uwadze to, że o tej porze roku dzień jest zdecydowanie krótszy niż w lecie. Szlaki na Krecie bywają czasami mało czytelne nawet w świetle dziennym, więc poruszanie się nimi o zmierzchu lub w nocy może być niemożliwe.

Gosia,  data_2023-03-27 19:12:38 2023-03-27 19:12:38
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2023-03-27 19:56:51

Patrząc na film wygląda że na wysokości Lakkos Mygreu jest śnieg, więc przynajmniej do końca kwietnia powyżej 1800 warunki będą zimowe.

 gość}
gość PiotrWie
2023-03-30 13:08:21

Dziś jest niesamowita widoczność - po zewnętrznej stronie wyspy widzieliśmy większość Cyklady, a teraz z brzegu kaldery w Oi widać Kretę - z dużą plamą śniegu w masywie Gór Idajskich.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/592307612943507

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. Wielu z nich będzie zmieniać kierunek wakacji, a za tym idzie odpływ finansów dla tubylców,
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Ta patoturysyyka zabiła Santorini jako miejsce do życia. Stała się wyspą na której mogą mieszkać bogacze, których stać na wyśrubowane ceny lub wycieczki statkiem do sklepu. Poza sezonem to martwe miejsce. Tak umierają miasteczka wszędzie tam, gdzie drożyzną goli się turystów jak owce. Mają w powarzaniu, że dla Ciebie mała butelka wody za dwa euro to majątek. Przypłynie stonka i wszystko wykupi. (...)
Trzeba zacząć od tego, że te wycieczki 1 dniowe na Santorini mijają się z celem... są kosztowne, kilka godzin spędza się na transferze. Ludzie wyrzucani są w najgorszy upał i tłumy na Santo...wyścig do najbardziej fotogenicznych miejscówek i tyle... strata pieniędzy i czasu. Santorini zasługuje na dłuższą eksploracje, spokój chwilę zadumy... (...)
Gosia | crete.pl : Cześć, dziękujemy za informację. Artykuł pisaliśmy kilka lat temu ale świat się zmienia jak widać. Pozdrawiamy serdecznie :)
gość eizo: Cześć. Informuję, że od tego roku TUI organizuje wczasy prznajmniej w 2 hotelach w Matali: Matala Bay Hotel i Zafiria. Byliśmy tydzień w czerwcu br w Zafirii. Hotel czasy świetności ma już za sobą ale jest czysty z super obsługą. (...)
gość Rigilkent: Kreta oddzieliła się od kontynentu europejskiego już ok. 15 mln lat temu. Natomiast ok. 6 mln lat temu faktycznie nie była wyspą, mając nie tylko połączenie z Peoponezem, ale praktycznie z każdym zakątkiem ląduów otaczającch morze Śródniemne, gdyż tego wtedy... (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera