Statystyczny turysta zachodniej Krety w 2022 roku

data_2023-01-26 19:34:48 2023-01-26 19:34:48

Coroczne badania nad profilem statystycznego turysty odwiedzającego Kretę zachodnią dostarczają sporą dawkę ciekawej wiedzy na temat osób przyjeżdżających na tę część wyspy. Badania te przeprowadza się by ocenić ruch turystyczny i wziąć pod lupę rodzące się trendy i ewentualne zmiany zachowania turystów. W badaniu przeprowadzonym w 2022 roku otrzymane wyniki porównano z ostatnim przedpandemicznym sezonem, czyli rokiem 2019.

Statystyczny turysta w zachodniej Krecie

Badania są przeprowadzane przez Obserwatorium Turystyki Zachodniej Krety i koordynowane przez Wydział Ekonomii i Zarządzania Śródziemnomorskiego Instytutu Rolniczego w Chanii oraz we współpracy z Uniwersytetem Technicznym Krety. Obserwatorium działa od ponad dekady z inicjatywy Związku Hotelarzy Chania. W najnowszym badaniu analizowano przyjazdy i zachowania turystów zagranicznych, a dane dostarczyła Służba Lotnictwa Cywilnego oraz Fraport-Greece, który zarządza lotniskiem w Chanii.

Rekordowy rok

Jeśli chodzi o ogólną liczbę turystów, którzy przylecieli na lotnisko w Chanii w okresie od stycznia do listopada 2022 to odnotowano rekordową liczbę 1,3 miliona osób, co oznacza, że w porównaniu do 2019 roku nastąpił 13% wzrost. Analizując te dane bardziej szczegółowo można zauważyć, że największy wzrost odnotowano w przypadku turystów z Niemiec (+68%), Wielkiej Brytanii (+30%), Polski (+20%) i Danii (+17%). Na Kretę przyleciało również więcej Włochów i Francuzów.

Statystyczny turysta

Mniej skandynawskich turystów

W zamian za to mniej turystów przybyło z Austrii (-23%), Cypru, Belgii i Holandii (po -14%). Jednak najbardziej znaczące spadki odnotowano w przypadku turystów z Norwegii (-30%) oraz Szwecji (-21%). W ogólnym rozrachunku zauważono ponad 10% spadek liczby turystów skandynawskich, którzy w latach 2013-2019 stanowili połowę wszystkich turystów odwiedzających Kretę zachodnią. W tym roku Skandynawowie stanowili 37% spośród wszystkich turystów.

Brak turystów z Rosji

Osobną grupą która w 2022 nie przyjechała na wakacje na Kretę są Rosjanie. W poprzednich sezonach pod względem liczby przyjazdów zajmowali oni 4. miejsce osiągając poziom 270 tys. przyjazdów w 2019 roku. Wprowadzenie sankcji praktycznie wyzerowało liczbę przyjazdów Rosjan. Jednak o ile początkowo obawiano się, że luka po tych turystów nie zostanie „zagospodarowana” to w ostatecznym rozrachunku okazało się, że straty przybyszów rosyjskich zostały zrekompensowane przez większą liczbę turystów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Austrii i Polski.

Statystyczny turysta

Narodowości w procentach

Pierwsze miejsce zajęli Brytyjczycy (19%), następnie Duńczycy (13%), Niemcy (12%). Szwedzi (9%) i Norwegowie (9%), którzy w 2019 roku plasowali się na pierwszym miejscu, w ubiegłym roku spadli na odpowiednio piąte i szóste. Co ciekawe Polacy w ubiegłym roku również stanowili 9% fragment tego turystycznego „tortu”. Obecność naszych Rodaków na Krecie zachodniej zaczęła wzrastać od 2017 roku. W tej chwili stanowią jedną z najbardziej liczących się narodowości odwiedzających zachodnią część wyspy. Kto zajął dalsze miejsca jeśli chodzi o ogólną liczbę wszystkich przylotów do Chanii? Byli to Włosi (4%), Francuzi (3%) i Belgowie (3%).

Statystyczny turysta

Więcej "pierwszaków"

W porównaniu do lat przed „epoką” koronawirusa w ubiegłym roku wzrósł odsetek turystów zagranicznych odwiedzających tę część Krety po raz pierwszy. Obecnie stanowią oni ponad połowę wszystkich odwiedzających. Czy to oznacza, że Kreta przyciągnęła nowych turystów? Niestety nie do końca, ponieważ odnotowany wzrost jest głównie zasługą norweskich i szwedzkich turystów, którzy w tym roku zrezygnowali z odwiedzenia Krety, co zmieniło statystyczne proporcje. Skandynawowie są podobno znani z tego, że często na wakacje wybierają miejsca, które już kiedyś odwiedzili. Stali bywalcy rezygnując z wakacji na Krecie zachodniej oddali pole nowicjuszom.

I teraz powoli dochodzimy do sedna badań, czyli do statystycznego profilu turysty odwiedzającego Kretę zachodnią.

Kto z kim i ile ma w portfelu

Prawie 7 na 10 turystów to etatowcy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu z czego prawie ¾ osób jest zatrudniona w usługach. W 2022 roku do 55% wzrosła liczba turystów w przedziale wieku 35-64 lata. W 2020 oraz 2021 roku turystów tych było znacznie mniej, a na Kretę zachodnią przyjeżdżali przeważnie młodsi ludzie. W czasie ubiegłego roku liczba turystów nieco starszych oraz dojrzałych powróciła już do poziomu odnotowanego przed pandemią.

Pod lupę wzięto również stan cywilny zagranicznych gości. Sześciu na dziesięciu turystów deklaruje, że jest w związku małżeńskim, co trzeci zaś jest singlem.

Poziom wykształcenia turystów zagranicznych odwiedzających Kretę jest bardzo wysoki. Aż 75% gości to absolwenci szkół wyższych, a ich średni poziom dochodów waha się w przedziale 70-80 tys. euro. Tak wysoki średni poziom dochodów wynika z faktu, że na wyspę przyjeżdża dużo obywateli Wielkiej Brytanii i Niemiec, a także Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii, czyli krajów o wysokim profilu dochodów.

Średnie wydatki

Jak zauważyli badacze analizujący wyniki badań w tym roku nastąpił ponad 15% wzrost średnich wydatków ponoszonych w trakcie wyjazdu w porównaniu do 2019 roku. Wydatki te nie obejmują kosztów biletów oraz zakwaterowania. Przy czym goście z USA, Kanady i Australii więcej pieniędzy wydają na podróżowanie, zaś goście skandynawscy, z Europy Środkowej i Wschodniej oraz Wielkiej Brytanii na konsumpcję jedzenia.

Statystyczny turysta

Zakwaterowanie

W przypadku analizowania danych dotyczących wyboru opcji zakwaterowania zauważono nową tendencję w porównaniu do danych z 2019 roku. Turyści w ubiegłym roku chętniej wybierali noclegi w Chanii, ale równie dużą popularnością cieszył się rejon miejscowości Kissamos.

Najbardziej znamienne jest znaczne zmniejszenie się odsetka odwiedzających, którzy wybrali formułę „all inclusive”. Zwiększyła się za to liczba turystów zagranicznych, którzy na wakacje skorzystali z najmu krótkoterminowego takiego jak Air BnB. Aż 15% odwiedzających Kretę zachodnią w minionym roku zdecydowało się na taką formę zakwaterowania. Przedstawiciele branży hotelarskiej nie ukrywają, że zmiana preferencji wybieranych noclegów stanowi dla nich spory cios. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że Kreta zachodnia od wielu lat jest wybierana częściej przez osoby samodzielnie organizujące sobie wakacje i szukające innej formuły pobytu na wyspie niż ta oferowana przez biura podróży.

Statystyczny turysta 2022

Procentowo hotele mimo wszystko nadal pozostają w czołówce preferencji turystów, ponieważ ponad połowa z nich wybiera właśnie takie zakwaterowanie. Dodatkowo 2/3 z tej grupy decyduje się na hotele o standardzie 4 i 5 gwiazdek. Mimo tej różnorodności noclegów aż 90% odwiedzających zadeklarowało, że było bardzo zadowolonych z usług bazy noclegowej.

Kolejnym potwierdzeniem tego, że Kreta coraz wyraźniej staje się miejscem dla samodzielnych turystów jest duża różnica, jaką odnotowano w sposobie rezerwacji noclegów i organizacji wypoczynku. Aż 6 na 10 zagranicznych turystów w 2022 roku zorganizowało sobie pobyt w tej części wyspy samodzielnie, bez korzystania z usług biura podróży lub różnego rodzaju pośredników.

Jak długo?

W 2022 roku przeciętny czas urlopu spędzanego na Krecie wyniósł 9 dni, czyli o jeden dzień dłużej w porównaniu do roku 2019. Ciekawym trendem jest też zmniejszenie liczby rodzinnych wakacji z dziećmi. Ponad połowa zagranicznych gości przyleciała na wyspę tylko ze współmałżonkiem.

Jak podróżowali po wyspie?

Zagraniczni turyści często decydują się na wynajęcie auta i zwiedzanie wyspy. W ubiegłym roku samochód wypożyczano średnio na 7 dni. Warto zaznaczyć jednak, że większość wynajmujących pochodziła USA/Kanady, Australii oraz Europy Środkowej czy Wielkiej Brytanii i Irlandii. Z komunikacji lokalnej korzystali częściej turyści z Europy Wschodniej, co jest powiązane z niskim profilem dochodów, a także znacznym zwiększeniem cen wynajmu aut na Krecie. Przypomnijmy, że od 2021 roku ceny za wynajęcie samochodu na wakacje poszybowały na wyspie do niespotykanych wcześniej poziomów. Goście z krajów o wysokim profilu dochodów często także decydowali się na korzystanie z taksówek.

Statystyczny turysta

Dokąd pojechali?

Lokalizacje głównie wybierane przez przyjezdnych nie zaskakują. Najczęściej wybieranymi plażami są Elafonisi, Balos oraz Falasarna. Co ciekawe większość spośród odwiedzających te plaże dostrzega też konieczność wprowadzenia zrównoważonego zarządzania powyższymi miejscami. Przeładowanie jest zauważalne gołym okiem, a plaże te mimo swojej urody i niepowtarzalności giną pod naporem tłumów.

Równie znacząca liczba turystów odwiedza też klasztory, muzea i stanowiska archeologiczne. Przy czym w tej ostatniej kategorii wyraźnie dominuje pałac minojski w Knossos. Warto też zauważyć, że co czwarty turysta zwiedza tylko miejsca, które są położone w niewielkiej odległości od miejsca zakwaterowania.

Statystyczny turysta

Zwiedzanie wyspy samochodem to na szczęście nie jedyna forma aktywności wybierana przez zagranicznych gości. Prawie wszyscy wskazują też pływanie jako ulubioną formę aktywności i spędzania czasu. Czterech na dziesięciu turystów wybrało też wycieczki statkiem oraz piesze. Goście często też korzystają z możliwości nurkowania w spokojnych wodach Morza Śródziemnego. 20% odwiedzających Kretę zainteresowało się odwiedzeniem lokalnej firmy agroturystycznej, 10-15% odwiedzaniem jaskiń, których na wyspie nie brakuje. Część osób wzięła też udział w warsztatach garncarskich czy lekcjach gotowania lokalnych potraw, wspinaczki, jazdy na rowerze i konnej, wędkarstwa, czy safari jeepami.

Czy wrócą ponownie?

Niemal wszyscy turyści zagraniczni deklarują, że byli bardzo zadowoleni z wizyty w tym regionie Krety. Dziewięciu na dziesięciu turystów zagranicznych nie tylko chciałoby ponownie odwiedzić Kretę Zachodnią, ale także bez zastrzeżeń poleciłoby ją krewnym i przyjaciołom, co tylko podkreśla atrakcyjność tego miejsca. Ponadto prawie połowa zagranicznych gości deklaruje, że odwiedziłaby region również w sezonie zimowym, gdyby istniało bezpośrednie połączenie z miastem, w którym mieszkają. Tak wysoki wynik świadczy o tym, że Kreta naprawdę ma duży potencjał również w sezonie zimowym.

Dlaczego wybierają Kretę zachodnią?

Głównym powodem, dla którego turyści odwiedzają Kretę Zachodnią są przede wszystkim plaże (68%). To raczej nie dziwi, ponieważ w tym rejonie znajdują się najbardziej znane i piękne plaże takie jak Balos, Elafonissi czy ostatnio coraz bardziej popularna Falasarna. Od lat są to turystyczne hity i większość osób chce zobaczyć te miejsca na własne oczy. Jednak poza tymi trzema plażami Kreta zachodnia może też poszczycić się wieloma innymi, którym urody nie brakuje.

Poza plażami istotna jest również jakość zakwaterowania (46%), możliwości rekreacji i relaksu (43%), piękno krajobrazu i wsi (40%). Doceniona jest również lokalna kuchnia (37%) oraz życzliwość i gościnność mieszkańców (32%).  

Statystyczny turysta

Lokalne produkty

Zagraniczni goście doceniają również lokalne produkty. Wśród tych, które najczęściej goszczą w ich koszykach, jest niezmiennie doskonałej jakości kreteńska oliwa. Oprócz niej turyści chętnie sięgają po lokalne wina, miody oraz sery. Chętnie kupują również lokalne owoce i warzywa, a także świeżo wyciskany sok z pomarańczy. Ogromną popularnością cieszą się tamtejsze zioła i przyprawy. Ich aromat nawet wiele miesięcy po zakończeniu wakacji przypomina lokalne smaki Krety. Turyści również coraz częściej sięgają po lokalne alkohole czyli raki/tsikoudię.

Statystyczny turysta

Co doceniają?

Odwiedzający są bardzo zadowoleni z czystości plaż oraz kąpielisk, a także plażowej infrastruktury. Chyba nie może być inaczej skoro na Krecie co roku około 120 plaż uzyskuje prestiżowe odznaczenia Błękitnej Flagi. Otrzymanie go oznacza, że plaże spełniają szereg wymagań dotyczących jakości wody, bezpieczeństwa, organizacji i troski o ochronę środowiska naturalnego.

Turyści doceniają również wysoki poziom bezpieczeństwa na wyspie (90%). Blisko 80% jest zadowolona z atrakcji kulturalnych, zabytków oraz dostępności usług pomocniczych (np. dostęp do bankomatów itp.).

A za co ganią?

Nie jest oczywiście tak, że turyści nie dostrzegają słabych punktów Krety zachodniej. Są to cenne informacje, które wyraźnie pokazują co lokalni włodarze mogą poprawić, aby w głowach gości zostały same dobre wspomnienia związane z wakacjami na wyspie.

Mimo, że turyści nadal nie za dobrze oceniają stan dróg oraz oznakowania, to jednak w ubiegłym roku narzekających na infrastrukturę drogową było mniej w porównaniu do wcześniejszych lat. Źle oceniano przede wszystkim zbieranie odpadów i powszechne wykorzystanie tworzyw sztucznych.

Statystyczny turysta

Cięgi zebrała częstotliwość kursowania autobusów oraz ich punktualność. W Chanii jako jeden z głównych problemów wskazywano duże natężenie ruchu oraz powszechny brak miejsc parkingowych. W ubiegłym roku na Krecie pojawił się duży problem z wypożyczaniem samochodów, zwłaszcza tych z najtańszych kategorii. Fakt ten został dostrzeżony przez turystów, którzy szczególnie mocno akcentowali go w swoich odpowiedziach w ankietach. Gorzej również oceniono dostępność taksówek.

Negatywne opinie dotyczyły także opuszczonych budynków w Chanii, bezdomnych oraz zjawiska żebrania zwłaszcza w części Starego Miasta oraz ogólnie na obszarach turystycznych.

Gosia,  data_2023-01-26 19:34:48 2023-01-26 19:34:48
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Aleksandra PM
Aleksandra PM
2023-01-26 19:25:01

Byłam z dziećmi tydzień w czerwcu. Ponieważ to był nasz 2 wspólny pobyt na wyspie, ale mój 5, to Elounda z widokiem (i rejsem) na Spinalongę. Auto na 2 dni. Biuro podróży, hotel ze śniadaniami i kolacjami.

2
 Jola Ostraszewska
Jola Ostraszewska
2023-01-26 20:20:08

W zeszlym roku 3x, w sumie 28 dni. Małe apartamenty w kilku miejscach wyspy. Raz tez nocka w samochodzie

4
 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2023-01-26 20:43:03

Od Chanii po Kissamos, Balos I Falasarne po Paleochore i Sougie

4
 Lukasz Beata SK
Lukasz Beata SK
2023-01-27 07:35:17

5 miesięcy , zjeździliśmy własnym domem na 4 kółkach . Kreta jest cudowna

4
 Tomasz Lipowski
Tomasz Lipowski
2023-01-27 11:50:50

Od Balos po Vai w 6 lat i wciąż mnie zaskakuje

2
 Michał Stankiewicz
Michał Stankiewicz
2023-01-27 21:26:48

Skąd te dane? Nas nikt nie pytał o wykształcenie czy o cokolwiek.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2023-01-27 21:53:35

Michał Stankiewicz W artykule jest informacja o tym kto przeprowadzał badania. Oczywiste jest że w badaniach nie biorą udziału wszyscy przyjeżdżający.

 Patrycja Kazimieruk Strycharska
Patrycja Kazimieruk Strycharska
2023-01-27 22:17:09

Byłam jest cudownie jak większość twierdzę że jeden raz to za mało ale warto chodź nie próżnowałam w zwiedzaniu

1
 gość}
gość PiotrWie
2023-01-27 22:47:47

Na lotnisku w Chanii są przeprowadzane ankiety z pewną ilością pasażerów i te dane są na ich podstawie. Raz byliśmy proszeni o wzięcie udziału - na kilkadziesiąt startów i lądowań.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/554371806737088

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Muzeum posiada największe na świecie zbiory kultury minojskiej. Spędziłem w nim kilka godzin, a i tak miałem niedosyt.
gość Majk: Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)
Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera