Czy piątek 13-tego jest pechowy w Grecji?

Wczorajszy dzień, czyli piątek 13-tego, w Polsce oraz kilkunastu innych krajach jest uznawany za wyjątkowo pechowy. Strach przed tym dniem ma nawet swoją nazwę: paraskewidekatriafobia, która nomen omen pochodzi z języka greckiego.  Po rozłożeniu tego słowa na czynniki pierwsze okazuje się, że jest to zlepek trzech wyrazów: paraskeví oznacza w języku greckim piątek, dekatreís to po prostu trzynaście, zaś fobía to fobia, czyli strach. Mimo greckiego pochodzenia tego słowa warto wiedzieć, że paradoksalnie w Grecji piątek trzynastego nie jest uznawany za szczególnie zły dzień. Jest nim natomiast wtorek trzynastego (τρίτη και dekatris), co w tłumaczeniu oznacza „wtorek i trzynasty”. To specjalny sposób podkreślenia tego charakterystycznego dnia. Jak to się stało że wtorek trzynastego jest w Grecji uważany za pechowy?

Pechowy czarny kotNa czarne koty też lepiej uważać ;-)

Powiązanie wtorku trzynastego z dniem wyjątkowo pechowym ma swoje korzenie w greckiej historii. Wtorek 29 maja 1453 roku to jedna z ważniejszych dat nie tylko w greckiej ale i także europejskiej historii. Tego dnia wojska Imperium Osmańskiego pod dowództwem Mehmeda II zajęły Konstantynopol, co dało Turkom nie tylko panowanie nad tą częścią basenu Morza Śródziemnego, ale i otworzyło drogę do dalszego podboju Europy. Os tamtego czasu Konstantynopol, czyli dzisiejszy Stambuł, nadal należy państwa tureckiego. Ale zapewne zapytacie, gdzie w tej dacie jest ta pechowa trzynastka? Otóż odnajdziemy ją w roku… suma cyfr 1+4+5+3 daje właśnie 13.

Innym przykładem na pechowy wtorek jest 13 kwietnia 1204 roku, kiedy to żołnierze IV wyprawy krzyżowej przełamali obronę Konstantynopola, dokonali rzezi jego mieszkańców a następnie zrabowali niesłychane ilości srebra i złota, niszcząc przy okazji to miasto. Skala tych wydarzeń według historyków wykraczała poza spotykane przykłady.Gosia,  data_2023-01-14 18:46:49 2023-01-14 18:46:49
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158984455527551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Marjo Blom: Barbara Westerhof je wordt op Kreta verwacht
Lukasz Beata SK: Już w zeszłym roku mieli atak zimny
Mariola Dudzinska: 
Piotr Matulewicz: Super+
Dana Gołowacz: Zaamer jest nieoceniony
gość PiotrWie : Na lotnisku w Chanii są przeprowadzane ankiety z pewną ilością pasażerów i te dane są na ich podstawie. Raz byliśmy proszeni o wzięcie udziału - na kilkadziesiąt startów i lądowań.
Patrycja Kazimieruk Strycharska: Byłam jest cudownie jak większość twierdzę że jeden raz to za mało ale warto chodź nie próżnowałam w zwiedzaniu
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera