Bezśnieżna zima na Krecie

Dość często piszemy o rożnego rodzaju pogodowych anomaliach, jakie zdarzają się coraz częściej na Krecie. Latem występują coraz wyższe temperatury utrzymujące się przez coraz dłuższe okresy czasu. Nie tylko jest to uciążliwe dla lokalnych mieszkańców, ale stwarza również ogromne zagrożenie pożarem. Kiedy indziej pojawiają się intensywne ulewy, które często zamieniają się w gwałtowne powodzie. Zima w 2022 też wystawiła cierpliwość mieszkańców wyspy na próbę, przynosząc choćby front Elpida, która kompletnie zasypała śniegiem nie tylko Kretę, ale wiele rejonów Grecji.

Tegoroczna zima również zaskakuje Kreteńczyków, gdyż w stosunku do ubiegłorocznej jest całkowicie odmienna i pozostaje zimą tylko z nazwy. Pogoda przypomina raczej wczesną jesień bądź wiosnę. Temperatura w dzień utrzymuje się na ogół w okolicach 16-20 stopni. Tym co zwraca uwagę to także fakt, że pasma górskie są wciąż niezaśnieżone, co jak na tę porę roku jest prawdziwą anomalią. Dziwi to zwłaszcza mieszkańców wyżej położonych wiosek regionu Psiloritis, którzy powoli zaczynają się niepokoić taką aurą.

AnogiaBezśnieżny rejon Anogia - źródło zdjęcia www.cretalive.gr

Mogłoby się wydawać, że tak łagodna zima to raczej nie powód do zmartwień. Jednak nic bardziej mylnego. W przypadku miejsc takich jak Kreta kompletny brak śniegu nawet w wyższych rejonach wyspy to zapowiedź przyszłych poważnych kłopotów. To właśnie biały puch zalegający na górskich szczytach jest źródłem większych zapasów wody gromadzonych w zbiornikach retencyjnych oraz tych naturalnych podziemnych.

Zapora wodna PotamonZapora wodna Potamon

Mimo, że do tej pory bardziej surowe zimy przeplatały się z łagodniejszymi to jednak nie do pomyślenia był zupełny brak pokrywy śnieżnej o tej porze roku. Jeśli pogoda nie zmieni się i zima pozostanie bezśnieżna tak jak obecnie to pod znakiem zapytania stanie możliwość odbudowania wspomnianych wcześniej rezerw słodkiej wody. Jak mówi burmistrz miejscowości Anogia, Sokratis Kefalogiannis „obecny obraz Psiloritis nie pasuje do tej pory roku […] mamy nadzieję, że do marca Psiloritis pokryje się wystarczającą ilość śniegu, który zapewni wodę niezbędną na okres letni”.

Gosia,  data_2023-01-09 20:11:06 2023-01-09 20:11:06
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Ewelina Hryckiewicz
Ewelina Hryckiewicz
2023-01-13 08:37:29

Jaka jest zwykle pogoda w czerwcu na Krecie?

 gość}
gość PiotrWie
2023-01-13 11:40:12

Pierwszy tydzień jeszcze da się przeżyć, od drugiego zwykle już wali gorąco znad Afryki i jest jak latem - w dzień pod 35, w nocy zdecydowanie powyżej 20 stopni.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158975795022551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Calypso
Calypso
Byłam i pyszny miód kupiłam
Byłam w Chanii, pysznosci
Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
gość Marek: No i rzeczywiście, prognozy się sprawdziły. Wczoraj pogoda fatalna na całej Krecie ale za to dziś, już ponownie przepiękna pogoda i cudownie świeci słoneczko. Pozdrowienia z Jerapetry
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera