Grecja świętuje niepodległość

data_2022-03-25 20:44:07 2022-03-25 20:44:07

25 marca to dzień, w którym Grecy obchodzą swoje Święto Niepodległości. W centrum Heraklionu, Rethymno i Chanii zgromadziły się tłumy ludzi, którzy przyszli obejrzeć parady zorganizowane z tej okazji. Także w mniejszych miejscowościach zorganizowano liczne wydarzenia, które pozwoliły Grekom cieszyć się ich świętem. Dodatkowo dzisiejszym uroczystościom sprzyjała piękna słoneczna pogoda, która w końcu przypominała wiosenną aurę. Marcowe słońce było dodatkowym magnesem, który przyciągnął ludzi na parady. Tegoroczny marzec jest bowiem uznany za najzimniejszy od lat 80-tych ubiegłego wieku.

Grecka flaga

Również w Atenach tysiące ludzi wyległo na ulice, aby obejrzeć paradę wojskową. Warto też przypomnieć że tegoroczne obchody były pierwszymi od dwóch lat w których mogła wziąć udział publiczność. W 2021 roku uroczystości te były zamknięte dla publiczności ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, w 2020 parada została w ogóle odwołana w ramach środków blokujących rozprzestrzenianie się wirusa.

Grecka rewolucja w 1821 roku przyczyniła się do utworzenia nowożytnego państwa greckiego i finalnie odzyskania niepodległości. Oczywiście nie stało się to natychmiast, bo na rezultat przyszło jeszcze poczekać. Jednak dzięki poparciu Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji w roku 1830 roku Grecja ostatecznie wywalczyła sobie niepodległość.

Grecki premier Kyriakos Mitsotakis w dzisiejszym wystąpieniu odniósł się do wojny toczącej się w Ukrainie: "W tym roku witamy naszą narodową rocznicę z jedyną pewnością, jaką jest niepewność wojny. Ogień, który ponownie rozpalił się w Europie, maluje granice krwią i zamienia miliony ludzi w uchodźców. Uniwersalne idee powstania [greckiego w 1821 roku] przekraczają granice i wieki. Ówczesna pasja wolności stała się solidarnością dla obrońców dzisiejszej Ukrainy".

 

Gosia,  data_2022-03-25 20:44:07 2022-03-25 20:44:07
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2022-03-25 21:07:02

Χρόνια Πολλά

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158461937187551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera