117 lat od wybuchu rewolucji kreteńskiej w Therisso

data_2022-03-10 19:12:54 2022-03-10 19:12:54

10 marca 1905 roku w położonej w zachodniej części wyspy wiosce Therisso wybuchła rewolucja kreteńska, nazywana później Rewolucją Therisso. Jej liderem stał się Eleftherios Venizelos, późniejszy ośmiokrotny premier Grecji. Kolejny raz chwytając za broń, Kreteńczycy chcieli tym razem doprowadzić do zjednoczenia Krety z Grecją. Dzisiaj mija 117 lat od rozpoczęcia tej rewolucji, a w najbliższą sobotę w wiosce Therisso będą zorganizowane specjalne uroczystości z tej okazji.

Rewolucja TherissoZdjęcie pochodzi z serwisu zarpanews.gr

Kiedy w 1898 roku wojska tureckie opuściły wyspę, stworzono namiastkę parlamentu z deputowanymi chrześcijańskimi i muzułmańskimi, a funkcję Wysokiego Komisarza Krety powierzono greckiemu księciu Jerzemu.

Autorytarna polityka księcia Jerzego, który jednocześnie przewodził rządowi, nie znajdowała uznania u dużej części kreteńskiej społeczności. Mimo, że początkowo Venizelos sprawował funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie księcia Jerzego, to jednak sprzeczne dążenia obu polityków doprowadziły do tego, że ich drogi szybko się rozeszły. Monarchista i rojalista książę Jerzy dążył do wprowadzeniu rządów absolutnych i obwołania Krety niepodległym królestwem, ale pod swoim berłem. Venizelos jako wróg monarchii greckiej zmierzał do wprowadzenia republiki. Stanął więc na czele silnej opozycji, która skupiła się wokół niego. Jej przedstawiciele domagali się przede wszystkim unii Krety z Grecją. 26 lutego 1905 roku posunęli się kolejny krok dalej, gdy sporządzili i podpisali proklamację wzywającą do zmiany Konstytucji.

20 marca 1905 roku miały odbyć się rozpisane przez Jerzego wybory parlamentarne. Opozycja wezwała jednak ludzi do wstrzymania się od głosu, aby w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec działań księcia. Zaś zbuntowani politycy zebrali się w wiosce Therisso, gdzie podniesiono grecką flagę. 

W powstaniu Therisso początkowo brało udział około 1000 rewolucjonistów, do których dość szybko dołączali jednak kolejni. Z całego świata zaczynały spływać wyrazy poparcia. Książę Jerzy, otwarcie wspierany przez Rosję, wcale nie dążył do pokojowego rozwiązania tego konfliktu. Wprost przeciwnie, chciał zakończyć sprawę szybko i brutalnie bo działania  nacjonalistycznego ruchu zaczęły przybierać formę wojny domowej. Do stłumienia powstania próbowano użyć Żandarmerii Kreteńskiej stworzonej przez księcia. Szczęśliwie jednak nie mógł on liczyć na jej bezwarunkowe oddanie, co zdecydowanie osłabiło pozycję księcia. Między innymi właśnie dzięki temu walki między obiema stronami, jakie miały miejsce w okolicach Chanii, nie skończyły się dużą liczbą ofiar. Venizelos jednak nie ustępował, a ostateczne zakończenie walk i wstępne porozumienie nastąpiło 15 listopada.

Venizelos

Eleftherios Venizelos

W kolejnym roku mimo uzyskania w wyborach niewielkiej przewagi nad partią Venizelosa, książę Jerzy nie był w stanie doprowadzić do uspokojenia sytuacji, a spory coraz bardziej dzieliły społeczeństwo. Dopiero na skutek działania brytyjskiej dyplomacji książę Jerzy został odwołany ze stanowiska Wysokiego Komisarza. Jego miejsce zajął były grecki premier Aleksandros Zaimis, który znacznie przychylniej odnosił się do dążeń Venizelosa. W efekcie po 2 latach Venizelos doprowadził do zjednoczenia Krety z Grecją i stworzenia nowej Konstytucji.

Gosia,  data_2022-03-10 19:12:54 2022-03-10 19:12:54
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158441985667551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. Zraziłem sie bardzo do Krety. Wybierajcie Elafonisi. Tam jest cywilizowane przejście, dojazd.
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris.  Piszę natomiast o tym, że mimo wysokich temperatur łatwiej się je znosi jak jest wiaterek. Alanya czy Cypr to duchota przy wyspach greckich.   Zmiany klimatu są, np. w Heraklionie średnia roczna bywała w XX w. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
gość Tomek: czy to prawda że statki wycieczkowe desantują turystów  prosto do wody ?  w sumie też jakaś atrakcja. ;)  
Dommage on a raté cette festivité......
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera