Pierra Creta po raz piąty

data_2022-03-06 20:07:10 2022-03-06 20:07:10

Wczoraj na Krecie na zboczach Psiloritis po raz piąty zorganizowano skialpinistyczne zawody Pierra Creta. Do tegorocznego wyścigu zgłosiło się ponad 160 osób z 11 krajów, które miały do pokonania 15 kilometrowy dystans obejmujący cztery podjazdy i zjazdy. Punktem startowym jest Lakkos Migerou położone na wysokości 1570 metrów, zaś najwyższy punkt wyścigu znajduje się na wysokości 2434 m.

Pierra Creta 2022

Pierra Creta 2022 - źródło zdjęcia rethemnosnews.gr

Pierwszy raz na Krecie ta sportowa impreza została zorganizowana w 2014 roku przez grupę pasjonatów narciarstwa, która w ten sposób chciała wypromować nieznany skialpinistyczny potencjał Krety. Kolejna edycja Pierra Creta nastąpiła w 2015 roku, a później przekształciła się w imprezę cykliczną organizowaną co dwa lata. Kolejne jej odsłony odbyły się w 2017 oraz 2019 roku. Kreteńska Pierra Creta z każdym kolejnym rokiem cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2019 roku wzięło w niej udział ponad 200 uczestników z 10 krajów. W 2021 roku imprezę jednak odwołano z powodu pandemii koronawirusa. W tym roku jednak powrócono do tradycji organizowania tych oryginalnych jak na Kretę zawodów. Jak podkreślają wszyscy uczestnicy imprezie towarzyszy niezapomniana atmosfera, zaś po zakończeniu wyścigów uczestnicy bawią się w pobliskiej miejscowości Anogia.

Więcej zdjęć znajdziecie na facebookowym profilu organizatorów imprezy

Impreza ta, jak przyznają jej organizatorzy jest zainspirowana zawodami w narciarstwie górskim Pierra Menta, które od 1986 roku odbywają się we francuskich Alpach. Kreta pomimo dużego potencjału do tej pory jest nadal kojarzona przede wszystkim z letnim wypoczynkiem, plażami i ciepłym morzem. A przecież na wyspie znajdują się trzy górskie pasma, które zimą pokrywa warstwa śniegu tworząc bardzo dobre warunki do szusowania po górskich zboczach. Obecnie lokalne władze coraz częściej podnoszą temat stworzenia warunków do turystki zimowej by przyciągnąć na Kretę turystów, którzy uprawiają zimowe sporty.

Impreza ta jest wspierana przez Region Krety, Gminę Mylopotamos i Anogia oraz Geopark Psiloritis.

Filmik nakręcony w trakcie Pierra Creta 2019

Gosia,  data_2022-03-06 20:07:10 2022-03-06 20:07:10
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158436735182551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. Zraziłem sie bardzo do Krety. Wybierajcie Elafonisi. Tam jest cywilizowane przejście, dojazd.
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris.  Piszę natomiast o tym, że mimo wysokich temperatur łatwiej się je znosi jak jest wiaterek. Alanya czy Cypr to duchota przy wyspach greckich.   Zmiany klimatu są, np. w Heraklionie średnia roczna bywała w XX w. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
gość Tomek: czy to prawda że statki wycieczkowe desantują turystów  prosto do wody ?  w sumie też jakaś atrakcja. ;)  
Dommage on a raté cette festivité......
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera