Rosyjska agresja uderza również w grecką turystykę

Od ostatniego czwartku nasz świat ponownie się zmienił, a tematem obecnym we wszystkich mediach stała się rosyjska napaść na Ukrainę. Dzisiaj grecki premier Kyriakos Mitsotakis podczas telefonicznej rozmowy z Włodymyrem Zełeskim zapewnił o pełnym poparciu Grecji dla Ukrainy i zadeklarował udzielenie pomocy. Już teraz greckie Ministerstwo Zdrowia wysyła do Ukrainy środki medyczne. Mitsotakis podkreślił także, że Grecja od początku opowiadała się za wprowadzeniem ostrzejszych sankcji dla Rosji.

[EDIT] Dzisiaj Grecja podjęła decyzję o wysłaniu uzbrojenia armii ukraińskiej.

Wojna zmienia prognozy

Greccy imigranci zginęli podczas bombardowań

Jak podają dzisiejsze media podczas bombardowań na Ukrainie zginęło kilku greckich emigrantów mieszkający na północ od Mariupola. Na wydarzenia te ostro zareagował Themistoklis Demiris, Sekretarz Generalny, który z rozkazu Ministra Spraw Zagranicznych, wezwał na jutro do greckiego MSZ-u ambasadora Rosji w Atenach.

Wojna a sezon turystyczny

Wojna wywołana przez Rosję z pewnością mocno zmienia prognozy na nadchodzący sezon turystyczny. Jeszcze niedawno pisaliśmy, że ten rok pozwoli na odrabianie strat spowodowanych przez pandemię. Niestety konsekwencje tych pierwszych dni rosyjskiej agresji już odnotowały agencje turystyczne. Przed rozpoczęciem wojny spodziewano się, że na Kretę w tym roku przyjedzie około 100 tys. turystów z Ukrainy oraz 200-250 tys. turystów z Rosji. Niestety przez konflikt liczby te ulegną na pewno dużej zmianie co dotkliwie odczują firmy z branży turystycznej na Krecie, które już teraz mówią o „zamrożeniu” w napływie nowych rezerwacji.

Klienci zarówno z Ukrainy jak i Rosji są na Krecie uznawani za dobrych turystów chętnie pozostawiających swoje pieniądze w sklepach i restauracjach, wybierających cztero- i pięciogwiazdkowe hotele i jeżdżących na wycieczki. Jeśli ich zabraknie z pewnością odczuje to duża część branży. Nawet jeśli działania wojenne zostaną wkrótce zakończone to sankcje nałożone na Rosję mogą na dłużej ograniczyć mobilność jej obywateli.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że turystyka jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Brak stabilności politycznej i wojenna atmosfera mogą skutecznie „położyć” kolejny sezon turystyczny, bo wielu Europejczyków skreśli swoje wakacyjne wyjazdy.

Ceny w górę

Zmiana sytuacji na rynku turystycznym to nie jedyna konsekwencja dla Krety i Grecji. Dodatkowym zmartwieniem są gwałtownie rosnące ceny energii i paliw oraz podstawowych towarów takich jak chleb czy makaron. Zarówno Ukraina jak i Rosja są jednymi z największych eksporterów zbóż, kukurydzy czy oleju słonecznikowego. Około 30% ukraińskich produktów rolnych trafia do UE a tempo eksportu zbóż ciągle rosło. Wojna zmienia jednak również i ten rynek, już teraz znacznie wzrosły ceny kontraktów na dostawę kukurydzy i pszenicy. W niedalekiej przyszłości z pewnością przełoży się to na zwiększone koszty życia, które odczują wszyscy konsumenci. Wyższe ceny w sklepach i na rachunkach oraz spadek dochodów w przeciętnym gospodarstwie domowym w Europie może zmienić wakacyjne plany części turystów z innych pozostałych krajów.

Niestety cały ten zamęt, który pojawił się w ostatnich dniach, to wynik szalonej polityki tylko jednego kraju, a w zasadzie wynik decyzji jego przywódcy. To co dziś dzieje się na Ukrainie nie ma żadnego sensownego uzasadnienia, a wszelkie tłumaczenia wskazywane przez stronę rosyjską są jawną kpiną i próbą robienia „idiotów” z szeroko pojętej międzynarodowej opinii publicznej. Jesteśmy całym sercem z obywatelami Ukrainy walczącymi o swoje prawa do samostanowienia. Trudna historia, jaka dzieli nasze kraje, w obliczu teraźniejszości nie powinna i nie może wpływać na postrzeganie rosyjskiej agresji.

Gosia i Piotrek,  data_2022-02-26 19:49:31 2022-02-26 19:49:31
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2022-02-27 08:01:06

Nie przyjadą ruscy ,przyjadą inni.Będzie dobrze.

1
2022-02-27 14:32:04

przy rezerwacji hotelu bede bral pod uwage tylko te bez ruskich.

2022-02-27 20:12:05

Na pewno, wszystko to spowodowało chaos…. Bo mało kto teraz myśli o rezerwacji wakacji……tak mi się przynajmniej wydaje

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158425066027551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Bzdura
Pod tym wzgledem Lefkada jest całkiem inna wyspa tutaj tawerny pełne turystów od śniadania do nocnych biesiad ale to pewnie dlatego ze tutaj nie mamy hoteli na All inclusice
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera