Minęło 198 lat od masakry w jaskini Melidoni

Jaskinia Melidoni znajdująca się między Rethymno a Heraklionem to miejsce obecnie kojarzone z dramatycznymi wydarzeniami jakie rozegrały się w 1824 roku. W czasie prowadzonych walk wyzwoleńczych z okupującymi wyspę wojskami osmańskimi, w jaskini tej schroniło się blisko 370 mieszkańców pobliskiej wioski Melidoni. Były to głównie kobiety z dziećmi, które uciekały przed wojskami okupanta.

Jaskinia Melidoni

Gdy próby skłonienia Kreteńczyków do opuszczenia tego schronienia spełzły na niczym, Husajn Bejt turecki przywódca wydał rozkaz zawalenia wejść do jaskini . Odcięcie uciekinierów od dopływu świeżego powietrza, również nie skłoniło ich do wyjścia. Ostatecznie Bejt nakazał rozpalenie ogromnego ogniska w wejściu, aby do wnętrza jaskini zaczął napływać dym. Ten kto interesował się choć trochę historią walk Kreteńczyków wie, że mieszkańcy wyspy nigdy nie poddawali się. Tak było i tym razem. Blisko 370 osób wybrało śmierć zamiast kapitulacji przed wojskami wroga.

W minioną niedzielę, 20 lutego, minęło 198 lat od tych dramatycznych wydarzeń. Aby upamiętnić ofiary tej masakry lokalne władze zorganizowały w jaskini Melidoni specjalne uroczystości. Szczególnie wzruszającym momentem było wykonanie tańca przez lokalny zespół z Axos. Grupa tancerzy zatańczyła w ciszy wokół postawionego tu pomnika symbolizującego grób ludzi poległych w tej jaskini.

Jaskinia MelidoniŹródło zdjęć: rethnea.gr

Więcej o jaskini Melidoni znajdziecie w tym artykule.

Gosia,  data_2022-02-21 18:50:47 2022-02-21 18:50:47
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158417424717551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Bzdura
Pod tym wzgledem Lefkada jest całkiem inna wyspa tutaj tawerny pełne turystów od śniadania do nocnych biesiad ale to pewnie dlatego ze tutaj nie mamy hoteli na All inclusice
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera