Heraklion - niezbyt zielone miasto

Według danych opublikowanych przez Europejską Agencję Środowiska Heraklion zajął jedno z końcowych miejsc w rankingu bliskiej dostępności terenów zielonych dla mieszkańców. Natomiast najwyższy, bo 80% wskaźnik bliskiej dostępności zieleni, określono dla mieszkańców Sztokholmu.
W raporcie zatytułowanym „Kto korzysta z zieleni w miastach? Nierówności społeczne w dostępie do zieleni miejskiej w Europie” zebrano dane dotyczące zadrzewienia blisko 1000 europejskich miast znajdujących się 800 obszarach miejskich w 38 krajach. W raporcie znalazły się dane dotyczące 9 greckich miast, w tym kreteńskiego Heraklionu.
Raport ten powstał w wyniku analiz zdjęć miast z europejskiego satelity Copernicus.

Heraklion-panorama

W Heraklionie liczącym około 150 tys. mieszkańców (według ELSTAT 2011) i obejmującym powierzchnię 52 km2. drzewa pokrywają tylko 8,96 km2., czyli 17,22% powierzchni miasta. Niestety wynik ten plasuje Heraklion dopiero na 715 miejscu europejskiego zestawienia. Na pocieszenie można dodać, że Heraklion w tej statystyce wypada lepiej niż Ateny (905. miejsce) czy Saloniki (922. miejsce).

W Grecji najbardziej zielonym miastem jest Kalamata (54,45%), Kavala (44,64%), najgorsze wyniki przypadły dla miasta Larisa (5,57%) oraz Volos (4,92%).

Jeśli do powierzchni zajętej przed drzewa doliczymy także wszystkie tereny sportowe, rekreacyjne, parki to Heraklion wśród greckich miast nadal będzie znajdował się w dolnej części tabeli zestawiającej wyniki (6. miejsce na dziewięć greckich miast), choć w ogólnej statystyce europejskiej jest nieco wyżej. Jako ciekawostkę podamy, że Ateny zajęły drugą najniższą pozycję ze wszystkich europejskich stolic, jeśli chodzi o całkowity obszar zielonej infrastruktury.

Słaby jest także wynik dostępności do ogólnie rozumianych terenów zielonych dla mieszkańców miasta. Z danych wynika, że tylko 20% mieszkańców Heraklionu ma dostęp do otwartej przestrzeni zielonej znajdującej się do 300 metrów od miejsca zamieszkania.

Heraklion

Drzewa na obszarach miejskich zapewniają wiele korzyści środowisku miejskiemu i równocześnie podnoszą jakość życia w miastach. Wystarczy wspomnieć choćby o obniżeniu temperatury, zacienieniu, czy zmniejszeniu prędkości wiatru. Pozostawienie terenów zielonych w miastach pomaga także w odprowadzaniu wody pochodzącej z gwałtownych opadów. Im więcej drzew i terenów zielonych znajduje się w miastach tym stają się one bardziej przyjazne dla ludzi uprzyjemniając im codzienne życie w betonowych strukturach. Jaka szkoda, że duża część zbadanych miast w Grecji, ma w swojej tkance tak mało terenów zielonych. Ich brak mieszkańcy odczuwają szczególnie podczas fal letnich upałów podczas których bite są kolejne rekordy temperatur.

Gosia,  data_2022-02-07 19:06:04 2022-02-07 19:06:04
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158397931602551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Bzdura
Pod tym wzgledem Lefkada jest całkiem inna wyspa tutaj tawerny pełne turystów od śniadania do nocnych biesiad ale to pewnie dlatego ze tutaj nie mamy hoteli na All inclusice
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera