Co ozdabiają Grecy na święta?

data_2021-12-13 19:07:47 2021-12-13 19:07:47

Z każdym dniem nieubłaganie zbliżają się święta. Jedną z symbolicznych oznak jest pojawienie się świątecznych iluminacji oraz oficjalnego uruchomienia oświetlenia na choinkach postawionych na głównych placach miast. Na  wydarzenia te na ogół przychodzącą tłumy mieszkańców, w Grecji bowiem każda okazja jest dobra aby wyjść z domu i spotkać przyjaciół.

Jednak warto pamiętać, że dekorowanie świątecznego drzewka długo nie było wpisane w grecką tradycję Bożego Narodzenia. Ten relatywnie nowy zwyczaj pojawił się na terenie Grecji dosyć niedawno. Pierwszy raz lampki na choince rozbłysły w 1834 roku w Atenach. Stało się to dzięki Ottonowi I Wittelsbachowi, bawarskiemu księciu i pierwszemu nowożytnemu królowi Grecji, który postanowił przenieść ten zwyczaj do kraju, w którym został powołany do pełnienia tej zaszczytnej roli.

Zanim to nastąpiło tradycyjnie w Grecji dekorowano lampkami statki lub też ich modele. Podkreślało to odwieczny związek tego kraju z morzem. Było to też poniekąd symbolem tęsknoty za tymi, którzy święta musieli spędzić gdzieś daleko na morzu, z dala od domu i swoich bliskich. Obecnie zwyczaj ten utrzymuje się raczej na wyspach, a miasta kontynentalnej części Grecji skłaniają się ku dekorowaniu choinek. Jednak w wyspiarskiej części kraju jest to bardzo żywy zwyczaj. Oprócz ozdabiania normalnych, dużych statków w portach, w wielu greckich domach dekoruje się też niewielkie stateczki, tak zwane karavaki. Czasem bywa, że w jednym domu znajdziecie zarówno choinkę, jak i karavaki.

Karavaki
Jak w tym roku prezentuje się Kreta możecie zobaczyć na dzisiejszym powyższym filmiku, nakręconym w porcie w Chanii. Jest tu i oświetlona choinka oraz przyozdobione światełkami statki stojące w porcie.

Gosia,  data_2021-12-13 19:07:47 2021-12-13 19:07:47
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158315757422551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. Wielu z nich będzie zmieniać kierunek wakacji, a za tym idzie odpływ finansów dla tubylców,
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Ta patoturysyyka zabiła Santorini jako miejsce do życia. Stała się wyspą na której mogą mieszkać bogacze, których stać na wyśrubowane ceny lub wycieczki statkiem do sklepu. Poza sezonem to martwe miejsce. Tak umierają miasteczka wszędzie tam, gdzie drożyzną goli się turystów jak owce. Mają w powarzaniu, że dla Ciebie mała butelka wody za dwa euro to majątek. Przypłynie stonka i wszystko wykupi. (...)
Trzeba zacząć od tego, że te wycieczki 1 dniowe na Santorini mijają się z celem... są kosztowne, kilka godzin spędza się na transferze. Ludzie wyrzucani są w najgorszy upał i tłumy na Santo...wyścig do najbardziej fotogenicznych miejscówek i tyle... strata pieniędzy i czasu. Santorini zasługuje na dłuższą eksploracje, spokój chwilę zadumy... (...)
Gosia | crete.pl : Cześć, dziękujemy za informację. Artykuł pisaliśmy kilka lat temu ale świat się zmienia jak widać. Pozdrawiamy serdecznie :)
gość eizo: Cześć. Informuję, że od tego roku TUI organizuje wczasy prznajmniej w 2 hotelach w Matali: Matala Bay Hotel i Zafiria. Byliśmy tydzień w czerwcu br w Zafirii. Hotel czasy świetności ma już za sobą ale jest czysty z super obsługą. (...)
gość Rigilkent: Kreta oddzieliła się od kontynentu europejskiego już ok. 15 mln lat temu. Natomiast ok. 6 mln lat temu faktycznie nie była wyspą, mając nie tylko połączenie z Peoponezem, ale praktycznie z każdym zakątkiem ląduów otaczającch morze Śródniemne, gdyż tego wtedy... (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera