Booking.com

Podwodne odkrycia na wschodzie Krety

Kreta to kolebka naszej cywilizacji, która mimo już tak wielu archeologicznych odkryć, ciągle potrafi czymś zaskoczyć. Wyniki ostatnich badań, jakie prowadzono na wschodzie wyspy udowadniają, że wciąż skrywa ona jeszcze wiele tajemnic.

Podwodne odkrycia w rejonie SitiaŹródło zdjęcia: flashnews.gr

Podwodne badania strefy przybrzeżnej, jakie ostatnio przeprowadzono w zatoce Palekastro w rejonie Sitia, doprowadziły do okrycia dawnej linii brzegowej oraz pozostałości zatopionych budowli z dwóch okresów historycznych. W środkowej i południowej części zatoki Kouremenos natrafiono na różne konstrukcje budowlane i pitosy przypisane do epoki minojskiej. W północnej części tej zatoki natrafiono na zatopiony pomost, fragmenty murów oraz pozostałości innych budowli z czasów rzymskich. W zatoce Hiona odkryto dawną pozostałości rzymskiej osady: zawalone mury, posadzki i fundamenty.

To jednak nie wszystko bowiem w wodach zatoki odkryto także wrak statku z II wielu n.e. wraz z ładunkiem pochodzącym prawdopodobnie z Półwyspu Iberyjskiego. Jak twierdzą badacze tego znaleziska, amfory zachowały się w dość dobrym stanie. Odkryty wrak statku stanie się z pewnością tematem wielu dyskusji o starożytnym handlu oraz szlakach morskich, które w starożytności przecinały Morze Śródziemne.

Podwodne odkrycia

Archeolodzy i badacze morskiego dna zadbali o wykonanie odpowiedniej dokumentacji fotograficznej. Wykonano także trójwymiarowe obrazy konstrukcji wraku oraz ujęcia lotnicze w celu stworzenia w przyszłości ortofotomap tych historycznych odkryć.

Badania te zakończono w sierpniu i przeprowadzono je we współpracy z Uniwersytetem w Toronto, Brytyjską Szkołą w Atenach oraz Eforatem Starożytności w Lassithi. Są one częścią trzyletniego programu badawczego mającego na celu zbadanie wybrzeża i obszaru zatoki i określenia jej znaczenia w różnych fazach starożytności.

Podwodne odkrycia

Podwodne odkrycia

Podwodne odkrycia

Podwodne odkrycia

Źródło powyższych zdjęć: flashnews.gr

Gosia,  data_2021-09-17 18:49:32 2021-09-17 18:49:32
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158177518752551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Byłam
Gosia | crete.pl : Cześć, tak Samaria jest czynna codziennie. Wyjątkiem są sytuacje gdy z powodu wysokiego zagrożenia pożarem lub ulewnymi deszczami wąwóz może być czasowo wyłączony. Bilety na prom można kupić w kasie w Agia Roumeli. Na pewno na nią trafisz, a jeśli nie to zapytaj w pierwszym lepszym sklepie czy tawernie.
Powinno zostać tak jak jest. Nie można wszystkiego skomercjalizować. Zwłaszcza miejsc o takiej historii.
Magiczne miejsce ♥️
gość Agata: Dzień dobry, bardzo dziękuje za świetny artykuł. Mam jednak 2 pytania: czy wąwóz jest czynny codziennie w wakacje ? Gdzie możemy kupić bilety na prom ?   
Piotrek | www.crete.pl : Ale ten remont nie będzie trwał pół roku. Jestem nawet skłonny napisać, że będzie trwał więcej niż rok. Zresztą to co widzisz to właśnie efekty rozpoczęcia prac w zimie.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera