2021-09-17 18:49:32
Kreta to kolebka naszej cywilizacji, która mimo już tak wielu archeologicznych odkryć, ciągle potrafi czymś zaskoczyć. Wyniki ostatnich badań, jakie prowadzono na wschodzie wyspy udowadniają, że wciąż skrywa ona jeszcze wiele tajemnic.
Podwodne badania strefy przybrzeżnej, jakie ostatnio przeprowadzono w zatoce Palekastro w rejonie Sitia, doprowadziły do okrycia dawnej linii brzegowej oraz pozostałości zatopionych budowli z dwóch okresów historycznych. W środkowej i południowej części zatoki Kouremenos natrafiono na różne konstrukcje budowlane i pitosy przypisane do epoki minojskiej. W północnej części tej zatoki natrafiono na zatopiony pomost, fragmenty murów oraz pozostałości innych budowli z czasów rzymskich. W zatoce Hiona odkryto dawną pozostałości rzymskiej osady: zawalone mury, posadzki i fundamenty.
To jednak nie wszystko bowiem w wodach zatoki odkryto także wrak statku z II wielu n.e. wraz z ładunkiem pochodzącym prawdopodobnie z Półwyspu Iberyjskiego. Jak twierdzą badacze tego znaleziska, amfory zachowały się w dość dobrym stanie. Odkryty wrak statku stanie się z pewnością tematem wielu dyskusji o starożytnym handlu oraz szlakach morskich, które w starożytności przecinały Morze Śródziemne.
Archeolodzy i badacze morskiego dna zadbali o wykonanie odpowiedniej dokumentacji fotograficznej. Wykonano także trójwymiarowe obrazy konstrukcji wraku oraz ujęcia lotnicze w celu stworzenia w przyszłości ortofotomap tych historycznych odkryć.
Badania te zakończono w sierpniu i przeprowadzono je we współpracy z Uniwersytetem w Toronto, Brytyjską Szkołą w Atenach oraz Eforatem Starożytności w Lassithi. Są one częścią trzyletniego programu badawczego mającego na celu zbadanie wybrzeża i obszaru zatoki i określenia jej znaczenia w różnych fazach starożytności.
Źródło powyższych zdjęć: flashnews.gr
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158177518752551