Zmiany w przepisach w Grecji

Od wczoraj w Grecji weszły w życie zaktualizowane przepisy określające nowe zasady funkcjonowania osób niezaszczepionych przeciwko covid-19 w przestrzeniach publicznych. Uznaliśmy, że skoro jeszcze trwa sezon i sporo turystów nadal jest między innymi na Krecie lub planuje swoje wakacje w późniejszym terminie, to warto opisać wprowadzone zmiany. I aby było jasne – nie mamy zamiaru prowadzić dyskusji na temat zasadności lub nie wprowadzonych przepisów i nie interesują nas Wasze prywatne poglądy na temat szczepionek. Ten post jest wyłącznie informacyjny, a osoby które planują w ciągu najbliższych kilku miesięcy wyjazd do Grecji z pewnością powinny znać obowiązujące prawo.

Grecja dokręca śrubę niezaszczepionym

Podróżowanie po Grecji

Nowe przepisy wprowadzono od 13 września i będą one obowiązywały do 31 marca 2022 roku. Dodatkowe wymagania, jakie będą stawiane osobom niezaszczepionym pojawiają się w wielu aspektach codziennego życia. Pierwszym z nich jest transport publiczny po terenie Grecji. Do samolotów, pociągów, a także długodystansowych autobusów KTEL osoby niezaszczepione są wpuszczane po przedstawieniu negatywnego wyniku testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed planowaną godziną przybycia do miejsca docelowego, lub szybkiego testu antygenowego wykonanego w ciągu 48 godzin przed planowanym czasem przybycia.

Szybkie testy diagnostyczne można wykonać wyłącznie w prywatnych centrach diagnostycznych, u prywatnych lekarzy bądź aptekach na koszt osób podróżujących. Koszt takiego testu ustalono na kwotę 10 €. Wynik takiego testu każdy podróżny będzie musiał zadeklarować na stronie gov.gr i pobrać z niej wygenerowane zaświadczenie. Jego autentyczność jest sprawdzana za pomocą aplikacji Covid Free GR w połączeniu z weryfikacją tożsamości. Tu warto zaznaczyć, że aplikacja ta w przypadku podróżnych zagranicznych rozpoznaje jedynie unijne certyfikaty Covid.

Osoby nieletnie między 12 a 17 roku życia mogą podróżować pod warunkiem wykonania szybkiego testu antygenowego. Dzieci w wieku od 5 do 12 roku życia mogą podróżować pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku bezpłatnego autotestu wykonanego na 24 godziny przed podróżą.

Osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy są zobligowani do przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu, które jest ważne dopiero po 14 dniach od przyjęcia ostatniej dawki bądź zaświadczenia o przebytym zakażeniu covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

W przypadku braku wymaganych dokumentów pasażer nie może podróżować środkami transportu publicznego. Dodatkowo w przypadku nieprzestrzegania powyższych wymagań na pasażera może zostać nałożona kara grzywny w wysokości 300 €. W przypadku osób, które przedstawią fałszywe zaświadczenie, przewidziana kara finansowa sięga aż 5000 €.

Maseczka

Jeśli chodzi o noszenie masek w transporcie publicznym to nic się nie zmienia. Maski są obowiązkowe dla wszystkich, a za ich brak może zostać nałożona kara 150 €. Obowiązkowe są także w pomieszczeniach oraz wtedy gdy nie ma możliwości zachowania dystansu na zewnątrz.

Ciężko powiedzieć w tej chwili, w jakim stopniu wymagania te będą egzekwowane od turystów. W przypadku stosowania masek zauważyliśmy, że dużo surowiej pilnują tego np. w autobusach jeżdżących na północnym wybrzeżu Krety.

Osoby niezaszczepione, które podróżują swoimi samochodami pomiędzy poszczególnymi regionami Grecji nie muszą przedstawiać żadnej dodatkowej dokumentacji.

Gastronomia

Od wczoraj także osoby niezaszczepione nie mogą korzystać z wewnętrznych pomieszczeń restauracji, barów, kawiarni i tawern. Do tych przestrzeni wejście mają jedynie zaszczepieni oraz ozdrowieńcy oczywiście po przedstawieniu i skontrolowaniu certyfikatów. Oczywiście w tej chwili nie stanowi to jeszcze większego problemu, jednak wraz z pogorszeniem pogody i nadejściem chłodów ograniczenia te będą znacznie bardziej dotkliwe.

Kultura i sport

W przypadku teatrów, kin, muzeów, stanowisk archeologicznych, siłowni i klubów sportowych osoby niezaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik szybkiego testu antygenowego wykonanego w ciągu 48 godzin przed pobytem w takim miejscu. W tym przypadku także za testy te osoby niezaszczepione będą musiały płacić z własnej kieszeni.

Przy czym warto zauważyć, że kina oraz teatry będą mogły działać albo w formule wolnej od covid, albo w formule mieszanej. Informacja o tym ma zostać wywieszona na drzwiach wejściowych. Nietrudno domyśleć się na czym polega różnica. Te placówki, które zdecydują się na działanie jako przestrzeń wolna od covid-19 będą wpuszczały na swój teren tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńców na podstawie zaświadczeń. Tu także jak w przypadku transportu szczepienie jest uznawane za ważne po 14 dniach od daty przyjęcia ostatniej dawki, zaś ważność papierów ozdrowieńców określono do 6 miesięcy wstecz. Te teatry i kina, które zdecydują się funkcjonować w trybie mieszanym będą wpuszczały osoby niezaszczepione na postawie negatywnych wyników szybkich testów antygenowych.

Obiekty sportowe nie będą w ogóle wpuszczały na swój teren osób niezaszczepionych. Wejście będzie dozwolone jedynie dla zaszczepionych oraz dla ozdrowieńców.

Obywatele spoza UE

Ponieważ aplikacja Covid Free GR rozpoznaje tylko greckie świadectwa szczepień oraz cyfrowy certyfikat covid UE posiadany przez obywateli UE, zaszczepieni turyści z krajów z poza Unii Europejskiej (np. z Wielkiej Brytanii lub USA) będą mogli po prostu przedstawić swoje krajowe świadectwo szczepienia lub poświadczające przebytą chorobę w formie drukowanej bądź elektronicznej. Goście z tych krajów jednak będą musieli posiadać przy sobie jakiś dokument poświadczający ich tożsamość.

Jednak to nie koniec zmian choć te pozostałe dotyczą przede wszystkim mieszkańców Grecji.

Zmiany dla pracowników, pracodawców, uczniów i studentów

Nieszczepieni pracownicy sektora publicznego i prywatnego będą musieli raz w tygodniu wykonać na własny koszt szybki test antygenowy. W przypadku pracowników akademickich, z sektora turystycznego, rozrywkowego oraz gastronomicznego będą obowiązkowe dwa takie testy tygodniowo wykonane także na własny koszt. Niezaszczepieni greccy uczniowie są zobligowania do wykonania dwóch autotestów tygodniowo, przy czym dzieci będą otrzymywać bezpłatnie takie zestawy do autotestów w aptekach. Jednak już studenci będą musieli wykonać tygodniowo dwa testy antygenowe już na własny koszt.

Nowe prawo daje greckim pracodawcom możliwość weryfikacji statusu testów oraz certyfikatów szczepienia pracowników. W przypadku odmowy ich przedstawienia mogą zawiesić takiego pracownika w obowiązkach. Pracodawcy, którzy nie sprawdzą aktualnego statusu badań swoich niezaszczepionych pracowników, mogą otrzymać karę finansową od 300 do 1500 €. Jeśli zaś niezaszczepiony pracownik zignoruje obowiązek przeprowadzenia takich testów to grozi mu także grzywna w wysokości 300 €. Uczniowie i studenci w przypadku niedopełnienia nowych wymogów będą zawieszani w zajęciach.

Powyższe zmiany w przepisach są kontynuacją zapowiedzi greckiego premiera Mitsotakisa sprzed kilku miesięcy. Premier zapowiedział wtedy dokręcanie śruby niezaszczepionym obywatelom i deklarował, że nie wprowadzi kolejnego ogólnokrajowego lockdownu aby chronić osoby, które sprzeciwiają się szczepieniom. W poprzednich miesiącach wprowadzono obowiązkowe szczepienia dla pracowników medycznych oraz personelu pracującego w domach opieki. Około 6 tysięcy takich pracowników, którzy w wymaganym terminie nie przyjęli przynajmniej pierwszej dawki szczepionki, od 1 września zostało zawieszonych w obowiązkach.

Gosia,  data_2021-09-14 20:13:14 2021-09-14 20:13:14
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2021-09-14 18:49:43

Najwyraźniej Grecja nie chce zarabiać

10
2021-09-14 18:56:16

Jestem zaszczepiony i resztę mam gdzieś

20
 Byle-Na-Chwile
Byle-Na-Chwile
2021-09-14 19:02:14

Na czym polega autotest dla dzieci pomiędzy 5-12 rż

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-09-14 19:57:12

Byle-Na-Chwile Są to specjalne testy do samodzielnego sprawdzenia dostępne w greckich aptekach. Nowe zasady dotyczą tylko podróży po terenie Grecji.

1
2021-09-15 08:42:51

CRETE - Kreta czyli lecą do Grecji dzieci testów nie muszą robic? I jeśli wypożycza się auto na miejscu i nie korzysta z transportu publicznego również trzeba dziecia zrobic test?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-09-15 10:09:15

Daria Malecka Jeśli chodzi o zasady podróżowania do Grecji to są one opisane na stronie https://travel.gov.gr/#/

2021-09-14 19:04:51

4
2021-09-14 19:07:52

Zastanawia mnie czy zmiany w sprawie komunikacji publicznej i dzieci 5-12 obowiązują na trasy wewnętrzne czy również na przylot z Polski?? Nie jest to jednoznacznie określone

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-09-14 19:55:14

Opisane przez nas zasady dotyczą podróży po terenie Grecji. Zasady określające przyloty do Grecji z zagranicy nie zmieniły się i są opisane na stronie https://travel.gov.gr/#/

2021-09-14 20:00:55

CRETE - Kreta i całe szczęście.

2021-09-14 19:29:20

Nie chcą zarabiać to nie będą zarabiać życzę im powodzenia...

11
2021-09-14 19:34:35

Żegnaj moja kochana Kreto!

7
2021-09-14 19:35:35

Tak jest już wszędzie wczoraj wróciłem z Portugalii do hotelu cię nawet nie wpuszcza bez szczepienia w weekendy do knajp

3
2021-09-14 19:39:02

Nie zgodzę się. W Hiszpanii nie trzeba nawet testu żeby wjechać.

6
2021-09-14 20:13:55

Anna Maria dokładnie byłam na przełomie lipca i sierpnia ,nikt nic nie wymagał.

1
2021-09-14 21:08:47

Karolina Trepa kwestia czasu w Grecji też w lipcu nic nie było

2021-09-14 20:00:57

Dobrze, ze Kretę mam już zwiedzoną, do zobaczenia nigdy ❤️ nie będę popierała segregacji ludzi

20
2021-09-15 20:17:02

Julia Skowrońska popieram. Zresztą wolę Grecję bez tłumów

2021-09-14 20:01:07

Jestem w tej chwili w Agia Marina. Jechałam dziś Ktelem do Chani i z powrotem. Nikt nie sprawdzał nic oprócz biletów

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-09-14 20:05:39

Karolina Pawlicka To bardzo krótki dystans. Miałaś szczęście. Jak my jechaliśmy niedawno z Chania do Heraklionu (jeszcze przed tą aktualizacją przepisów) to bileterka sprawdzała co 5 minut czy wszyscy mają maski jak trzeba.

2021-09-16 09:07:25

Karolina Pawlicka my niedawno byliśmy w Chani, wybraliśmy się na dzień do Rethymnonu. W drodze powrotnej autobus został zatrzymany przez policje która weszła do środka i sprawdzała czy wszyscy maja maseczki.

2021-09-14 20:02:13

Z tego co czytalam na greckich stronach dotyczy to takze komunikacji miejskiej

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-09-14 20:07:56

Oliwia Verónica Teoretycznie tak, w praktyce to małe szanse aby miejski KTEL sprawdzał certyfikaty. Na trasach międzymiastowych często jeździ konduktor który może się tym zająć, ale w Urban KTEL jest tylko kierowca.

2021-09-14 20:12:53

Tak, nie dotyczy to calej Grecji, tylko tam gdzie jest KTEL. Niby male szanse ale duzy mandacik :) Warto wiedziec , a w miejskich jest kierowca to prawda,ale bywa ze jest dodatkowa osoba ktora sprawdza bilety. Jak bedzie teraz czas pokaze.

2021-09-14 20:18:59

Obostrzenia w gastronomii dotycza takze restauracji hotelowych ??

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-09-15 10:10:41

Skorpio Dawid W tych przepisach nic nie ma na ten temat. Sądzę że te restauracje rządzą się innymi prawami.

1
2021-09-15 12:02:47

CRETE - Kreta dzieki

2021-09-14 20:28:56

Czy na pewno muszę dodatkowo, oprócz papierowego kwitka z wynikiem rapid testu, rejestrować ten wynik na jakiejś platformie?? Nie mogę się takowej na gov.gr doszukać

2021-09-14 20:50:44

bylismy w marcu,jeszcze na testach,teraz z paszportem covid ,prosciej na lotniskach i bezpieczniej dla naszego zdrowia

4
2021-09-14 21:10:41

No i bardzo dobrze. Większość potencjalnych turystów jest już zaszczepiona więc raczej nic na tym nie stracą. Turyści podróżujący na testach to dla nich tylko problem, trzeba sprawdzać, weryfikować, nakładać kwarantanny itp. Jak ktoś nie chce się szczepić to pozostaną mu wakacje nad polskim morzem.

10
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-09-15 10:07:56

Dominik Tyle że tu nie o turystów chodzi. Gdyby tak było to te zasady pojawiłyby się przed początkiem sezonu turystycznego a nie pod jego koniec. Dodatkowo tak jak podaliśmy w tekście - zasady te będą obowiązywać do końca marca przyszłego roku, czyli skończą się zanim zaczną przyjeżdżać turyści. Obecnie jest już połowa września więc z każdym tygodniem odwiedzających Grecję będzie coraz mniej. Osoby które w komentarzach powyżej sugerują, że grecy nie chcą zarabiać mylą się w swojej interpretacji. Rząd grecki te zasady wprowadził aby "przekonać" własnych obywateli, że taniej i mniej upierdliwie będzie zaszczepić się. Ci turyści, którzy są aktualnie w Grecji dostaną niejako rykoszetem.

2
2021-09-14 21:27:41

1
2021-09-15 09:52:21

Po pierwsze strona gov.gr jest w języku greckim. Po drugie obcokrajowiec tam nie może zarejestrować wynik testu. Trzeba mieć dostęp do TAXIS. Wiec co robić??

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-09-15 10:13:11

Dimi Kritis Tak, to prawda. Strona gov.gr jest skierowana do mieszkańców Grecji. Obcokrajowcy zapewne w razie kontroli pokażą papier albo smsa z wynikiem.

1
2021-09-15 10:44:11

CRETE - Kreta Dobrze - wkrótce sprawdzę

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-09-15 11:08:42

Dimi Kritis Sami jesteśmy ciekawi jak to będzie wyglądać w praktyce. Pewnie będzie jak dotąd czyli im dalej od cywilizacji tym mniej kontroli, sprawdzania.

1
2021-09-16 09:40:41

Czy cos wiadomo jak w praktyce wygląda weryfikowanie certyfikatów w komunikacji miejskiej?

2021-09-18 21:09:32

Witam, jak wyglada powrót do polski? czy na lotnisku trzeba mieć testy? Czy ktoś wracał teraz bez szczepienia i testu?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-09-19 06:41:33

Anna Popyk Jeśli nie chcesz mieć nałożonej kwarantanny po przylocie do Polski trzeba wykonać test na polskim lotnisku. Są na ten temat przepisy, zapoznaj się z nimi.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158173391492551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Magdalena Mróz: Super
Elly Mak: 
Halina Mankiewicz: Oj zjadłabym taką z piekarni
Hanna Marciniak: 
gość dodekanezowiec: To obraz podobieństwa między Polakami i Grekami. My mieliśmy swój 1864, oni 1866. A teraz cap Erdoganik koleżka Putlera straszy. 
Anna Galas: 
Maja Janiszewska: mój ulubiony
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera