Aktualizacja zasad podróżowania do Grecji

Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego (HCAA) ogłosił w minioną niedzielę aktualizację dyrektyw obowiązujących podczas podróżowania do Grecji. Zgodnie z decyzjami Komisji Europejskiej podjętymi w ubiegłym tygodniu Grecja oraz sześć innych państw unijnych (w tym Polska), rozpoczęły wydawanie cyfrowych certyfikatów Covid. Nowe dyrektywy uwzględniają te postanowienia i umożliwiają podróżnym posiadającym takie certyfikaty wjazd na teren Grecji.

Greckie podróże

Cyfrowy certyfikat COVID powinien zawierać informację o tym, czy jego okaziciel został zaszczepiony przeciwko COVID-19, czy posiada negatywny wynik testu PCR, czy też jest ozdrowieńcem. Co istotne posiadanie takiego certyfikatu nie jest obowiązkowe. Podróżni nadal mogą przekraczać greckie granice posiadając po prostu świadectwo szczepienia, negatywny wynik testu PCR lub dokumenty potwierdzające, że w okresie od 2 do 9 miesięcy przed podróżą chorowali na koronawirusa.

Istotna natomiast zmiana dotyczy testów PCR dla dzieci, które do tej pory były obowiązkowe dla dzieci powyżej 5 roku życia. Nowa dyrektywa podwyższa ten próg do 6 roku życia. Zatem w myśl nowych przepisów dzieci powyżej 6 roku życia także mogą przekroczyć granicę, za okazaniem negatywnego wyniku testu PCR.

Krótsza kwarantanna

Każdy podróżujący przybywający do Grecji, niezależnie od posiadanego zaświadczenia, może zostać poddany dodatkowemu testowi na koronawirusa. W przypadku wytypowania test jest obowiązkowy, a odmowa jego wykonania może spowodować, że greckie władze nie wpuszczą takiej osoby na swoje terytorium. Podróżni są typowani przez system „EVA” na podstawie danych wpisywanych do formularza PLF.

W przypadku uzyskania wyniku dodatniego przez osobę zaszczepioną zmniejszono długość obowiązkowej kwarantanny do 7 dni, a w przypadku osób niezaszczepionych do 10 dni. Poprzednio w takiej sytuacji obowiązkowy czas kwarantanny wynosił 14 dni dla wszystkich z pozytywnym wynikiem testu. Grecja skróciła ten czas aby dostosować się do nowych wytycznych ECDC. Kolejny test PCR jest wykonywany także ostatniego dnia kwarantanny.

A zatem...

...podsumowując osoby podróżujące do Grecji muszą posiadać jeden z poniższych dokumentów:

 1. Zaświadczenie o pełnym szczepieniu. Przy czym za ważne jest uznawane zaświadczenie potwierdzające, że od przyjęcia ostatniej szczepionki upłynęło co najmniej 14 dni.
 2. Negatywny wynik testu PCR wykonany najwyżej 72 godziny przed podróżą. Test ten obowiązuje także dzieci powyżej 6 r.ż.
 3. Zaświadczenie o wyzdrowieniu z COVID-19, które potwierdza przechorowanie COVID-19 w ciągu od 2 do 9 miesięcy przed podróżą. Takim zaświadczeniem będzie np. pozytywny wynik testu PCR wykonany od 2 do 9 miesięcy przed podróżą lub antygenowego. Zaświadczenia te muszą być wydane przez certyfikowane laboratorium lub odpowiednie władze. Jak podaje news.gtp.gr zasada ta obowiązuje także dzieci powyżej 6 r.ż.
 4. Cyfrowy certyfikat COVID w formie cyfrowej lub drukowanej.

Wszystkie testy lub zaświadczenia muszą być wystawione w jednym z języków: angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim lub rosyjskim.

Oczywiście w przypadku przekraczania granicy niezbędny jest też kod QR, jaki otrzymują podróżni po wypełnieniu formularza PLF.

Podejście do lądowania

Podróże krajowe na terenie Grecji

Zbliżone zasady do powyższych obowiązują mieszkańców Grecji oraz rezydentów i gości zagranicznych podczas podróży krajowych na wyspy, czyli po terenie Grecji. Jest to sytuacja gdy przykładowo lecicie najpierw do Aten, a dopiero później na jedną z greckich wysp. Przy czym w tym przypadku oprócz zaświadczenia o szczepieniu, PCR lub wyzdrowieniu możliwe jest także przedstawienie szybkiego testu antygenowego wykonanego 24 godziny przed podróżą lub negatywnego wyniku autotestu dostępnego w greckich aptekach. Oba te testy są także dopuszczone w przypadku dzieci powyżej 6 r.ż.

Według HCAA testy (PCR i szybkie), które zostały przeprowadzone za granicą i są ważne w momencie wejścia na pokład lotu krajowego w Grecji, będą akceptowane na takich samych warunkach, na jakich zostały zaakceptowane, aby umożliwić wjazd do Grecji. Pracownicy linii lotniczych będą sprawdzać, czy pasażerowie mają przy sobie wymaganą dokumentację, podczas wchodzenia na pokład. Powyższe przepisy dotyczące zasad podróży na greckie wyspy będą obowiązywać do poniedziałku 14 czerwca do godziny 6 rano.

Oczywiście obowiązkowe pozostają także maseczki. W strefach przylotów i odlotów na lotniskach, a także podczas wszystkich lotów krajowych i międzynarodowych, zarówno personel jak i podróżni muszą przez cały czas nosić maski zasłaniające usta i nos.

Gosia,  data_2021-06-07 20:39:32 2021-06-07 20:39:32
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
 • 0.5
 • 1.0
 • 1.5
 • 2.0
 • 2.5
 • 3.0
 • 3.5
 • 4.0
 • 4.5
 • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2021-06-07 18:52:50

Podaruje sobie podróże do momentu kiedy będę mógł jak człowiek podróżować po UE i Schengen jak człowiek. Bez testów, kodów, zaświadczeń.

9
2021-06-07 20:14:09

Rafał Kiljan To już chyba nie w tym życiu.

3
2021-06-07 19:18:00

Spodziewałam się podniesienia wieku dzieci do 12 lat. Pobieranie wymazu to nie jest przyjemne badanie i szkoda mi narażać syna na takie "doznania". Czekamy dalej.

2
2021-06-07 19:25:10

Marta Wolny-Lis też myślałam, że podniosą do wieku, od którego można szczepić dzieci, czyli 12 lat a podnieśli tylko o rok

2021-06-07 20:13:57

Marta Wolny-Lis bez przesady ;) moja 3latka przeszła test gładko, lżej niż szczepienie ;) to nie jest koniec świata ;)

1
2021-06-07 20:11:41

Co do testu to dalej tylko PCR czy mozna robić antygenowy żeby dostać się na Kretę?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-06-07 20:23:00

Paweł Romanowski Antygentowy uznają tylko w przypadku podróżowania w obrębie Grecji, z kontynentu na wyspę.

2021-06-08 04:38:45

Czy jest ktoś kto podróżował do Grecji na podstawie testu na przeciwciała? Historia zapewne jakich wiele, tylko u mnie pozytywny test, dzien później rozłożyło żonę więc wiedzieliśmy co się dzieje i nie robiliśmy jej kolejnego testu, więc oficjalnie tylko ja jestem w systemie jako ozdrowieniec, u niej nie ma śladu po chorobie.

2021-06-08 11:38:05

Filip Średziński wylatywałem z Wrocławia do Chanii na początku maja - tylko we Wrocławiu cokolwiek sprawdzali. Przy powrocie dwa tygodnie później też sprawdzali we Wrocławiu tylko, grecka strona nie była zainteresowana. Zresztą w Polsce wystarczyło pokazać byle jaki papierek ;) Niektórzy tylko gmerali w dokumentach i ich straż graniczna puszczała, bo skoro czegoś szukają, to coś mają.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-06-08 14:39:02

Filip Dutka Ostatnio ktoś u nas pisał że sprawdzali (w Polsce) bardzo skrupulatnie. Linie lotnicze płacą kary i odwożą delikwenta bez papierów na swój koszt, więc wraz z rozpoczęciem oficjalnego sezonu zaczęli być drobiazgowi.

1
2021-06-09 06:06:10

Taki mało inteligentny ten rząd Grecki, zawsze żyli z turystyki, teraz nie wycofując całkowicie obowiązku testów robią sobie strzał w kolano i na własne życzenie zmniejszają dochody i robią sobie kryzys, tak jak i wiele innych rządów na świecie…

2021-06-09 10:13:56

A jak się zaszczepie to mnie wpuszczą w sierpniu na Krete ?:D

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-06-09 11:05:48

Aby szczepienie było uznane za ważne musi minąć co najmniej 14 dni od przyjęcia ostatniej dawki.

2021-06-09 12:41:28

CRETE - Kreta oki to trzeba się zaszczepić bimberosem :D

 gość}
gość PiotrWie
2021-06-11 20:25:09

Jak się zaszczepisz J&J to na początku lipca już Cię wpuszczą, a Moderna i Pfizer maja teraz odstęp 21 dni, więc na sierpień zdążysz.

Adam Wyspiański
Adam Wyspiański
2021-06-13 21:03:28

Czy ktoś ma wiedzę na temat wyrywkowych testów po przylocie do Chanii i jaki kod QR do nich obliguje w czerwcu???

Czy ktoś już wracał do Wrocławia niezaszczepiony. Czy wystarczy zrobić po wylądowaniu we Wrocławiu test antygenowy??? Jakie są wymagania przy powrocie.. Pozdrawiam.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158006396957551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Uwielbiam
Uwielbiam
Uwielbiam!
gość PiotrWie: Zakyntos jest zaćpana hotelami jak nieszczęście, na Krecie są cztery skupiska które należy omijać szerokim łukiem a da się znaleźć miejsca całkiem dzikie, ale są wyspy gdzie w ogóle nie ma hoteli - w 2019 byliśmy na Samotrace, jak ktoś chce zobaczyć wyspę bez turystyki zorganizowanej to polecam. A my mamy w planach wyspy gdzie jest całkiem pusto - np Ikarię czy Alonissos. Zobaczymy co nam z tego wyjdzie.
gość dodekanezowiec: A jak kiedyś gdzieś na forum napisałem, że Kreta bardziej "egzotyczna" od Zakynthos, to niektórzy się uczepili jak rzep psiego ogona że egzotyka to gdzieś daleko, że co tam za różnice, bo Zakynthos to Zatoka Wraku, ojej, och ach.  Dobrze - a co więcej? 
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera