Pentozali w Chora Sfakion

Za kilka dni przypada 80. rocznica Bitwy o Kretę. Z tego powodu dzisiaj w porcie w Chora Sfakion odbywały się pierwsze uroczystości z tym związane. Chora Sfakion odegrała szczególną rolę w wydarzeniach sprzed osiemdziesięciu lat. To właśnie stąd po zakończonych walkach między 28 maja a 1 czerwca 1941 roku zostało ewakuowanych do Egiptu około 15 tysięcy alianckich żołnierzy. Mieszkańcy rejonu Sfakia odegrali dużą rolę podczas okupacji niemieckiej (i nie tylko niemieckiej) tworząc aktywny ruch oporu.

Oprócz dzisiejszych przemówień, miejscowy zespół tancerzy ubrany w tradycyjne stroje zaprezentował pentozali (Πεντοζάλης). To widowiskowy taniec wojenny wykonywany przez mężczyzn. Tancerze tańczą w szeregu trzymając się za ramiona, ale uwagę przyciąga solista, który zawsze zajmuje zewnętrzne miejsce i wykonuje widowiskowe poskoki oraz ewolucje. W tym czasie drugi w szeregu tancerz stoi nieruchomo, aby dać solidne podparcie soliście. Mężczyźni na głowach noszą sariki, czyli czarne tradycyjne chusty oraz specyficzne spodnie βράκα (vraka), które umożliwiają takie ekspresyjne i dynamiczne ruchy. Pentozali jest symbolem rewolucji, bohaterstwa ale także nadziei.

Nagranie dzisiejszego tańca jest dość marne, rozdzielczość też słaba, ale obejrzyjcie je. Tańce kreteńskie to wyjątkowo widowiskowe przedstawienia, a sami Kreteńczycy są przywiązani do swoich tradycji i folkloru. Między innymi właśnie to decyduje o specyficznym charakterze tej wyspy.

Pomnik w Chora SfakionPomnik i tablica upamiętniająca ewakuację aliantów z Chora Sfakion w 1941 roku

Gosia,  data_2021-05-16 20:10:13 2021-05-16 20:10:13
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2021-05-17 07:37:25

Szkoda że nie napisaliście wcześniej bo byśmy się wybrali- tutaj nie było żadnych informacji

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2021-05-17 09:14:10

No niestety Piotr, nie zawsze wiadomo wcześniej o takich wydarzeniach. Często zdarza się tak, że informacje w lokalnych mediach pojawiają się już po fakcie.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157962545692551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość Marek: No i rzeczywiście, prognozy się sprawdziły. Wczoraj pogoda fatalna na całej Krecie ale za to dziś, już ponownie przepiękna pogoda i cudownie świeci słoneczko. Pozdrowienia z Jerapetry
Jestem od niedzieli na Thasos, pogoda słoneczna, temperatury 22-26 stopni. Sprawdzając prognozy przed wylotem, byłam przerażona, ale na szczęście jest zupełnie odwrotnie
A kwiecień był super
Już jest czerwiec :o o matulu. Turcja też zimna w tym roku
gość PiotrWie: My byliśmy od 7 do 31 maja na Cykladach, było rzeczywiście zimniej niż zwykle ( od 2012 roku jeździmy corocznie w maju do Grecji) ale myślę że pomimo tego że kol. w Sztokholmie miał kilka stopni więcej w dzień niż w Grecji to w nocy miał ich zdecydowanie mniej więc w sumie było zimniej.
gość Waldek: W tej chwili dostępny jest tylko parking płatny. Dalszy wjazd bliżej plaży i parkowanie pod drzewami jest niemożliwe bo zagrodzili drogę. Koszt parkingu to 5E za cały dzień.Parkng najbliżej wejście jest naprzeciwko resortu Elafonisi.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera