Od jutra restart greckich tawern i restauracji

data_2021-05-02 19:35:50 2021-05-02 19:35:50

Jeszcze dzisiaj Grecy obchodzą Wielkanoc, choć zapewne uwagę wielu z nich odciąga myśl o jutrzejszym otwarciu lokali gastronomicznych. Bowiem już od najbliższego poniedziałku po blisko półrocznej przerwie mieszkańcy Grecji będą w końcu mogli wybrać się do restauracji czy też kawiarni. Po ogłoszeniu przez rząd daty otwarcia przedsiębiorcy działający w tej branży ostro zabrali się do przygotowywania lokali, tak aby od jutra ponownie zacząć pracę. Wszystkie restauracje, tawerny, kawiarnie będą jednak działać na specjalnych warunkach, przestrzegając odgórnie ustalonych zasad związanych z covidem.

Tawerna w Chania

O części z nich pisaliśmy w ostatnim newsie aktualizującym ogólne zmiany w pandemicznych obostrzeniach. Dzisiaj zaś zebraliśmy te najważniejsze dotyczące właśnie funkcjonowania gastronomii. Wiemy, że sporo osób będzie w Grecji jeszcze przed oficjalnym otwarciem sezonu, zatem warto być na bieżąco z przepisami.

Od jutra przede wszystkim ulega skróceniu „godzina policyjna”, która będzie obowiązywać od godziny 23 do 5 rano. W związku z tym wszelkie lokale gastronomiczne będą kończyć swoją działalność o 22:45 tak, aby klienci mieli szanse dotrzeć na czas do swoich domów i hoteli.

Działalność restauracji, tawern i kawiarenek będzie ograniczona tylko do stolików ustawionych na świeżym powietrzu. Pomiędzy stolikami ma zostać zachowana odległość 1,5 metra, zaś przy jednym stole maksymalnie może siedzieć sześć osób.

Każdorazowo obsługa ma odkażać menu po tym jak klienci opuszczą lokal, zaś na stolikach obowiązkowo muszą znaleźć się środki dezynfekujące przeznaczone dla gości.

Tak jak pisaliśmy poprzednio dwa razy w tygodniu obsługa tych lokali ma obowiązek wykonywania autotestów w kierunku zakażenia covidem. Co ciekawe autotesty te są dystrybuowane przez lokalne apteki, zaś mieszkańcy Grecji odbierają je za darmo.

Obsługa punktów gastronomicznych ma obowiązek noszenia masek przez cały czas, klienci zaś mogą maski zdjąć dopiero gdy zajmą miejsca przy stolikach. Jest także rekomendacja aby goście także podczas oczekiwania na posiłek mieli założone maseczki, jednak raczej ciężko będzie to wyegzekwować.

Niestety jednym z nowych obostrzeń, jakie przyniosły ostatnie dni, jest zakaz odtwarzania muzyki w lokalach gastronomicznych. Ograniczenie to dotyczy również, często spotykanego w greckich tawernach grania muzyki na żywo. Obostrzenie to związane jest z tym, aby klienci podczas przebywania na terenie lokalu nie musieli mówić do siebie głośniej. Zdaniem ekspertów zwiększa to ryzyko zakażenia. Zatem będzie nieco mniej greckiej atmosfery do souvlaków i moussaki.

Nieco odmienne przepisy obowiązują lokale znajdujące się na terenie galerii handlowych, dworcach czy lotniskach, czyli ogólnie w pomieszczeniach zamkniętych. Te mogą funkcjonować wyłącznie sprzedając jedzenie na wynos bądź z dostawą.

Wyjście do tawerny a wysyłanie sms-a

Niektórzy z Was dopytują, jak się ma otwarcie lokali gastronomicznych do wysyłania sms-ów informujących o celu wyjścia z domu. Dopowiadamy więc te kwestie. Taki obowiązkowy "meldunek" mieszkańcy Grecji wysyłają od kilku miesięcy. W przypadku wyjścia do restauracji czy tawerny jest to sms z kodem "6" wysłany na numer 13033. Jest to ten sam kod wykorzystywany w przypadku wyjścia na spacer, czy aktywności fizycznej.

Jeśli jednak nie macie komórki zarejestrowanej w greckiej telefonii komórkowej, to sms-a nie wyślecie. W takim wypadku trzeba odręcznie wypełniać formularz zawierający takie informacje jak: kod wyjścia z domu, dane osobowe, adres i godzina wyjścia. W przypadku wyjścia do lokalu obowiązuje 3-godzinny limit czasu od wyjścia z domu do powrotu. Oczekuje się, że obowiązkowe sms-y zostaną zniesione wraz z oficjalnym rozpoczęciem sezonu turystycznego, jednak na razie taka decyzja nie zapadła. Warto pamiętać, że zgodnie z zapowiedziami greckiego rządu turystów obowiązują takie same obostrzenia jak w przypadku obywateli Grecji. Jeśli więc wybieracie się do Grecji jeszcze zanim sms-owy obowiązek zostanie zniesiony, lepiej mieć wypełniony taki formularz w kieszeni.

Gosia,  data_2021-05-02 19:35:50 2021-05-02 19:35:50
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2021-05-02 22:26:39

To się jedno z drugim nie zgadza. Skoro jutro mają być otwarte tawerny to teoretycznie kto tam przyjdzie jeśli dopiero 15 mają znieść obowiązek powiadomień o przyczynie wyjście z domu? Nie ma tam punktu o tawernie. Czyli jest jak u nas - przepisy sprzeczne, więc każdy robi co uważa.

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2021-05-03 10:38:49

Niekoniecznie. Wyjście do lokalu to sms z kodem nr 6 na nr 13033. Informują o tym w greckich mediach. Nie zrobili tylko aktualizacji w oficjalnych papierkach.

 Karolina Zachariasz
Karolina Zachariasz
2021-05-04 06:48:36

Orientuje się czy wypożyczalnie samochodów są otwarte?

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157934222532551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.
gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera