Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Symboliczny lot w 200 lat po greckiej rewolucji

Ten rok ma szczególne znaczenie dla Greków, bowiem 25 marca 2021 mija 200 lat od ogłoszenia kolejnej greckiej rewolucji przeciwko okupacji tureckiej. Czym jednak ten zryw różnił się od wielu innych, które wywoływali Grecy w trakcie tureckich rządów? Otóż rewolucja ta przyczyniła się do utworzenia nowożytnego państwa greckiego i finalnie odzyskania niepodległości. Oczywiście nie stało się to natychmiast, bo na rezultat przyszło jeszcze poczekać. Jednak dzięki poparciu Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji w roku 1830 roku Grecja wywalczyła niepodległość.

Aegean kreśli 200

Jak się domyślacie z wiadomego powodu hucznych obchodów nie będzie. Pierwotny program tegorocznych uroczystości został gruntownie okrojony. Co wcale nie oznacza, że rocznica będzie świętowana tylko w domowych zaciszach. Główne uroczystości będą miały miejsce w Atenach. Plac Syntagma ozdobiono 200 greckimi flagami, powstały także specjalne dekoracje i oświetlenie.  Z biało-niebieskich kwiatów ułożono flagę oraz rok 2021. Na jutro także w stolicy Grecji przewidziana jest defilada wojskowa. Mają się też pojawić zagraniczni politycy z państw, które w 1821 roku w jakiś sposób przyczynili się do sukcesu powstania. Obecny będzie premier Rosji, książę Karol z żoną oraz francuski minister obrony. Zainteresowanie mediów jest duże, więc z pewnością w wielu serwisach można będzie znaleźć relacje z tych uroczystości.

Ateny świętują 200-lecie rocznicy rewolucjiAteny świętują 200-lecie rewolucji. Źródło zdjęcia: greekcitytimes.com

Symboliczny lot Aegean Airlines

Na ciekawy sposób świętowania wpadł znany grecki przewoźnik lotniczy - firma Aegean Airlines z usług którego być może korzystaliście. Otóż aby podkreślić znaczenie tej okrągłej rocznicy samolot tych linii „wykręcił” dzisiaj na greckim niebie ogromną liczbę 200.  Kreślenie tej symbolicznej liczby samolot rozpoczął nad miejscem, gdzie rewolucja miała początek, czyli nad Peloponezem. Dalej pięcioletni Airbus A320 przeleciał na wysokości 20 000 stóp nad Starożytną Olimpią, Kalavritą, Koryntem, Argos i starożytną Dervenakią. Warto zauważyć, że nawet numer tego lotu był symboliczny: A3 1821. Pod tym linkiem możecie odtworzyć trasę tego dzisiejszego lotu: /flights/a31821

Gosia,  data_2021-03-24 19:36:35 2021-03-24 19:36:35
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Magdalena Stępień
Magdalena Stępień
2021-03-24 18:49:52

Rewelacja

3
 Mariola Dudzinska
Mariola Dudzinska
2021-03-24 19:06:54

Χρόνια Πολλά Ελλάδα

4
 Mariusz Bart
Mariusz Bart
2021-03-24 19:37:25

A ja bym im z tej okazji życzył, aby 200 razy zastanowili się nad tym, w jakim kierunku podążają w kwestiach koronaparanoi.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-03-25 09:58:29

Mariusz Bart Na pewno to zrobili. Ich kraj, ich prawo.

 Michał Ef
Michał Ef
2021-03-24 20:13:45

W tym jubileuszowym roku Turcja zabierze Grecji dużą część turystów/dochodu

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-03-25 10:01:06

Michał Ef Być może tak właśnie będzie ale szczerze powiedz - naprawdę obchodzą Cię finanse Grecji? Ich kraj, ich decyzje za które odpowiadają przed swoimi obywatelami.

 Michał Ef
Michał Ef
2021-03-25 11:25:31

CRETE - Kreta Interesuje mnie urlop na Samos, albo na Krecie.

 Irena Zygmunt Pampuch
Irena Zygmunt Pampuch
2021-03-25 14:02:45

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157828948117551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Irena Zygmunt Pampuch: 
gość PiotrWie: Albania jest całkiem ciekawa, jest co zwiedzać, góry do pochodzenia, tam bym pojechał. Turcja - wczoraj oglądałem specjalnie Tour of Turkey ba jechali wzdłuż wybrzeża. mi nie pasuje - wygląda jak większość śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii kontynentalnej - plaża, za nią wielkie hoteliszcza, potem szosa a za nią kolejne wieżowce. (...)
gość Arturrro: Mi głównie nie pasują testy na lotnisku. Na Majorce konieczny jest obecnie test przed wylotem  i żadne drugie testy wyrywkowe. Na plaży nie trzeba mieć maski(chcieli to wprowadzić ale Baleary się nie zgodziły), do pływania tym bardziej bo tam maska nie była konieczna do uprawiania sportu np. bieganie. Oprócz Zanzibaru, Dominikany(tutaj chyba wyrywkowe) i Meksyku testy nie są wymagane w Albanii. (...)
gość PiotrWie: Sprawdziłem wymagania innych krajów - Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chorwacji - wymagają testów przed wyjazdem, kwarantanny po przybyciu i noszenia masek na świeżym powietrzu. Ostatnio Hiszpania poluzowała i pozwala pływać bez maski - ale podejść do wody musisz w masce. (...)
gość PiotrWie: Nie twierdzę że mi pasują testy - ale póki co bez testów to tylko Zanzibar. Jak będzie latem - zobaczymy. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tyle.
gość Arturrro: Piotrze, oczywiście możemy się dostosować ale tez wybrać inna destynacje. To nie jest narzekanie przed klawiatura tylko wyrażenie swojej opinii, tak samo jak to Ty robisz. Tobie pasują testy w Polsce, później testy na lotnisku i ewentualna kwarantanna. Mi nie. Porównanie do tego, ze kiedyś to było drożej jest całkowicie bezzasadne. (...)
gość PiotrWie: To kraje boją się o bezpieczeństwo swoich obywateli - ja wiem jak unikać zakażenia i przez rok pracy z pacjentami udało mi się uniknąć. Podróżowanie bez żadnych ograniczeń w dobrych układach wróci za co najmniej kilka lat - a więc albo możemy się dostosować albo siedzieć przed klawiatura i narzekać. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera