Samaria 2020 w liczbach

O tym, że z oczywistych względów mijający rok oraz zakończony już dawno ostatni sezon turystyczny był bardzo specyficzny, pisaliśmy na naszej stronie niejeden raz. Nie powinno więc nikogo zdziwić, że tegoroczne statystyki odwiedzin wąwozu Samaria wypadają bardzo słabo w stosunku do ubiegłych lat. Władze Narodowego Parku zarządzającego tym miejscem poinformowały, że w tym roku szlak wiodący przez wąwóz przemierzyło zaledwie nieco ponad 56 tys. gości. Piszemy zaledwie, gdyż choćby w ubiegłym roku liczba gości sięgnęła wartości około 159 tys. osób.

Samaria w 2020

Oczywiście na uzyskanie tak słabego wyniku największy wpływ miała niska frekwencja turystów wypoczywających na Krecie. Tym jednak co silnie wpłynęło również, na liczbę gości odwiedzających Samarię było także zdecydowanie krótszy okres możliwości wejścia na teren parku. W związku z oczekiwaniem na zniesienie ograniczeń związanych z koronawirusem oraz koniecznością opracowania procedur sanitarnych, inauguracja dostępności szlaku miała miejsce dopiero 27 czerwca. Na długość sezonu turystycznego w wąwozie Samaria miała również kapryśna pogoda w czasie tegorocznej jesieni. Silne opady deszczu spowodowały, że już 27 października szlak musiał zostać zamknięty.

Tylko sierpień zadowalający

Wąwóz Samaria najchętniej odwiedzany był w sierpniu, kiedy łącznie na przestrzeni całego miesiąca miejsce to zostało odwiedzone przez około 21,5 tys. osób (w poprzednich latach w szczycie sezonu wąwóz odwiedzany był przez ponad 30 tys. osób miesięcznie). Znacznie gorzej pod względem liczby gości wypadły wrzesień oraz lipiec. W przypadku tych miesięcy liczba odwiedzających wynosiła odpowiednio około 14,5 tys. oraz 11,5 tys. osób miesięcznie. Łącznie na przestrzeni całego sezonu szlak poprowadzony przez wąwóz Samaria przemierzyło 56 287 turystów. Oznacza to, że w stosunku roku ubiegłego liczba gości spadła o około 64,6%.

Samaria 2020

Co ciekawe w tym specyficznym roku zmianom uległa nie tylko ogólna liczba turystów, ale również i ich struktura. W stosunku ubiegłych lat zdecydowanie zwiększył się odsetek osób, dla których wizyta w wąwozie Samaria nie była pierwszą wizytą. Wedle ankiet prowadzonych wśród turystów wchodzących na teren parku aż 40% osób deklarowało, że jest to dla nich kolejna wizyta w wąwozie Samaria. W ubiegłych latach odsetek turystów powracających w to miejsce oscylował w okolicach 10%.

Godne odnotowania jest również to, że w tym roku wąwóz Samaria cieszył się także dużym zainteresowaniem wśród greckich turystów. Szczególnie duży odsetek krajowych gości wchodzących na teren parku odnotowywany był w początkowym okresie sezonu turystycznego. Z pewnością największy wpływ na taka sytuację miały ograniczenia w podróżowaniu, a także ogólny klimat niepewności spowodowany pandemią. Grecy, w tym również ci mieszkający na kontynencie, zdecydowanie chętniej wybierali wypoczynek w obrębie swojego kraju.

Piotrek,  data_2020-12-22 20:11:29 2020-12-22 20:11:29
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Barbara Kuś-Brożyna
Barbara Kuś-Brożyna
2020-12-23 10:43:47

Byłam , pięknie zwłaszcza ten ostatni odcinek

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157627691532551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Magdalena Mróz: Super
Elly Mak: 
Halina Mankiewicz: Oj zjadłabym taką z piekarni
Hanna Marciniak: 
gość dodekanezowiec: To obraz podobieństwa między Polakami i Grekami. My mieliśmy swój 1864, oni 1866. A teraz cap Erdoganik koleżka Putlera straszy. 
Anna Galas: 
Maja Janiszewska: mój ulubiony
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera