Śródziemnomorskie sprzątanie

Śmieci z tworzyw sztucznych to obecnie jeden z najważniejszych problemów, z jakimi boryka się współczesny świat. Plastikowe produkty pływające w morzach i wyrzucane na plaże przez fale to konsekwencja między innymi dramatycznego nadużywania tego typu wyrobów w ostatnich dekadach. Obecnie plastik stanowi aż 95% odpadów pływających w Morzu Śródziemnym. Przysłowiowe plastikowe słomki czy butelki to tylko jedna strona medalu. Drugą stronę stanowią plastikowe zabawki oraz jednorazowe gadżety kupowane podczas wakacji i gubione lub celowo wyrzucane przez turystów. To właśnie podczas sezonu wakacyjnego ilość morskich śmieci wzrasta o 40%.

Brzeg usłany śmieciamiMorskie brzeg usłany śmieciami. Plaża w Pachia Ammos.

Każdego roku do mórz i oceanów trafia około 8 milionów ton plastiku. Aby wyobrazić sobie tę ilość można przyjąć że co minutę do morza wyrzucana jest zawartość jednej śmieciarki. Jeśli takie tempo będzie utrzymane to w 2050 roku w morzach będzie pływać więcej plastikowych śmieci niż ryb. Dlatego też wszelkie akcje mające na celu odwrócenie tej tendencji są bardzo cenne i zasługują na nagłośnienie.

Gmina Chania bierze aktualnie udział w programie Mediterranean Cleaning, który odbywa się w 11 portach Grecji. Jest to akcja oczyszczania Morza Śródziemnego z plastikowych odpadów, w której biorą udział kreteńskie porty w Souda, Chania i NeaChora. Z samej Soudy wypływa pięć trawlerów, które zobowiązały się oczyszczenia morskiego dna z tysięcy kilogramów plastiku. Śmieci z tworzyw sztucznych po odłowieniu zostaną przekazane do ponownego przetworzenia. Z zebranych plastikowych butelek mają powstać koszulki, a z zużytych sieci rybackich mają powstać dywany, skarpety czy stroje kąpielowe.

Kolejna plaża z plastikowymi odpadkamiKolejna kreteńska plaża z plastikowymi odpadkami wyrzuconymi przez morze. Plaża Agios Panteleimonas.

Jak podkreślają kreteńscy włodarze nie ma już czasu na kolejne odraczanie działania, trzeba działać tu i teraz. Ważne jest to, że w ramach programu Mediterranean Cleaning takie sprzątanie morza będzie prowadzone stale.

Gosia,  data_2020-12-11 19:35:35 2020-12-11 19:35:35
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Sylwia Karaś-Marek
Sylwia Karaś-Marek
2020-12-11 19:28:03

Niestety, przekonałam się o tym w tym roku

 Wojtek Arciszewski
Wojtek Arciszewski
2020-12-12 00:07:10

Pachia Amos ma pecha. To kwestia lokalizacji i prądów morskich. Byliśmy trzy razy na tej plaży i zawsze były na niej plastikowe śmieci, niestety☹️

 Wojtek Arciszewski
Wojtek Arciszewski
2020-12-12 00:08:47

Pachia Amos ma pecha. To kwestia lokalizacji i prądów morskich. Byliśmy trzy razy w różnych miesiącach na tej plaży i zawsze były na niej plastikowe śmieci, niestety☹️

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157605928392551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Marjo Blom: Barbara Westerhof je wordt op Kreta verwacht
Lukasz Beata SK: Już w zeszłym roku mieli atak zimny
Mariola Dudzinska: 
Piotr Matulewicz: Super+
Dana Gołowacz: Zaamer jest nieoceniony
gość PiotrWie : Na lotnisku w Chanii są przeprowadzane ankiety z pewną ilością pasażerów i te dane są na ich podstawie. Raz byliśmy proszeni o wzięcie udziału - na kilkadziesiąt startów i lądowań.
Patrycja Kazimieruk Strycharska: Byłam jest cudownie jak większość twierdzę że jeden raz to za mało ale warto chodź nie próżnowałam w zwiedzaniu
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera