Kreta nieprzychylna przepisom antynikotynowym

data_2020-01-20 20:35:17 2020-01-20 20:35:17

Chociaż od zaostrzenia przepisów antynikotynowych minęło już trochę czasu i można by było sądzić, że był to wystarczający okres do tego aby przyzwyczaić się do nowych regulacji prawnych, to jednak niestety papierosy na Krecie są wciąż dosłownie "palącym" problemem. W zmianie zachowań nie pomagają różnego rodzaju akcje informacyjne ani też groźby wysokich kar. Kontrole prowadzone w najróżniejszych miejscowościach i miastach znajdujących się na Krecie zazwyczaj kończą się kolejnymi mandatami nakładanymi na właścicieli sklepów oraz lokalów gastronomicznych, a także na ich klientów palących w miejscach, gdzie jest to zabronione.

Zakaz palenia

Nie inaczej zakończyły się kontrole, jakie były prowadzone na początku stycznia w Heraklionie. Spośród wszystkich miejsc, jakie zostały odwiedzone przez pracowników państwowych służb sprawdzających stosowanie się do reguł ustawy antynikotynowej, aż w kilkunastu przypadkach kontrole zakończyły się postępowaniem mandatowym. Oczywiście spora część z tych kar dotyczyła klientów lokali gastronomicznych, którzy siedząc przy stolikach palili papierosy. Jednak to nie jedyne przypadki łamania przepisów antynikotynowych, jakie wyłapali kontrolerzy. Wśród ukaranych osób znalazło się również kilku właścicieli obiektów handlowych, którzy w czasie pracy palili papierosy we wnętrzu swoich sklepów.

Sporym problemem ujawnionym przez kontrolerów był również kompletny brak oznakowania stref dla niepalących. W niektórych obiektach dostosowanie do nowych regulacji prawnych było przeprowadzone w sposób niekompletny.

Niestety wydaje się, że aż tak drastyczny opór ze strony właścicieli sklepów oraz obiektów gastronomicznych oraz samych klientów dotyczy w głównej mierze Krety. Kontrole prowadzone w pozostałych częściach Grecji aż w ponad 80% zakończyły się bez żadnych zastrzeżeń. Wynik był na tyle pozytywny, że urząd odpowiedzialny za prowadzenie tych kontroli uznał wdrażanie przepisów za bardzo pozytywne.

Katastrofa bez papierosa

Właściciele sklepów oraz lokali gastronomicznych na Krecie twierdzą, że nowe regulacje antynikotynowe doprowadzą do ich bankructwa. Wedle ich wyliczeń przychody, jakie odnotowują od momentu wprowadzenia przepisów, są mniejsze nawet o 40%. Konsekwencją spadającej aktywności klientów, mają być masowe zwolnienia, które mogą dotknąć nawet 50 tys. pracowników. Ciężko powiedzieć jak wiele prawdy kryje się w tych czarnowidztwach spowitych mgłą papierosowego dymu, ale warto mieć jednak na uwadze, że wyliczenia te poparte są tylko subiektywnymi odczuciami niektórych osób. Dopiero czas i twarde dane ekonomiczne oraz statystyczne pokażą jak dużo jest w nich prawdy.

Wolność wyboru

Niestety dużą rolę w oporze względem prowadzanych zmian mają przyzwyczajenia części palaczy, którzy swój nałóg uważają za jeden z najważniejszych składników życia. Palenie papierosów jest dla nich tak istotne, że trucie innych osób przebywających razem z nim w tych samych miejscach publicznych są w stanie wytłumaczyć swoją wolnością wyborów: jestem wolnym człowiekiem i mam prawo palić tam gdzie mam ochotę. To mój sklep i będę palić papierosy w czasie kiedy obsługuję klientów.

Piotrek,  data_2020-01-20 20:35:17 2020-01-20 20:35:17
Średnia: 4.5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Mariola Dudzinska
Mariola Dudzinska
2020-01-20 20:20:44

W końcu coś się dzieje zakaz palenia

2
 Krzysztof Klamann
Krzysztof Klamann
2020-01-20 21:00:30

Grecy kochają palić, musiało boleć. Ale faktycznie jarają wszedzie I niepalacym trochę tam ciężko.

2
 Ewelina Kubiak
Ewelina Kubiak
2020-01-21 08:29:02

Krzysztof Klamann nawet kierowca w autobusie z faja w reku

 Łukasz Polański
Łukasz Polański
2020-01-20 22:28:23

Wszędzie powinien wejść ten przepis, lato ciepło, sama przyjemność zjeść kolację czy obiad na świeżym powietrzu, ale się nie da bo Ci usiądzie obok dziad z baba co dosłownie palą na zmianę on kończy ona zaczyna i gdzie tu przyjemność z jedzenia w takich sytuacjach :/

7
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-01-21 07:26:26

To prawda, niepalącym bywa ciężko na Krecie. My sami nie palimy i okropnie przeszkadza nam dym z papierosów, czy to w tawernach czy to na plaży.

1
 Pioter Pablo Nosacz
Pioter Pablo Nosacz
2020-01-21 07:38:53

Łukasz Polański popieram cię w 100%

 Pioter Pablo Nosacz
Pioter Pablo Nosacz
2020-01-21 07:39:57

Łukasz Polański w tamtym roku miałem takich modeli w hotelu na Djerbie.Kur..jedli i jarali non stop

 Łukasz Polański
Łukasz Polański
2020-01-21 09:23:58

W zeszłe wakacje byłem z żoną w Zadarze. Romantyczna kolacja w rocznicę ślubu, piękny zachód słońca ale zero przyjemności bo żeby siedzieć na polu i to widzieć musieliśmy wąchać papierosy... Strefa dla niepalących?w środku restauracji dusznej i bez widoku. Jaka tu sprawiedliwość? Niech palące osoby siedzą na uboczu, lub w jakiś budach jak np. na lotnisku. Jakbym siedział z małym dzieckiem w takim miejscu(a powiem że palili wszędzie gdzie się dało nawet na plaży) to chyba by mnie krew zalała. W hotelu to samo balkon obok stare dziady paliły cały dzień i cała noc na zmianę. To obrzydliwe i nie kulturalne dla osób niepalących.

1
 Adaś Es
Adaś Es
2020-01-21 01:59:44

Mimo, że nie pale to jednak widząc pana z papierosem na stacji paliw wywierał na mojej twarzy uśmiech

 Roman Niewidz
Roman Niewidz
2020-01-21 05:00:08

Adaś Es Taa na stacji benzynowej powiadasz? Faktycznie można olać sprawę ☺️

1
 Ewelina Kubiak
Ewelina Kubiak
2020-01-21 08:29:21

Adaś Es siga siga

1
 Artur Nowak
Artur Nowak
2020-01-23 17:08:22

To ich kraj i ich sprawa

2
 Ewa Szumowska
Ewa Szumowska
2020-01-23 18:10:58

W Polsce też tak powinno być bo trzeba być chamem żeby komuś dmuchać w twarz

 Roman Roman
Roman Roman
2020-01-23 19:21:03

Trzeba byc chamem zeby komus mowic co ma robić. Ich dom ich sprawa nie podoba sie to wybrac inny kierunek wakacji

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-01-23 19:39:53

Przepisy antynikotynowe wprowadził grecki rząd a nie ktoś z zewnątrz więc jest to ich wewnętrzna inicjatywa. Na terenie każdego państwa są palacze i niepalący. Ustawa poparta częstymi kontrolami i nakładane mandaty mają zmienić nawyki palenia w przestrzeni publicznej i chronić przed szkodliwym dymem właśnie osoby niepalące. Chcesz się truć w rób to tam aby nie musiały wdychać papierosów osoby postronne. Tak jak pisały osoby wyżej - żadna przyjemność jeść obiad w tawernie albo siedzieć na plaży w oparach dymu. Chcesz robić zakupy w sklepie w którym właściciel pali papierosy więc wszystkie towary śmierdzą dymem? Mnie to przeszkadza i z takich sklepów po prostu wychodzę.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156779195032551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. Wielu z nich będzie zmieniać kierunek wakacji, a za tym idzie odpływ finansów dla tubylców,
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Ta patoturysyyka zabiła Santorini jako miejsce do życia. Stała się wyspą na której mogą mieszkać bogacze, których stać na wyśrubowane ceny lub wycieczki statkiem do sklepu. Poza sezonem to martwe miejsce. Tak umierają miasteczka wszędzie tam, gdzie drożyzną goli się turystów jak owce. Mają w powarzaniu, że dla Ciebie mała butelka wody za dwa euro to majątek. Przypłynie stonka i wszystko wykupi. (...)
Trzeba zacząć od tego, że te wycieczki 1 dniowe na Santorini mijają się z celem... są kosztowne, kilka godzin spędza się na transferze. Ludzie wyrzucani są w najgorszy upał i tłumy na Santo...wyścig do najbardziej fotogenicznych miejscówek i tyle... strata pieniędzy i czasu. Santorini zasługuje na dłuższą eksploracje, spokój chwilę zadumy... (...)
Gosia | crete.pl : Cześć, dziękujemy za informację. Artykuł pisaliśmy kilka lat temu ale świat się zmienia jak widać. Pozdrawiamy serdecznie :)
gość eizo: Cześć. Informuję, że od tego roku TUI organizuje wczasy prznajmniej w 2 hotelach w Matali: Matala Bay Hotel i Zafiria. Byliśmy tydzień w czerwcu br w Zafirii. Hotel czasy świetności ma już za sobą ale jest czysty z super obsługą. (...)
gość Rigilkent: Kreta oddzieliła się od kontynentu europejskiego już ok. 15 mln lat temu. Natomiast ok. 6 mln lat temu faktycznie nie była wyspą, mając nie tylko połączenie z Peoponezem, ale praktycznie z każdym zakątkiem ląduów otaczającch morze Śródniemne, gdyż tego wtedy... (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera