Podsumowanie sezonu wakacyjnego 2019 z perspektywy polskich biur podróży

data_2019-11-19 19:34:08 2019-11-19 19:34:08

Na łamach internetowego portalu Polskiej Izby Turystyki (www.pit.org.pl) ukazało się bardzo ciekawe opracowanie pt. Zwyczaje urlopowe Polaków - Zagraniczne wakacje Polaków 2019. Jest to swoisty raport podsumowujący ubiegłoroczny sezon urlopowy z perspektywy biur podróży. Na wstępie warto zauważyć, że podobnie jak w roku ubiegłym Grecja była najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnych zagranicznych wyjazdów Polaków. Pozycję lidera udało się utrzymać, mimo silnej presji ze strony Turcji, która przez praktycznie cały sezon turystyczny toczyła zacięty bój o pierwsze miejsce.

Chania 2019Chania

W tym roku mniej więcej co czwarty turysta korzystający z usług biur podróży wybrał Grecję jako kierunek swoich wakacji. Z wypoczynku w tureckich hotelach skorzystało natomiast około 21% osób. W stosunku do ubiegłego roku różnica udziału w polskim rynku wyjazdów zorganizowanych dzieląca oba kraje wyraźnie się zmniejszyła. W głównej mierze jest to wynik bardzo zróżnicowanej dynamiki wzrostu. Z jednej strony silnie rosnąca pozycja Turcji, która zwiększyła liczbę turystów z Polski o ponad 36% oraz z drugiej strony wyraźnie malejąca popularność Grecji, która w tym roku przyciągnęła do siebie o blisko 20% mniej turystów z Polski.

Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że tendencja ta zostanie utrzymana w nadchodzącym roku. Po kilku zdecydowanie słabszych latach Turcja nie tylko na dobre wraca do katalogów biur podróży, ale również odbudowuje pozycję wakacyjnego kierunku w świadomości polskich turystów. Kraj ten doskonale wypełnia także zapotrzebowania na relatywnie tanie pobyty typu All Inclusive realizowane w hotelach kategoryzowanych na minimum cztery gwiazdki.

Oferta Turcji doskonale wpisuje się w preferencje polskich turystów, którzy w zdecydowanej większości oczekują, że wykupiony wyjazd będzie kompleksowym produktem. Jest to doskonale widoczne w danych, jakie zostały zaprezentowane przez PIT. W ubiegłym roku aż 81,2% wyjazdów sprzedanych za pośrednictwem polskich biur podróży posiadało wyżywienie typu All Inclusive. Z roku na rok maleje procentowy udział wyjazdów, w ramach których oferowane są tylko śniadania i obiadokolacje. W czasie tegorocznego sezonu wyżywienie typu HB dotyczyło tylko niespełna 12% sprzedanych wycieczek.

Pogłębianie się tego trendu nie jest czymś zaskakującym. Zmniejszająca się ilość osób korzystających z opcji pozostałych opcji wyżywienia to z pewnością zasługa rosnącej dostępności tanich lotów do typowo wakacyjnych destynacji. Osoby wykazujące dużo większą samodzielność w poznawaniu regionalnych smaków to pewnie w zdecydowanej większości osoby, które obecnie same komponują swoje wakacyjne wyjazdy.

Chania 2019Chania

Raport przygotowany przez PIT potwierdził również, że w chwili obecnej w szczycie wakacyjnych wyjazdów nie można wskazać miesiąca, który jest szczególnie preferowany przez turystów. W okresie od czerwca do września rozpiętość procentowa udziałów mieści się w przedziale od 23 do 27%. W tym miejscu warto podkreślić tylko, że wrzesień jest prawie tak samo popularny wśród turystów jak lipiec. Wyraźnie widać, że definicja niskiego sezonu obejmuje obecnie takie miesiące jak: maj czy też październik.

Na koniec warto podkreślić, że pomimo słabnącej pozycji Grecji na polskim rynku wyjazdów zorganizowanych, Kreta wciąż utrzymuje drugą pozycję spośród najpopularniejszych regionów i miejscowości. W tym roku podobnie jak w ubiegłym wyprzedzona została tylko przez Riwierę Turecką.

Raport, który stał się źródłem opracowania opublikowanego przez PIT, przygotowany został na podstawie danych, jakie zebrane zostały przez trzech największych multiagentów internetowych: fly.pl, travelplanet.pl oraz wakacje.pl. W artykule źródłowym znajdziecie więcej szczegółowych informacji na temat preferencji polskich turystów. Warto tam zajrzeć, gdyż niektóre z nich mogą być przydatne przy dokonywaniu własnych wakacyjnych wyborów.

Piotrek,  data_2019-11-19 19:34:08 2019-11-19 19:34:08
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Jola Ostraszewska
Jola Ostraszewska
2019-11-19 18:50:05

Z prespektywy biur podróży. Fakt zaczynam być w tych 20٪ , którzy robią to indywidualnie, ale ... zawsze na Kretę

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-11-19 18:58:42

Tak, z perspektywy biur podróży. Dzięki gromadzonym przez nie statystykom może powstać taki raport, który pokazuje pewne tendencje i wybory ludzi.

1
 Bartosz Zacharski
Bartosz Zacharski
2019-11-19 19:56:00

I bardzo dobrze. Będzie więcej miejsca dla nas :)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-11-19 20:46:40

Najważniejsze, że obecnie mamy szeroką możliwość wyboru. Każdy znajdzie miejsce dla siebie niezależnie od tego czy będzie turystą zorganizowanym czy też samodzielnym :)

1
 Jola Ostraszewska
Jola Ostraszewska
2019-11-20 04:57:11

Bartosz moje słowa

1
 Daria Tosta
Daria Tosta
2019-11-19 20:44:08

Kreta najlepsza

2
 Daniel Fik
Daniel Fik
2019-11-19 21:23:53

Bo "nasz"naród nie wie co najlepsze:)

 gość}
gość PiotrWie
2019-11-20 10:27:47

a my w tym roku oprócz Krety spróbowaliśmy innych wysp - Kreta jest duża i da się znaleźć miejsca gdzie nie docierają biura podróży, ale wyobraźcie sobie całą wyspę gdzie nie dociera turystyka zorganizowana - to jest dopiero inna bajka.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156626072857551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Gosia | crete.pl : Tak, niestety wiemy o tym. Planujemy artykuł o tej podwyżce.
gość Ceny: Wakacje w Grecji od 2024 roku będą droższe. Winne temu są wyższe podatki za pobyt w hotelu. Opłaty szczególnie mocno zabolą gości, którzy wybiorą nocleg w 5-gwiazdkowym obiekcie. Dlaczego władze podjęły decyzję o zwiększeniu opłat dla turystów? Odpowiedź na to pytanie związana jest z kataklizmami, które nawiedziły Grecję w tym sezonie. (...)
gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera