Booking.com

Zamknięty dom Eleftheriosa Venizelosa

W dniach od 20 września do 31 października w domu Eleftheriosa Venizelosa najsłynniejszego greckiego premiera, znajdującym się niedaleko Chanii, prowadzone będą prace konserwacyjne oraz renowacyjne, które w przyszłości pozwolą na wzbogacenie zasobów o eksponaty korzystające z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Naszym zdaniem muzeum to wymaga gruntownej modernizacji, która uatrakcyjniłaby obecną dosyć ubogą wystawę. Na razie jednak warto odnotować, że w dniach kiedy prowadzone będą prace, obiekt ten będzie niedostępny dla zwiedzających.

Rodzinny dom Venizelosa

Niewielka miejscowość Mournies, w której znajduje się dom rodziny Venizelosów, to dziś właściwie południowe przedmieścia Chanii. I chociaż w dawnych czasach ten niepozorny budynek niczym nie odstawał na tle innych znajdujących się w okolicy to jednak dziś jego skromna fasada zdecydowanie wyróżnia się na tle współczesnej zabudowy. Relatywnie niewielki, zaledwie jedno piętrowy dom, był miejscem, w którym 11 sierpnia 1864 roku narodził się Eleftherios Venizelos.

Niestety Wielka Rewolucja, która wybuchła 1866 roku spowodowała, że mały zaledwie 2-letni Elefherios wraz rodzicami musiał opuścić Kretę emigrując na wyspę Syros. Do swojego rodzinnego domu rodzina Venizelosów mogła powrócic dopiero po kolejnych 6 latach po amnestii ogłoszonej przez sułtana. Eleftherios, który już w trakcie podwórkowych zabaw wykazywał przywódcze cechy, spędził tu kilka kolejnych lat swojego dzieciństwa.

Dziś o tym, że dom ten stanowił szczególną cześć jego najmłodszych lata przypominają eksponaty zgromadzone w jego wnętrzu. W szczególności warto wspomnieć choćby o kołysce, w której najprawdopodobniej spał on tuż po narodzinach.

Dom Venozelosa

Piotrek,  data_2019-09-16 19:16:15 2019-09-16 19:16:15
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156470427087551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
super film
po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera