Bardzo złe tegoroczne statystyki wypadków drogowych na Krecie

data_2019-08-22 19:14:22 2019-08-22 19:14:22

Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że na przestrzeni ostatnich lat, ten rok zapisze się jako jeden z najbardziej tragicznych pod względem liczby śmiertelnych wypadków samochodowych na Krecie. Praktycznie nie ma tygodnia, aby w lokalnych mediach nie pojawiały się newsy, w których opisywane są kolejne tego typu wydarzenia. Do tej chwili, na przestrzeni niespełna ośmiu miesięcy na Krecie zginęło już łącznie 48 osób. Oznacza to, że w stosunku do ubiegłego roku odnotowany został ponad 60% wzrost liczby śmiertelnych ofiar.

Droga na Krecie

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w całym ubiegłym roku na Krecie w wyniku wypadków drogowych zginęło 58 osób, czyli tylko niewiele więcej niż do tej chwili w 2019 roku. Szacunki ekspertów nie pozostawiają złudzeń – w tym roku łączna liczba ofiar z pewnością przekroczy 70 osób.

W większości przypadków ofiarami wypadków były osoby, które podróżowały lub kierowały pojazdami silnikowymi. Na przestrzeni obecnego roku odnotowanych zostało również siedem śmiertelnych potrąceń pieszego. Zdecydowaną większość ofiar wypadków drogowych stanowili mężczyźni.

W większości ofiarami tych tragicznych wypadków są osoby bardzo młode, które posiadają relatywnie niewielkie doświadczenie w prowadzeniu samochodów, czy też motocykli. Około 58% spośród wszystkich osób ginących na drogach ma mniej niż 30 lat, a około 40% to osoby w wieku poniżej 25 lat.

Zdecydowana większość śmiertelnych wypadków miała miejsce na lokalnych drogach, gdzie w tym roku doszło łącznie do 24 tego typu zdarzeń. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że liczba ta nie uwzględnia Nowej Drogi (BOAK), która w statystykach liczona jest oddzielnie. Do połowy sierpnia tylko na tej drodze w wyniku wypadków zginęło 10 osób. Pozostałe tragiczne wypadki drogowe na Krecie miały miejsce w obszarach miejskich.

Mapa wypadków na BOAKMiejsca śmiertelnych wypadków na Nowej Drodze (BOAK)

Na koniec warto odnotować także, że podobnie jak w przypadku innych krajów, wypadki mają miejsce paradoksalnie w tych dniach i tych godzinach, które potocznie uznawane są za najbardziej bezpieczne. Do tej chwili w tym roku najbardziej tragicznym miesiącem na Krecie był lipiec, kiedy odnotowanych zostało 11 osób zabitych w wypadkach drogowych. Na kolejnych pozycjach znajdują się takie miesiące, jak: luty - 8 ofiar wypadków, styczeń - 7 ofiar. Wyraźnie widać, że wzrostu wypadków nie można powiązać bezpośrednio z sezonem turystycznym.

Najwięcej tragicznych zdarzeń drogowych przypada na godziny pomiędzy 9 a 13, w przypadku których odnotowywanych jest blisko 40% wszystkich śmiertelnych wypadków. Najniebezpieczniejszym dniem tygodnia jest natomiast sobota, w przypadku której dochodzi do mniej więcej 1/3 wszystkich wypadków.

Fotoradary na Krecie

O powadze sytuacji niech świadczy także to, że rosnąca liczba wypadków na Krecie była jednym z tematów, jakie na spotkaniu w tym tygodniu omawiał premier Grecji z tamtejszym wiceministrem ds. Ochrony Ludności Cywilnej. Ustalili oni szereg działań, jakie zostaną podjęte szczególnie w obrębie Nowej Drogi, gdzie liczba śmiertelnych ofiar jest największa (wstawić mapkę z art.). Jednym z elementów ma być zwiększenie obecności policyjnych patroli, które w bardziej bezwzględny sposób mają egzekwować przestrzeganie przepisów drogowych.

Do tego aby zostały podjęte jakieś działania apelują już nie tylko różnego rodzaju eksperci ale również lokalna społeczność, w której pojawiają się oddolne ruchy na rzecz poprawy sytuacji na kreteńskich drogach. Jedną z tego typu inicjatyw jest grupa FB SOS B.O.A.K (https://www.facebook.com/groups/636957760143299/). Jej celem jest zebranie wszystkich tych osób, które 17 listopada 2019. r., czyli w Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych, będą uczestniczyć w manifestacji, jaka odbędzie się tego dnia na Nowej Drodze.

Droga do Agia Sofia

Gosia i Piotrek,  data_2019-08-22 19:14:22 2019-08-22 19:14:22
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Rafał Kiljan
Rafał Kiljan
2019-08-22 17:29:10

Od poczatku wakacji w Polsce zginęło 495 osób...

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-08-22 17:40:47

Polska ponad 38 mln, a Kreta trochę ponad 600 000 mieszkańców.

1
 Beata Waszkowska
Beata Waszkowska
2019-08-22 18:05:30

Trochę jestem w szoku, byłam pewna ,że Kreta jest bezpieczna.

 Iwona Burakowska
Iwona Burakowska
2019-08-22 18:38:18

Drogi mają kiepskie a jeżdżą też nie najlepiej niestety.

 Mariola Maj
Mariola Maj
2019-08-23 18:42:34

Nie dziwie sie. ....przeciez Grecy jezdza jakos dziwnie I bez kaskow

 gość}
gość PiotrWie
2019-08-25 21:26:24

No cóż - Polacy oczywiście jeżdżą super - nie wyprzedzają na trzeciego na podwójnej ciągłej, nie usiłują wyprzedzić pięciu samochodów za jednym razem, nie jadą autostradą kilka metrów za poprzedzającym samochodem przy prędkości 140/h, itp.

Po kilkunastu pobytach w Grecji gdzie z reguły poruszałem się prawie codziennie wynajętym samochodem chciałbym by polscy kierowcy jeździli jak greccy - gdyby w Polsce e miejscowościach drogi zwężały by się jak w Grecji na jeden samochód bez określenia kto ma pierwszeństwo to tworzyłyby się korki a na środku dwóch kierowców prało by się pałami o to kto pojedzie pierwszy - a Grecy jeżdżą i nie ma problemu.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156418993327551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Witam Państwa, w nowym roku pragnę poinformować, że skorzystałem z pomocy finansowej banku BNP Paribas, francuskiego banku, który we współpracy z Banco Pichincha z Ekwadoru jest bardzo poważnym, uczciwym i bardzo rzetelnym bankiem Bank. . . Sugeruję abyś i Ty przyszedł i skorzystał z tej oferty finansowej. (...)
Ten miód jest najlepszy
Byłam i potwierdzam . Jest cudowna.
dla mnie Falasarna też jest najlepsza i najładniejsza i chętnie tam pojadę może kiedyś:)
Piękna jest, dla mnie również nr.1
Dla mnie numer 1
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera