Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.
Booking.com

Bardzo złe tegoroczne statystyki wypadków drogowych na Krecie

Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że na przestrzeni ostatnich lat, ten rok zapisze się jako jeden z najbardziej tragicznych pod względem liczby śmiertelnych wypadków samochodowych na Krecie. Praktycznie nie ma tygodnia, aby w lokalnych mediach nie pojawiały się newsy, w których opisywane są kolejne tego typu wydarzenia. Do tej chwili, na przestrzeni niespełna ośmiu miesięcy na Krecie zginęło już łącznie 48 osób. Oznacza to, że w stosunku do ubiegłego roku odnotowany został ponad 60% wzrost liczby śmiertelnych ofiar.

Droga na Krecie

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w całym ubiegłym roku na Krecie w wyniku wypadków drogowych zginęło 58 osób, czyli tylko niewiele więcej niż do tej chwili w 2019 roku. Szacunki ekspertów nie pozostawiają złudzeń – w tym roku łączna liczba ofiar z pewnością przekroczy 70 osób.

W większości przypadków ofiarami wypadków były osoby, które podróżowały lub kierowały pojazdami silnikowymi. Na przestrzeni obecnego roku odnotowanych zostało również siedem śmiertelnych potrąceń pieszego. Zdecydowaną większość ofiar wypadków drogowych stanowili mężczyźni.

W większości ofiarami tych tragicznych wypadków są osoby bardzo młode, które posiadają relatywnie niewielkie doświadczenie w prowadzeniu samochodów, czy też motocykli. Około 58% spośród wszystkich osób ginących na drogach ma mniej niż 30 lat, a około 40% to osoby w wieku poniżej 25 lat.

Zdecydowana większość śmiertelnych wypadków miała miejsce na lokalnych drogach, gdzie w tym roku doszło łącznie do 24 tego typu zdarzeń. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że liczba ta nie uwzględnia Nowej Drogi (BOAK), która w statystykach liczona jest oddzielnie. Do połowy sierpnia tylko na tej drodze w wyniku wypadków zginęło 10 osób. Pozostałe tragiczne wypadki drogowe na Krecie miały miejsce w obszarach miejskich.

Mapa wypadków na BOAKMiejsca śmiertelnych wypadków na Nowej Drodze (BOAK)

Na koniec warto odnotować także, że podobnie jak w przypadku innych krajów, wypadki mają miejsce paradoksalnie w tych dniach i tych godzinach, które potocznie uznawane są za najbardziej bezpieczne. Do tej chwili w tym roku najbardziej tragicznym miesiącem na Krecie był lipiec, kiedy odnotowanych zostało 11 osób zabitych w wypadkach drogowych. Na kolejnych pozycjach znajdują się takie miesiące, jak: luty - 8 ofiar wypadków, styczeń - 7 ofiar. Wyraźnie widać, że wzrostu wypadków nie można powiązać bezpośrednio z sezonem turystycznym.

Najwięcej tragicznych zdarzeń drogowych przypada na godziny pomiędzy 9 a 13, w przypadku których odnotowywanych jest blisko 40% wszystkich śmiertelnych wypadków. Najniebezpieczniejszym dniem tygodnia jest natomiast sobota, w przypadku której dochodzi do mniej więcej 1/3 wszystkich wypadków.

Fotoradary na Krecie

O powadze sytuacji niech świadczy także to, że rosnąca liczba wypadków na Krecie była jednym z tematów, jakie na spotkaniu w tym tygodniu omawiał premier Grecji z tamtejszym wiceministrem ds. Ochrony Ludności Cywilnej. Ustalili oni szereg działań, jakie zostaną podjęte szczególnie w obrębie Nowej Drogi, gdzie liczba śmiertelnych ofiar jest największa (wstawić mapkę z art.). Jednym z elementów ma być zwiększenie obecności policyjnych patroli, które w bardziej bezwzględny sposób mają egzekwować przestrzeganie przepisów drogowych.

Do tego aby zostały podjęte jakieś działania apelują już nie tylko różnego rodzaju eksperci ale również lokalna społeczność, w której pojawiają się oddolne ruchy na rzecz poprawy sytuacji na kreteńskich drogach. Jedną z tego typu inicjatyw jest grupa FB SOS B.O.A.K (https://www.facebook.com/groups/636957760143299/). Jej celem jest zebranie wszystkich tych osób, które 17 listopada 2019. r., czyli w Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych, będą uczestniczyć w manifestacji, jaka odbędzie się tego dnia na Nowej Drodze.

Droga do Agia Sofia

Gosia i Piotrek,  data_2019-08-22 19:14:22 2019-08-22 19:14:22
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Rafał Kiljan
Rafał Kiljan
2019-08-22 17:29:10

Od poczatku wakacji w Polsce zginęło 495 osób...

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-08-22 17:40:47

Polska ponad 38 mln, a Kreta trochę ponad 600 000 mieszkańców.

1
 Beata Waszkowska
Beata Waszkowska
2019-08-22 18:05:30

Trochę jestem w szoku, byłam pewna ,że Kreta jest bezpieczna.

 Iwona Burakowska
Iwona Burakowska
2019-08-22 18:38:18

Drogi mają kiepskie a jeżdżą też nie najlepiej niestety.

 Mariola Maj
Mariola Maj
2019-08-23 18:42:34

Nie dziwie sie. ....przeciez Grecy jezdza jakos dziwnie I bez kaskow

 gość}
gość PiotrWie
2019-08-25 21:26:24

No cóż - Polacy oczywiście jeżdżą super - nie wyprzedzają na trzeciego na podwójnej ciągłej, nie usiłują wyprzedzić pięciu samochodów za jednym razem, nie jadą autostradą kilka metrów za poprzedzającym samochodem przy prędkości 140/h, itp.

Po kilkunastu pobytach w Grecji gdzie z reguły poruszałem się prawie codziennie wynajętym samochodem chciałbym by polscy kierowcy jeździli jak greccy - gdyby w Polsce e miejscowościach drogi zwężały by się jak w Grecji na jeden samochód bez określenia kto ma pierwszeństwo to tworzyłyby się korki a na środku dwóch kierowców prało by się pałami o to kto pojedzie pierwszy - a Grecy jeżdżą i nie ma problemu.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156418993327551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Adam Wyspiański : CRETE - Czy wystarczy jeden kod QR dla całej rodziny?? Mam wylot 14 sierpnia do Chania. Lecę z żoną i dwójką dzieci. (...)
Gosia | crete.pl : Generalnie Grecy zalecają korzystanie z masek bawełnianych albo zwykłych chirurgicznych. Te z filtrem są niezbyt dobrze widziane, bo trzeba umieć z nich korzystać, więc Grecy uznali że są zbyt niebezpieczne dla zwykłych użytkowników. W przyłbicach to widzieliśmy tylko obsługę w tawernach. Generalnie za brak masek codziennie wlepiają kary więc lepiej nie ryzykować.
Anna Mielin: Chciał dobrze, przecież pływają stamtąd rzadko, a komuś musiało się to nie spodobać i doniósł komu NIE trzeba...
Karolina H-r: Wczoraj wróciłam ❤️
Daniel Sobieśniewski: Jest pięknie
Adam Chmielnik: Jest pięknie
Marcelina Gnieciak: Wlasnie jestesmy jest pieknie❤
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera