Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Ogród Botaniczny niedaleko Chanii

Na mapie kreteńskich atrakcji jest jeszcze jedno miejsce, które warto uwzględnić w swoich wakacyjnych planach. Ogród botaniczny Botanical Park & Gardens of Crete położony między miejscowościami Fournes i Skordalou, znajduje się zaledwie 18 km od Chanii. Dostępny jest do odwiedzania przez cały turystyczny sezon aż do początku listopada.

Flora kreteńska

Ogród Botaniczny

Botanical Park & Gardens of Crete to 20 hektarów ziemi porośniętej przez drzewa owocowe z całego świata, zioła, rośliny lecznicze i ozdobne. Tworzą one swoisty mikroklimat, w którym warto spędzić 1-2 relaksujące godziny. Oprócz lokalnych popularnych roślin znajdziecie tu także unikatowe próbki kreteńskiej flory i fauny oraz tropikalnych i subtropikalnych gatunków z całego świata.

Odpowiednio oznaczone ścieżki poprowadzą zwiedzających do różnych części ogrodu: z tropikalnymi drzewami, drzewami owocowymi, cytrusowymi, ziołami i winnicami. Krajobrazu całości dopełnia jezioro, którego okolice zamieszkują różne ptaki wodne w tym także gniazdujące niedaleko jastrzębie. W parku znajduje się także amfiteatr przeznaczony do organizacji niewielkich imprez na świeżym powietrzu.

Na terenie ogrodu działa pięknie położona restauracja, w której można spróbować różnego rodzaju kreteńskich potraw. Jak zapewniają właściciele jest ona ekologiczna, czyli opiera się w pełni na lokalnych i sezonowych składnikach pochodzących z tutejszego ogrodu warzywnego. Niektóre miejscowe produkty można także kupić w sklepiku znajdującym się na terenie ogrodu.

Kwiatki na Krecie

Niszczycielski pożar

W tej sielankowej scenerii z pewnością Waszą uwagę przykuje spalone stuletnie drzewo oliwne. Zostało ono pozostawione jako wspomnienie ogromnego pożaru, który w 2004 roku, w pełni strawił okolice wsi Skordalou. Gwałtowna wichura znad Afryki powaliła słup trakcji elektrycznej. To z pozoru błahe wydarzenie dało początek gwałtownemu i niekontrolowanemu pożarowi, który w dwadzieścia cztery godziny strawił cały region wokół wioski. Straty były ogromne, spłonęło sześćdziesiąt tysięcy drzew oliwnych w wieku powyżej 400 lat oraz liczne drzewka pomarańczowe. Wioska i jej mieszkańcy zostali zrujnowani zarówno ekologicznie, jak i finansowo.
Na tych zgliszczach, praktycznie od podstaw, czterej bracia postanowili założyć ogród botaniczny, którego głównym przeznaczeniem jest trekking, edukacja, a także rekreacja.

Botanical Park & Gardens of Crete można zwiedzać od godziny 9 rano. Ostatni turyści mogą tu wejść nie później niż godzinę przed zachodem słońca. Wstęp dla osób dorosłych kosztuje 6 euro, dla dzieci między 6 a 12 r.ż. - 4 euro. Dzieci do 6 r.ż. wchodzą na teren parku bezpłatnie.

Jak dojechać do Ogrodu Botanicznego

Osoby, które chciałyby wybrać się do Ogrodu Botanicznego, ale nie mają w planach wypożyczenia samochodu, mogą skorzystać z uruchomionego dwa lata temu połączenia autobusowego między Chanią a Ogrodem Botanicznym. Autobus odjeżdża codziennie z Centralnego Dworca Autobusowego w Chanii o godzinie 9.30. Kurs powrotny do Chanii realizowany jest o godzinie 14.45. Koszt biletu w jedną stronę wynosi 2,7€.

Jeśli będziecie zaś jechać samochodem to z centrum Chanii należy najpierw kierować się na Omalos/Samarię a później na miejscowość Fournes (Φουρνές). GPS:  35.25.06 N , 23.56, 22 E

Gosia i Piotrek,  data_2019-07-23 20:28:24 2019-07-23 20:28:24
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Magdalena Wygoda
Magdalena Wygoda
2019-07-23 18:51:19

My spędziliśmy w nim pół dnia..
A jedzenie w tawernie tam obłędne..

 Barbara Arciszewska
Barbara Arciszewska
2019-07-23 18:54:58

Byłam,polecam bardzo

 Marcin Pilarski
Marcin Pilarski
2019-07-23 19:07:27

Miejsce do którego wracamy regularnie o różnych porach roku

 Zofia Krajnik
Zofia Krajnik
2019-07-23 19:29:11

Byłam w maju-rewelacja :) Polecam :)

 Dawid Skobello
Dawid Skobello
2019-07-23 20:12:21

znacie jakoś wypożyczalnie sprzetu do Windsurfingu między Heraklion a Malia?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-07-24 06:19:35

Nie znamy.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156355391647551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Adam Wyspiański : gość Marek - Po dacie i samolocie Ryanair chyba leciałeś z Wrocławia? Powiedz mi jak wcześnie składałeś wniosek i czy otrzymałeś maila z potwierdzeniem złożenia wniosku. Ja lecę z rodziną za tydzień 14.08. z Wrocławia. Tak samo dwie dorosłe i dwójka dzieci. (...)
gość Aga: Adam - nie wiedzieliśmy, kto z nas będzie badany (czy w ogóle). Nikt nie miał kodu z 1 czy 2, więc nie spodziewaliśmy się w sumie niczego, chociaż lecąc na Kretę trzeba było się liczyć z badaniami. Same testy szybkie (patyczek do buzi i głośne aaa ;), bez informacji co dalej - Ale co robić po teście wyczytałam na crete.pl już wcześniej. Czekaliśmy 24 godziny, nie było telefonu czyli test jest negatywny. (...)
Anna Ewelina Forys: 22 dni lecę na krete
gość Marek: Przylecieliśmy 7-go Ryainair do Chanii. PLF jeden dla całej rodziny (2 osoby dorosłe plus dwójka dzieci). Na lotnisku krajowym sprawdzany na bramce PDF ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowości danych wszystkich członków rodziny. Na Krecie błyskawiczny skan kodu QR i tyle. Nasz zaczynał się od 4, więc żadnych testów. Lotnisko jak wymarłe, błyskawiczny transfer, bagaże już na nas czekały. (...)
Urszula Margiewicz: Źle, że przekracza się ilość ludzi. Lepiej płynąć tsk żeby nie było takiego przeciążenia. Powinien kapitan statku wiedzieć ma być np. 100 osób czy 1000 a nie więcej. A nie pakować ludzi za wszelką cenę.
Roy Feuillade: Love lion square bougatsa and coffee
Adam Wyspiański : gość Aga - Fajnie, że dotarliście. Zażywajcie słońca i dobroci Krety!!! Ja mam z rodziną zaplanowany lot na 14 sierpnia też z Wrocławia. Czy wylatując już wiedzieliście, że 7 to test a 4-nie?? Co robicie, gdzie i jak spędzacie czas w oczekiwaniu na wynik??? W jakim miejscu spędzacie urlop (hotel duży czy mały, pensjonat a może prywatny dom). (...)
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera