Co warto wiedzieć korzystając z plaż w Grecji i na Krecie

Dziś mamy dla kolejną garść porad przygotowanych przez Unię Ochrony Konsumentów na Krecie. Tym razem ich główny temat będzie dotyczył wypoczynku na plaży, czyli w zasadzie jednej z najważniejszych i najpopularniejszych aktywności podejmowanych przez zdecydowaną większość turystów. Artykuł ten stanowi swoiste uzupełnienie zamieszczonego przez nas kilka dni temu newsa dotyczącego praw konsumentów w greckich tawernach i restauracjach.

Plaża w AmmoudaraPlaża w Ammoudara

Zawsze macie prawo być na plaży

Na wstępie warto zaznaczyć, że zgodnie z greckimi przepisami plaże są miejscami publicznymi, które co do zasady zawsze muszą być dostępne dla wszystkich osób. Podobnie jak w naszym kraju nikt nie ma prawa przeganiać Was z danej plaży twierdząc, że jest to teren prywatny. Pamiętajcie jednak, że możecie nie mieć prawa do korzystania z leżaków znajdujących się na plaży. Może to mieć miejsce szczególnie w przypadkach gdy należą one do hotelu. Wtedy skorzystanie z nich może nie być możliwe nawet za dodatkową opłatą.

Nie zmienia to jednak faktu, że plaże w  Grecji są miejscami ogólnodostępnymi. I chociaż w przeszłości pojawiały się propozycje, aby zmienić te regulacje prawne dając możliwość "prywatyzacji" plaż, jednak ze względu na duży sprzeciw społeczny prace nad tymi zmianami zostały zarzucone.

Plaża VaiPlaża Vai

Co więcej zgodnie z obowiązującymi przepisami organizacja działalności różnego rodzaju firm funkcjonujących na plaży podlega ścisłym regulacjom prawnym. Wśród nich znajdują się między innymi szczegółowe wytyczne określające liczbę leżaków oraz powierzchnię plaży, jaka jest przez nie zajmowana. W przepisach wyznaczona jest także minimalna odległość, jaka powinna dzielić pierwszy rząd leżaków od morskiego brzegu. Podstawowym zamysłem tych przepisów jest to, że na plaży powinna zawsze pozostać ogólnodostępna przestrzeń dla wszystkich tych osób, które nie chcą korzystać z płatnych leżaków bądź po prostu dysponują swoim własnym prywatnym sprzętem.

Pod szczególnym nadzorem znajdują się także plaże, na których gniazdują żółwie Caretta-caretta. Firmy działające w tych rejonach wybrzeżą poza obostrzeniami związanymi z ilością światła emitowanego w nocy oraz głośności puszczanej muzyki, muszą zachować szczególna ostrożność przy rozstawianiu sprzętu. Warto wspomnieć choćby o tym, że na plażach tych parasole wbite w piasek na początku sezonu pozostają w niezmienionych miejscach aż do wyklucia się młodych żółwików. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym odrębnym artykule, który poświęcony jest w całości żółwiom Caretta-caretta.

Plaża w DamnoniPlaża w Damnoni

Zorganizowane kąpieliska

Poniżej znajdziecie kilka przepisów dotyczących plaż, na których kąpieliska przybierają zorganizowaną formę.

Na koniec chcielibyśmy jeszcze przypomnieć, że nam plażowiczom przysługują nie tylko same prawa. Wszyscy musimy dbać o środowisko naturalne, więc korzystając z greckich plaż po zakończeniu wypoczynku warto zabierać swoje śmieci z rejonu leżaków oraz spod parasola. Niby to oczywista i banalna sprawa jednak często zdarzają się zapominalscy. Owszem jeśli tego nie zrobicie sami to najprawdopodobniej śmieci posprzątają za Was osoby wynajmujące leżaki. Miejcie jednak na uwadze to, że być może w tej kwestii dużo szybciej zadziała wiatr, który zdmuchnie śmieci w inny rejon plaży lub co gorsza do wody.

Plaża w TripitiPlaża w Trypiti

Jeśli zależy Wam na dużo swobodnym wypoczynku z mniejszą ilością osób to polecamy wybierać mniej popularne plaże szczególnie te znajdujące się w rejonie południowego wybrzeża. Niejednokrotnie przy dużo bardziej kameralnej atmosferze wciąż będziecie mogli cieszyć się wypoczynkiem na leżakach, które wypożyczane są za dużo mniejsze kwoty, lub oferowane są wręcz za darmo dla gości pobliskich tawern.  

 

Piotrek,  data_2019-06-13 20:35:17 2019-06-13 20:35:17
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Grażyna Nurzyńska Wereda
Grażyna Nurzyńska Wereda
2019-06-13 19:31:06

Piekne wspomnienia

 Walentyna Swietochowska
Walentyna Swietochowska
2019-06-14 05:37:01

Miłe wspomnienia!

 gość}
gość Kalina
2019-06-17 21:23:08

Dziękuję

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156268177377551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Zdala jestem od myślenia katastroficznego ale coś mi intuicja podpowiada ze znając „inwestowanie” Greków wszystkie pieniądze od turystów pójdą w prywatne kieszenie a nie ochronę tych pięknych miejsc, a kiedy już dojdzie do ich zniszczenia przez ludzka stopę, to postawią tam wielkie hotele z prywatna plaza, bo tylko to zostanie.
jeszcze niech za powietrze zaczną naliczać, za chlor w basenie, sól w morzu, opłatę za sterylne all inclusive etc. Grecji już i tak nie ma od dawna, mogą stawać na uszach i tak się nie dorobią Greki zapyziałe
Dobry pomysł, ale jak z tym pójdzie jakieś udogodnienia typu ubikacja z prawdziwego zdarzenia itp
gość dodekanezowiec: Ale można wejść bokiem, do czego zachęcił pan sprzedający bilety... Bo już limit osób się wyczerpał.  
Aby wejsc na Wulkan Teide wymyslono inne rozwiazanie. Czyli koniecznosc uzyskania zezwolenia na wstep, ale bezplatnie. Zezwolenie wymagane jest tylko w godzinach pracy straznikow czyli CHYBA od 9:00 do 18:00, w innych godzinach mozna wchodzic bez
Komercja komercja komercja ... dlatego kreta to nie moja bajka ... choć w tym roku chciałam się do niej przekonać... niestety na tle innych greckich wysp wypadła słaboooooo
Dobrze ze poznałam te miejsca kiedy była tam garstka ludzi a rano tylko ja :)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera