stopotirimou.gr - walka z plastikowymi kubeczkami

W ostatnim czasie na naszej stronie dosyć często poruszamy tematy gospodarki odpadami. Była już informacja na temat niedopałków pozostawianych na plaży a dziś chcielibyśmy poruszyć temat kubeczków z tworzyw sztucznych, które bardzo często wykorzystywane są do serwowania napojów takich jak kawa frappe czy też sok pomarańczowy. Wedle różnego rodzaju szacunków w Grecji w szczycie sezonu wakacyjnego każdego dnia zużywanych jest nawet 1 mln tego typu opakowań.

Coffe

Większa część z tych śmieci nie podlega przetworzeniu i jest wywożona bezpośrednio na wysypiska, gdzie ulega powolnemu rozkładowi, który trwa dziesięciolecia. Niektóre ze zużytych opakowań niesione podmuchami wiatru trafiają ostatecznie do morza, gdzie stanowią realne zagrożenie dla zwierząt zamieszkujących to środowisko. Odpady te bardzo często zalegają również na dni mórz i oceanów.

Troska o środowisko naturalne i obawa o to w jakim stanie pozostawimy je dla przyszłych pokoleń było przysłowiową iskrą, która zrodziła w Grecji nową inicjatywę: stopotirimou.gr. Celem tego projektu realizowanego we współpracy z GreenPeace jest ograniczenie zużycia jednorazowych opakowań wykorzystywanych do sprzedaży napoi. Organizatorzy akcji chcą osiągnąć ten efekt przez zachęcenie Greków oraz turystów odwiedzających ten kraj do używania własnych kubeczków wielokrotnego użycia.

Dodatkowo w ramach programu tworzona jest sieć kawiarni i lokali gastronomicznych w których każdy klient korzystający z własnego kubeczka może liczyć na niższe ceny kupowanych napoi. Na razie ilość miejsc oferujących zniżki jest stosunkowo mała, bo w skali całej Grecji sięga 186 lokali (na Krecie jest to natomiast 36 lokali). Organizatorzy akcji liczą jednak, że wraz z popularnością tej akcji ilość miejsc będzie systematycznie rosła.

Szczegółowy wykaz miejsc możecie znaleźć bezpośrednio na stronie programu oraz na poniższej mapce.

Naszym zdaniem

Cieszymy się, że z biegiem czasu w Grecji rośnie świadomość konieczności ochrony środowiska i dbałość o zasoby naturalne. W ramach przygotowań do kolejnego wyjazdu na pewno będziemy szukać jakiejś ciekawej alternatywy dla jednorazowych opakowań. A może Wy macie jakieś ciekawe przykłady kubeczków używanych przez Was na co dzień.

Gosia i Piotrek,  data_2018-08-27 19:22:43 2018-08-27 19:22:43
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Agata Ląkocy-Karaś
Agata Ląkocy-Karaś
2018-08-27 17:42:06

Byliśmy w Cretaquarium, tam również poruszono ten temat.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-08-27 17:42:52

Dobrze wiedzieć. Dzięki!

 Agata Ląkocy-Karaś
Agata Ląkocy-Karaś
2018-08-27 18:01:21

CRETE - Kreta Podejmujecie bardzo ciekawe tematy, z przyjemnością czytam

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-08-27 18:12:09

Agata Ląkocy-Karaś Dziękujemy za miłe słowa :) Staramy się prezentować Kretę z każdej strony. Nie tylko poprzez opisy i zdjęcia ciekawych miejsc, ale także poprzez pokazanie choćby wybranych problemów z jakimi boryka się wyspa. A tak naprawdę ekologia i dbanie o Ziemię dotyczy przecież nie tylko Krety ale i nas wszystkich.

2
 Julita Siek
Julita Siek
2018-08-27 18:24:21

Bardzo dobry temat. Czasami bardzo oczywiste rzeczy nie są zauważalne na pierwszy rzut oka. Słomki to też poważny problem. Do tego niestety 100% słomek nie jest poddawane recyklingowi

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-08-27 19:26:18

Julita dokładnie. Takich przykładów jest całe mnóstwo. I czasem są to bardzo trywialne rzeczy, których często nawet nie zauważamy do czasu jak ktoś nie pokaże ich nam palcem. O słomkach również niedawno pisaliśmy na naszej stronie. Dobrze, że w mediach coraz częściej zauważa się tego typu problemy. Dzięki temu powoli zmienia się także podejście ogółu społeczeństwa.

1
 Julita Siek
Julita Siek
2018-08-27 19:51:03

CRETE - Kreta to prawda. Zajmuję się zawodowo edukacją ekologiczną. Próbuję trafić do ludzi z tą tematyką i niestety w większości odbiór jest tylko wśród dzieci. Dorośli ignorują ten temat. Nie zauważają go I często celowo omijają. Wystarczy porównać ilość reakcji na takie tematy do ilości reakcji na tematy kojarzące się z błogim urlopem. Choć nie chcę generalizować bo jednak świadomość jest coraz większa. Szkoda że jeszcze nie na wystarczającym poziomie i że ciągle nasze nieodpowiedzialne zachowanie przyczynia się do tego że krzywdzimy inne stworzenia nie wiedząc o tym. Krzywdzimy stworzenia, robimy szkody w środowisku a docelowo to i tak odbija się na zdrowiu ludzi.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-08-27 20:29:05

Julita Siek Tak, zdajemy sobie sprawę z tego że tematy te nie cieszą się popularnością i poczytnością. Jednak nie zamierzamy z nich rezygnować tylko dlatego że spotykają się ze słabym odbiorem. Dla nas liczy się także to że taki news umieszczony na naszej stronie będzie "żyć" w sieci znacznie dłużej niż post umieszczony na FB.

 Andrzej Lewandowski
Andrzej Lewandowski
2018-08-27 19:12:24

Dzięki wreszcie jakiś oficjalny portal to poruszył co wszystkich boli, Grecy też działają http://www.plasticfreegreece.com/#

2
 Remigiusz Dąbek
Remigiusz Dąbek
2018-08-27 19:47:10

witam , ale to jest bardzo łatwe do rozwiązania , po prostu jadąc na wakacje do Grecji nie kupujemy kawy w kubeczkach :)) w tawernach i restauracjach , tylko robimy je sobie sami w pokoju w kubeczku który daje nam hotel albo w kubeczku przywiezionym z domu

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155642955932551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
super film
po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera