Plaża Chiona oraz 37 innych greckich plaż bez wyróżnienia Błękitnej Flagi

data_2018-08-02 19:16:14 2018-08-02 19:16:14

W ostatnich dniach jedną z gorących informacji, jaka pojawiła się w greckich mediach, był news na temat tego, że 38 greckich plaż utraciło oznaczenie Błękitnej Flagi. W gronie tym znalazła się również plaża Chiona znajdujące się na wschodnim krańcu Krety. W większości przypadków wyróżnienie to zostało odebrane ze względu na drastyczne uchybienia stwierdzone w czasie kontroli tych plaż.

Plaża ChionaPlaża Chiona widoczna jest z lewej strony w głębi zdjęcia.

W przypadku plaży Chiona znajdującej się w regionie Lassithi sytuacja przedstawia się zgoła inaczej. Pan Garefalakis, dyrektor regionalnej spółki miejskiej (DAEAN) zajmującej się zarządzaniem plażami przekazał informację, że w tym roku miejsce to oficjalnie nigdy nie operowało symboliką Błękitnej Flagi. Powodem takiej sytuacji jest to, że na jesieni ubiegłego roku obszar tamtejszego wybrzeża Krety został uznany przez służby archeologiczne za teren wykopalisk. Było to równoznaczne z tym, że miejsce to podlegało szczególnej ochronie oraz ścisłej kontroli pod względem wszelkich prac oraz działalności tam prowadzonej. Plaża Chiona leży tuż obok wykopalisk Russolakos/Paleokastro, które uznawane są za pozostałości jednego z minojskich pałaców i miast.

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku władze miejskiej spółki DAEAN wciąż miały jednak nadzieję, że służby archeologiczne złagodzą swoje stanowisko. W związku z tym w porozumieniu z Greckim Towarzystwem Ochrony Przyrody podjęta została decyzja o złożeniu całości dokumentacji związanej z zakresem prac dostosowawczych, jakie miały być przeprowadzone w celu spełnienia wymagań programu Błękitna Flaga. Planowane było zamontowanie natrysków ze słodką wodą, przebieralni, ustawienie leżaków, a także zakup sprzętu ratowniczego.

Decyzja służb archeologicznych nie uległa zmianie, więc przeprowadzenie jakichkolwiek prac dostosowawczych byłoby wyraźnym złamaniem przepisów. Przedstawiciele regionalnych władz nie kryły swojego rozgoryczenia wywołanego tą decyzją, gdyż plaża Chiona to miejsce nie tylko cenione przez turystów zagranicznych, ale również miejsce wybierane chętnie przez mieszkańców okolicznych miejscowości. Dyrekcja tamtejszych służb archeologicznych w komentarzu do tej sytuacji podkreśliły, że w najbliższych latach nie przewidują aby część z tamtejszego terenu została wyłączona spod ochrony lub uzyskała pozwolenie na prowadzenie działalności turystyczno-rekreacyjnej. Z dużym prawdopodobieństwem można więc napisać, że plaża Chiona przez dłuższy czas nie pojawi się na liście miejsc nagrodzonych Błękitną Flagą.

Greece - Blue Flag 2018
Liczby widoczne na tym zdjęciu są już nieaktualne.
Obecnie Grecja ma poniżej 500 miejsc nagrodzonych Błękitną Flagą

37 innych plaż

Tak jak napisaliśmy we wstępie do tego artykułu poza Chioną, na liście miejsc którym odebrane zostało wyróżnienie Błękitnej Flagi, znalazło się 37 innych plaż. Większość spośród tych miejsc znajdowała się na trzech greckich wyspach: Thira, Kefalonia oraz Zakyntos, które z 18 plażami jest liderem tego niechlubnego zestawienia.

Odebranie wyróżnienia Błękitnej Flagi to efekty pracy kontrolerów, którzy na przestrzeni ostatnich tygodni wykonywali niezapowiedziane wizytacje greckich plaż. Zgodnie z oficjalnym komunikatem Greckiego Towarzystwa Ochrony Przyrody pracownicy tej organizacji stwierdzili w tych miejscach szereg uchybień dotyczących przestrzegania zasad oraz kryteriów programu Błękitna Flaga. W szczególności niedociągnięcia te dotyczyły braku działań dotyczących ochrony przybrzeżnego środowiska, bezpieczeństwa kąpiących się, braku należytej informacji, a także utrzymania czystości.

Tegoroczne odebranie wyróżnienia Błękitnej Flagi to nie tylko obniżenie prestiżu tych miejsc podczas trwania tegorocznego sezonu. Plaże, na których stwierdzone zostały uchybienia, nie będą mogły uczestniczyć w tym programie w przyszłym roku. Oznacza to więc, że w 2019 roku z pewnością nie zobaczymy ich na liście wyróżnionych plaż. Najprawdopodobniej Grecja będzie miała także duże trudności z utrzymaniem obecnej rekordowej liczby 535 miejsc posługujących się Błękitną Flagą.

Piotrek,  data_2018-08-02 19:16:14 2018-08-02 19:16:14
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Włodzimierz Gierat
Włodzimierz Gierat
2018-08-02 19:52:27

Przykre. Ale i tak pojadę i w przyszłym roku jak co roku na KRETĘ.

2
 Małgorzata Suchenek
Małgorzata Suchenek
2018-08-02 20:08:18

Plaża w Agios Nicolaos, która ma status Błękitnej Flagi po południu pełna była śmieci plastików, kartonów przypływających z Turcji ... okropne

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-08-03 06:27:13

Na północnym wybrzeżu wschodniej część jest kilka takich plaż na które morze wyrzuca duże ilości śmieci. W tym roku zauważyliśmy że w końcu Grecy zaczęli je zbierać ale nie nadążają niestety. Zawsze zastanawialiśmy się skąd cały ten śmietnik przypływa.

 Małgorzata Suchenek
Małgorzata Suchenek
2018-08-03 06:40:27

CRETE - Kreta z Turcji, torebki plastikowe mają nadruki marketów tureckich, rozmawiałam z Grekiem, który zajmuje się wypożyczaniem leżaków na plaży, codziennie po południu chodzi z siecią i wyławia plastiki z morza, torby, kubki plastikowe .... smutne to jak sami zaśmiecamy swoje otoczenie

1
 Szymon Matusewski
Szymon Matusewski
2018-08-02 21:06:31

To jest coraz bardziej smutny widok. Dzisiaj byłem na plaży w Grecji kontynentalnej gdzie przy wejściu znajduje się wielka tablica informacyjna, że plaża ma taki statut. W obrębie leżaków do wynajęcia i barów wszystko cacy ale już 10m dalej gdzie jest teren publiczny i każdy może się rozłożyć z parasolami jeden wielki syf. Przykro na to patrzeć

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155582385527551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Lotnisko w Hanii jest o niebo lepsze ,Heraklion to małe piekiełko .
Wspominam koszmarnie, popsute pasy transmisyjne do transportu walizek, galop wokół budynku żeby zdać walizkę ręcznie, gigantyczna kolejka na zewnątrz, w upale, bez wody. W ogole kolejki wszędzie, potem kilka odlotow z jednej bramki, totalny bałagan, tłok, brak miejsca żeby usiąść, nawet na podłodze.
Ma swój urok
Ja się zgadzam to lotnisko nie ogarnia .Jest za małe na tak dużą rzesze turystów . Tylko tam siedzieliśmy w samolocie a byliśmy z 15 do startu z tego samego pasa co inne samoloty. A jak przylecieliśmy to krążyliśmy nad lotniskiem bo też wszyscy na jednym pasie wylądować nie mogli .
Super
Może miałam szczęście, ale zawsze było w porządku.
Ja to się tak czasem zastanawiam, jakich wodotryków oczekuje turysta po lotnisku.. czysty kibel, sprawna obsługa podróżnych, dobry dojazd - także transportem publicznym - i działająca klimatyzacja (w krajach południowych) lub ogrzewanie (na północy) to zupełnie wystarczające udogodnienia.. przecież lotnisko to nie hotel..
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera