Rocznica zdobycia Candii przez Bizantyńczyków

data_2018-03-07 19:37:21 2018-03-07 19:37:21

Dzisiaj przypada rocznica ważnego wydarzenia, które miało miejsce na Krecie ponad 10 wieków temu. 7 marca 961 roku po wielomiesięcznym oblężeniu ówczesna Candia, czyli dzisiejsza stolica Krety - Heraklion, została zdobyta przez Bizantyńczyków. Zwycięstwo to było ważnym punktem w zawiłej historii wyspy.

Heraklion - dawna Candia

Kreta pod panowanie muzułmanów trafiła w 827 roku w czasie trwania wojen arabsko-bizantyjskich. Po jej utraceniu na przestrzeni kilkudziesięciu lat Bizancjum kilkukrotnie podejmowało bezskuteczne próby odzyskania wyspy. Dokonał tego dopiero bizantyjski cesarz Nicefor II Fokas (Νικηφόρος Β΄ Φωκάς), który w 960 roku objął dowództwo nad armią. Zapoczątkował on kampanię wojenną, której celem było uwolnienie Morza Egejskiego od plagi saraceńskiego korsarstwa oraz odbicie Krety z rąk muzułmańskich.

Flota składająca się z 3000 okrętów opuściła Konstantynopol w 960 roku. Warto zwrócić uwagę na to, że 2000 galer wyposażonych było w specjalne urządzenia przeznaczone do miotania tak zwanego ognia greckiego (inne nazwy: bizantyjskiego lub rzymskiego). Była to broń porównywana do pierwowzoru napalmu, na którą Bizancjum miało wtedy monopol. Do dziś nie poznano do końca składu chemicznego tej mieszanki oraz sposobu miotania zapalonej substancji na odległość.

Nicefor skierował swoją flotę w kierunku Candii, która była saraceńską stolicą wyspy oraz jednocześnie gniazdem piratów. Na zwycięstwo przyszło mu jednak poczekać, gdyż oblężenie miasta trwało całą zimę. Dopiero na początku marca 961 roku nastąpił zwycięski szturm na stolicę Krety. W czasie prowadzonych działań wojennych żołnierze Nicefora zabili około 200 000 Saracenów, a drugie tyle kobiet i dzieci wzięli do niewoli. Mury Candii runęły, a nad Kretą po 134 latach przywrócono ponownie bizantyjskie panowanie. Wkrótce wyspa stała się też terenem wytężonych działań misyjnych chrześcijan.

Gosia,  data_2018-03-07 19:37:21 2018-03-07 19:37:21
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155232124877551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 Jesteśmy w Achlia i tu się pali
 Jesteśmy we wschodniej części wyspy w Kardamenie i właśnie widzimy pożar
 Tak dzięki, że byłam kiedyś w hotelu w Hersonissos zwiedziłam ta stronę Wyspy
Czas na Grecję  Ale to chyba nie dotyczy regularnych rejsów promami jak np Blue Star Ferries? Nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji
gość Grecja  Janusze najpierw płacą za bilet a potem żałują, tak to jest jak Janusz z Grażyną nawet nie wiedzą co zwiedzają. Pozdrawiam fascynatów starożytności.
Christian Arnidis - Moja Grecja  Dla wysp dobrze, bo tłumy z wycieczkowców odstraszają turystów, którzy pojechali na wakacje. Nie zostawiają grosza, a robią tłok. Wiele osób rezygnuje z wycieczki na Santorini, bo wyspa jest zapchana przez gości z wielkich wycieczkowców.
 A co na lotniskach ?
CRETE Copyright © 2009-25 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera