2017-12-10 20:01:04
Październik był kolejnym miesiącem, w którym odnotowany został silny trend wzrostu liczby pasażerów korzystających z greckich lotnisk. W stosunku do roku ubiegłego w miesiącu tym łączna liczba podróżnych korzystających z międzynarodowych lotów była większa o ponad 15 % w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Jest to niewątpliwy dowód na to, że sezon turystyczny w Grecji ulega wydłużeniu.
Coraz więcej osób decyduje się na to aby przesunąć swój wypoczynek na miesiące uznawane za tak zwany niski sezon. Trend ten widoczny był również w naszym czwartkowym newsie, w którym informowaliśmy, że drugim pod względem liczby odwiedzających najpopularniejszym miesiącem w wąwozie Samaria był wrzesień.
Warto zauważyć, że również na przestrzeni pierwszych dziesięciu miesięcy 2017 roku odnotowany został wzrost liczby podróżnych. W okresie tym ilość osób korzystających z greckich portów lotniczych była większa o blisko 9% w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym. Wzrost ten znalazł również odniesienie w przychodach, jakie zostały odnotowane w greckim sektorze turystycznym. Licząc od stycznia do października tego roku wpływy jakie osiągnęły przedsiębiorstwa związane z tą branżą były większe o ponad 10% w odniesieniu do analogicznych miesięcy w roku ubiegłym.
Na podstawie zebranych dotąd danych analitycy greckiego banku Alpha Bank przewidują, że do końca tego roku całkowita liczba turystów wypoczywających w Grecji wyniesie około 28,5 mln osób. Jest to zgodne z wcześniejszymi prognozami opracowanymi przez SETE. Wedle pracowników tego banku bardzo prawdopodobne jest również to, że w 2018 łączna liczba turystów sięgnie astronomicznej wartości 30 mln osób. Problematycznym staje się jednak odpowiedź na pytanie … i co dalej? Opracowanie Alpha Bank pozostawia je bez odpowiedzi sugerując jednak, że już teraz zbadania wymaga to czy obecne lepsze wyniki to jedynie sukces chwili wynikający z problemów turystyki w rejonie północnej Afryki, czy też długotrwały trend.
Te statystyczne suche dane uwzględniają również turystów z Polski. Grecja na naszym rynku to jeden z najważniejszych kierunków wybieranych łącznie przez około 31% osób wypoczywających za granicą. Najprawdopodobniej do końca tego roku całkowita liczba naszych rodaków wyjeżdżających do Grecji sięgnie miliona osób. Oznacza to około 8% wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Tak dobry wynik to w dużej mierze zasługa 30 bezpośrednich połączeń lotniczych utrzymana przez większą część sezonu turystycznego. Wszystko wskazuje na to, że również w 2018 roku zachowane będą obecne wzrosty. W przyszłym roku w siatce połączeń lotniczych pojawią się dwie zupełnie nowe lokalizacje (Limnos i Chios), które będą debiutować w ofercie polskich touroperatorów. My ze swojej strony mamy tylko cichą nadzieję, że bogata oferta bezpośrednich lotów będzie możliwa do wykorzystania również przez turystów indywidualnych.
Komentarze
komentarz z
ja tam lece zwiększać statystyki w styczniu :D
komentarz z
Następnym razem polecimy do Chanii, bo lotnisko w Heraklionie zdecydowanie nie przypadło nam do gustu
komentarz z
lotnisko w Chanii zdecydowanie lepsze
komentarz z
Oba lotniska kiepskie ale fakt w Chanii troszkę lepiej
komentarz z
Ja również potwierdzam w Heraklionie straszny chaos , lotnisko zdecydowanie za małe jak na przyjmowanie takiej liczby turystów ...
komentarz z
W chanii baaardzo zimno klima chyba ustawiona na 15st.... brrrr
komentarz z
W Heraklionie wcale żadnej klimy nie poczulismy - sierpniowe popołudnie, na zewnątrz 40°, w hali przylotów chyba jeszcze więcej, tyle, że bez słońca... 2 godziny czekania na bagaż, bo mieliśmy 10 minut spóźnienia... zero organizacji, zero pomocy, zero empatii ... CHAOS
komentarz z
A Sitia? Coś wiecie? Bo czarter mamy do do Sitii...
komentarz z
Jagoda Laskowska Sitia to całkiem niedawno otwarte lotnisko. Nie ma aż takiego obciążenia więc wszystko powinno pójść sprawnie.
komentarz z
To dobrze. Bo najpierw pomyślałam że jakieś małe, stare i strach lądowac
komentarz z
Duże to ono nie jest. Najczęściej wykorzystywane do lotów krajowych.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155026122332551