Dalsze odwołania lotów przez Ryanair

Dziś mamy dla Was dalsze wiadomości uzupełniające newsa na temat odwoływanych lotów realizowanych przez linie lotnicze Ryanair. Niestety tym razem są to informacje dotyczące również bezpośrednio Grecję i Kretę. W jednym z najnowszych newsów zamieszczonych na swojej witrynie władze Ryanair poinformowały, że w okresie jesienno-zimowym (od listopada aż do drugiej połowy marca) odwołanych zostanie kolejnych 18 tysięcy lotów. W grupie tej znalazły się również prawie wszystkie regionalne połączenia realizowane z greckich lotnisk (w tym również z lotniska w Chanii).

Ryanair

Niestety oznacza to, że w okresie jesienno-zimowym wszystkie osoby, które chciałyby skorzystać z przelotów oferowanych przez Ryanair na trasie Ateny-Chania lub Saloniki-Chania będą zmuszone do skorzystania z usług innego przewoźnika. Warto pamiętać, że bardzo dobrą siatkę połączeń realizowaną między tymi dwoma lotniskami mają greckie linie lotnicze Aegean Airlines. Jeśli macie w planach zimowy wypad na Kretę to polecamy wam skorzystanie z usług tego sprawdzonego przewoźnika.

Kolejna fala odwołanych lotów dotknęła także sporą grupę polskich lotnisk. W znacznym stopniu uszczuplona została między innymi siatka regionalnych lotów realizowanych z warszawskiego Lotniska Chopina. Może to postawić w kłopotliwej sytuacji wszystkie te osoby, które chciałyby skorzystać z łączonego lotu. Z jesiennej i zimowej siatki połączeń wypadły również wszystkie loty na trasie Warszawa Modlin – Saloniki.

mapa odwołanych przelotówźródło: The Times

Koniec kłopotów?

Niestety tym samym potwierdziły się nasze przypuszczenia o tym, że liczba przeszło 2 tysięcy lotów, które zostały odwołane wcześniej to nie koniec kłopotów Ryanair. Skala najnowszej redukcji siatki połączeń daje pewne pojęcie w jak bardzo kryzysowej sytuacji znajduje się obecnie ten przewoźnik. Oczywiście, można zasłaniać się enigmatycznymi stwierdzeniami, że anulowane loty to zaledwie 1% wszystkich lotów realizowanych przez tego przewoźnika w okresie jesienno-zimowym. Nie można jednak zapomnieć, że za tą niepozorną liczbą kryje się około 2 mln pasażerów.

W oficjalnej informacji prasowej umieszczonej na swojej stronie, władze Ryanair zapowiedziały również, że w kolejnych miesiącach spowolnieniu ulegnie rozwój tych linii lotniczych. Z planowanego wzrostu ruchu pasażerskiego na poziomie 9% utrzymany ma zostać wzrost ograniczony do mniej więcej 4%. Oznacza to między innymi, że na przestrzeni najbliższych miesięcy flota 400 samolotów w barwach Ryanair uszczuplona zostanie o około 25 maszyn.

W opublikowanej wiadomości władze Ryanair przyznały również, że na przestrzeni ostatniego roku linie straciły około 250 wysoko wykwalifikowanych pilotów. W grupie tej znalazło się około 160 osób, które przeszły do pracy u innego przewoźnika oraz 100 osób, które przeszły na emeryturę. Ryanair zapewnia jednak, że nie ma najmniejszych problemów z odbudową utraconych zasobów kadrowych. W najbliższym czasie zatrudnionych i przeszkolonych ma być kolejnych 650 pilotów, którzy za sterami samolotów w barwach tego przewoźnika mają zasiąść już w maju 2018 roku.

Michael O’Leary, szef Ryanair powiadomił, że to już ostatnie odwołane loty i od wakacyjnego sezonu 2018 nie przewiduje już powtórki takiego scenariusza. W jego przeprosinach skierowanych do klientów, znalazła się także informacja, że każda z osób którą dotknęły odwołania lotów, otrzyma kupon podróżny opiewający na kwotę 40€ (lub 80€ w przypadku lotów w obie strony). Realizacja tych kuponów będzie możliwa w okresie między październikiem a marcem 2018.

Ryanair

Koszty

Tak jak pisaliśmy we wcześniejszym newsie jednym z największych kosztów, jakie uderzą w tego przewoźnika, to koszty wizerunkowe, które w chwili obecnej są ciężkie do wyceny. Dopiero wyniki finansowe uzyskane w kolejnych miesiącach pozwolą ocenić czy działania podjęte przez władze Ryanair były słuszne. Dużo łatwiej ocenić obecne koszty związane z wypłatą odszkodowań oraz emisją darmowych kuponów. W obu przypadkach sięgną one niebagatelnej kwoty około 25 mln €.

Według jednego z najnowszych artykułów zamieszczonych w gazecie The Times nad Ryanair wisi również widmo ewentualnej kary nałożonej przez brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (Civil Aviation Authority CCA). Andrew Haines, dyrektor generalny CAA poinformował, że wszczęta procedura ma związek z szeregiem uchybień, jakie miały miejsce w związku z odwołanymi lotami. Chodzi między innymi o brak dostatecznej informacji o prawach przysługujących pasażerom (prawo dp posiłku, hotelu itp.). Tamtejszy Urząd Lotnictwa Cywilnego uważa również, że działania podejmowane przez Ryanair są niezgodne z unijnymi regulacjami UE 261, w których jest wyraźny zapis o tym, że pasażerowi z odwołanego lotu przysługuje prawo do przebukowania biletu na lot realizowany na danej trasie przez przewoźnika oferującego podobny standard. W chwili obecnej Ryanair nie oferuje takiej możliwości.

Jeśli po zakończeniu procedury sprawdzającej, uchybienia stwierdzone przez pracowników CCA nie zostaną usunięte w okresie kolejnych siedmiu dni, to władze Ryanair mogą spodziewać się nałożenia kary finansowej. Warto zauważyć, że w przepisach nie jest określony górny pułap kwoty, którego może sięgnąć ta kara.

Ryanair w kryzysie i co dalej

Obecna sytuacja będzie miała najprawdopodobniej dalekosiężne konsekwencje, które mogą uderzyć również bezpośrednio w pasażerów. Można spodziewać się, że w przyszłorocznym sezonie, ograniczona zostanie liczba promocyjnych miejsc dostępnych w samolotach Ryanair. Najprawdopodobniej najsilniej odczuwalne będzie to w przypadku szczególnie popularnych wakacyjnych kierunków. Jeśli tak się stanie to można spodziewać się wzrostu kosztów przelotu.

Gosia i Piotrek,  data_2017-09-28 17:46:59 2017-09-28 17:46:59
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Tomáš Hrouda
Tomáš Hrouda
2017-09-29 08:04:08

I totally understand you like it :)

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154864597262551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

A wiecie może, gdzie są sprzedawcy? Bo przydałyby mi się oliwki "bobki", które prawie tylko tam można było kupić.
Coś czuję, że ten remont pozbawi Agorę dawnego klimatu
Gosia | crete.pl : Poszukaj czegoś przez AirBNB. Komunikacji brak.
Rozkopana na max od góry
gość miłośnik CRETY: witam mam pytani czy są w tym miasteczku kwatery do wynajęcia? czy kursuje tam komunikacja?
Super i fajny podkład dźwiękowy :)
Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera