Oliwa pomocna w odchudzaniu

W połowie sierpnia b.r. w European Journal of Nutrition opublikowano interesujące wyniki niewielkiego badania przeprowadzonego w ostatnim czasie w Brazylii. Naukowcy z Federal University of Viçosa chcieli dowiedzieć się jaki wpływ ma oliwa z pierwszego tłoczenia (Extra Virgin Olive Oil - EVOO) na skład masy ciała oraz zaburzenia metaboliczne związane z otyłością. Mimo tego, że już wcześniej potwierdzono pozytywny wpływ oliwy w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych u osób otyłych to wciąż zagadką pozostawało to jaką rolę pełni EVOO w redukcji wagi i ilości tkanki tłuszczowej.

Oliwy Physis of Crete
Oliwy Physis of Crete 0.2 to jeden z przykładów wysokiej jakości oliw z Krety

W brazylijskim badaniu udział wzięło 41 dorosłych kobiet z nadwagą, które zostały podzielone na dwie grupy. 21 osób przez kolejnych 9 tygodni otrzymywało gotowe śniadania zawierające 25 ml oliwy, pozostałe 20 osób stanowiło grupę kontrolną, która do śniadań miała dodawany olej sojowy. Śniadania te stanowiły część ograniczonej energetycznie diety i były podawane w postaci shakeów.

Po 9 tygodniach stosowania diety obie grupy straciły na wadze, jednak co ciekawe to grupa spożywająca oliwę straciła więcej wagi, w tym także więcej tkanki tłuszczowej.
Różnica była bardzo widoczna, gdyż w grupie spożywającej EVOO nastąpiło aż o 80% więcej utraty tkanki tłuszczowej niż w grupie kontrolnej spożywającej taką samą ilość oleju sojowego. Zaobserwowano także, że w grupie spożywającej oliwę obniżyło się również rozkurczowe ciśnienie krwi, które było niższe w porównaniu do wyników grupy kontrolnej.

Naukowcy sformułowali wniosek, że codzienne dodawanie oliwy z oliwek do posiłków sprzyja redukcji wagi oraz obniżaniu ciśnienia krwi. Dlatego sugerują, aby oliwę extra virgin włączać do programów leczenia otyłości.

Podsumowując warto zauważyć, że ilość oliwy użyta w badaniu wynosiła zaledwie 25 ml dziennie, czyli trochę mniej niż 2 łyżki stołowe. Dla osób używających oliwy codziennie  zarówno do potraw gotowanych, jak i do sałatek, jest to relatywnie niewielka ilość, która jednak w widoczny sposób przekłada się na zdrowie.

Dla wielu osób zagadkę może stanowić to w jaki sposób oliwa będąca produktem kalorycznym sprzyja odchudzaniu. Wiadomo przecież, że nadmiar kalorii nie sprzyja utracie wagi tylko powoduje przyrost tkanki tłuszczowej. W tym przypadku sekretem są jednak oryginalne greckie potrawy, które oparte są najczęściej na niskokalorycznych warzywach. Połączenie ich z oliwą powoduje, że łączna ilość kalorii równoważy się nie przekraczając dziennych norm.

Poza tym trzeba odnotować fakt, że jest to kolejne badanie przeprowadzone w ostatnich latach, które potwierdza pozytywny wpływ składników oliwy na ludzki organizm. Powstała nawet hipoteza, że kwas oleinowy zawarty w oliwie (oraz tranie) reguluje enzym, który sprzyja utracie wagi.

Gosia,  data_2017-09-10 20:23:31 2017-09-10 20:23:31
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Justa Prałat
Justa Prałat
2017-09-10 18:42:31

Agnieszka Poprawa Zofia Górniak Natalia Janiak mamy to

1
 Joanna Nawrocka
Joanna Nawrocka
2017-09-10 20:11:35

Taka właśnie przywiozlam z Krety w tym roku

4
 Jola Knaś
Jola Knaś
2017-09-11 15:03:15

Taką właśnie kupuję na Kreta 24

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-09-11 20:53:42

Bo ta oliwa jest produkowana w Kritsie, a prosto od producenta do Polski sprowadza ją sklep kreta24.pl

2
 Jola Knaś
Jola Knaś
2017-09-11 21:27:57

Wiem

 Ewa Szumowska
Ewa Szumowska
2017-09-12 14:49:37

Oliwa własnego wyrobu a do tego drobno posiekany czosnek i bułeczka

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154825528057551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Zaszczepcie się a zaoszczędzicie 2/3 z tego.
18 maja nie jest piątkiem :)
Hej, lecę na Kretę w poniedziałek i faktycznie nie mogłam znaleźć żadnych konkretnych informacji na temat otwarcia wąwozu, ale... Od 20.05 mozna wykupić wycieczki zorganizowane, więc zakładam, że wtedy Samaria otworzy się na turystów, tzn. mam taką ogromną nadzieję...
gość PiotrWie: Sezon się zaczyna. Od rana już trzeci samochód z dostawą do tawerny przy plaży
gość dodekanezowiec: 2 osoby dorosłe + 5,5 latek - ceny z Itaką - 340 x 3 + kwestia powrotu 3 x 99, aczkolwiek: - z kwarantanny po powrocie są zwolnione osoby wracające z przedszkolakiem,  - a wooj z wami, nie byde płocić, łobkupie sie, na kworontonnę se po powrocie pujde, do roboty tysz nie bynde musioł!   A na poważnie - liczę że od czerwca może antygen wprowadzą. 
gość PiotrWie: Bez przesady- Samaria jest mniej więcej tak niebezpieczna jak Droga Pod Reglami w Karkonoszach Szlak jest wyrównany, co kilkadziesiąt minut drogi są źródła wody, a w razie skręcenie nogi obsługa zawiezie delikwenta na koniu. Widziałam tam takich co szli w butach do wody i jakoś doszli. Jak dla kogoś Samaria jest bardzo niebezpieczna to niech lepiej nie opuszcza nadmorskiej promenady. (...)
gość PiotrWie: My dzisiaj byliśmy na okrężnej trasie przez wąwozy Kato Poros i Moundros. Pierwszy bardzo ładny ale bardzo niejasny szlak - spore odcinki szliśmy po prostu strumieniem. Było dość trudno, ale przeszliśmy. Drugi dużo łatwiejszy - ale też ciekawy, przez całą drogę wzdłuż strumienia rosną platany. 11 km zajęło nam 6 godzin.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera