Lotnisko w Kastelli coraz bliższe realizacji

Greckie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu ogłosiło, że zakończona została procedura przetargowa na budowę lotniska w miejscowości Kastelli znajdującej się około 15 kilometrów na południe od Hersonissos. Decyzja ta to kolejny ważny krok znacznie przybliżający do momentu powstania nowego centralnego portu lotniczego na Krecie. Wybrany obecnie tymczasowy wykonawca będzie realizował projekt do podpisania finalnej umowy koncesyjnej.

Lotnisko w Heraklionie

Nie mniej  ważne jest również to że w końcu uruchomiony został proces wywłaszczeń gruntów, których zajęcie będzie niezbędne do realizacji całej inwestycji (w tym również infrastruktury drogowej). Podjęto także decyzję o zwiększeniu finansowania badań archeologicznych dzięki czemu utrzymany zostanie pierwotny harmonogram projektu.

W chwili obecnej będzie to jeden z największych projektów budowlanych realizowanych w Grecji. Łączny koszt budowy nowego lotniska szacowany jest na około 850 mln €. Warto przypomnieć, że historia tej inwestycji ciągnie się od dobrych kilkunastu lat i przynajmniej kilka razy była podejmowana próba jej realizacji. Wedle przedstawicieli rządu dopiero obecny projekt ma szansę realizacji. O jego sukcesie ma przesądzać to, że wyeliminowane zostały błędy powielane podczas wcześniejszych prób realizacji tej inwestycji. Warto wspomnieć o określeniu zbyt dużej wielkości lotniska (długość pasa startowego, kubatura terminalu) oraz finansowaniu całkowicie ze środków  budżetu państwa.

Obecny projekt budowy lotniska w Kastelli będzie realizowany na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Przy czym waga obciążeń finansowych, będzie przeniesiona w dużej mierze w kierunku inwestora, który w przyszłości będzie równocześnie długoterminowym koncesjonariuszem tego lotniska. Z budżetu centralnego na realizację tej inwestycji przeznaczone będzie jedynie około 21% całkowitych kosztów, czyli około 180 mln €.

Warto zauważyć, że inwestycja ta będzie miała silny wpływ nie tylko na lokalną turystykę, ale również na lokalną społeczność tego regionu Krety. Wedle obecnych założeń 2% przychodu jakie koncesjonariusz uzyska ze swojej działalności będzie przekazywane na rzecz organizacji społecznych działających w tym miejscu. Nowe lotnisko ma być również ważnym pracodawcą. Szacowane jest, że już na etapie realizacji projektu utworzonych zostanie około tysiąca dodatkowych etatów. Finalnie na lotnisku ma znaleźć zatrudnienie około 500 osób, których liczba zwiększy się jeszcze o uruchomieniu strefy handlowej.

Czas pokaże czy obecne decyzje faktycznie przybliżą powstanie nowego lotniska oraz czy w końcu trzeba zacząć odliczanie do dnia kiedy zamknięty port lotniczy w Heraklionie.

Piotrek,  data_2017-05-31 20:00:59 2017-05-31 20:00:59
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Michał Osipów
Michał Osipów
2017-05-31 23:10:16

A czy tam już nie znajduje się lotnisko/pas startowy ??

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-01 06:30:48

Tak, tak jak najbardziej jest tam lotnisko. Z tym, że jest to obiekt wojskowy nie do końca dostosowany do obsługi samolotów cywilnych. Podobnie jak w przypadku części polskich lotnisk regionalnych budowanych w miejscu dawnych baz wojskowych wykorzystanie tego pasa startowego do obsługi ruchu pasażerskiego nie będzie możliwe.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-01 06:52:16

Jako uzupełnienie artykułu dodajmy tylko, że dziś ogłoszony został wykonawca tego projektu. Będzie to Ariadne Airport Group, czyli konsorcjum firmy Terna S.A. z Grecji oraz New Delhi GMR Airports Group z Indii.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154558812882551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
super film
po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera