Spór o przyszłość plaży Vai

O tym, że plaża Vai jest eksploatowana w sposób zbyt intensywny pisaliśmy Wam już nie jeden raz. Wedle niektórych szacunków każdego roku miejsce to przyciąga nawet ponad 200 tysięcy turystów. Liczba leżaków, które ustawione są na plaży, przekracza wszelkie normy obowiązujące w Grecji. Jest ich zdecydowanie za dużo, ustawione są zbyt gęsto oraz zbyt blisko linii brzegowej. Jednak to nie jedyny problem dotyczący "wypoczynku" na tej plaży.

Vai leżaki

Władze nadleśnictwa Lassithi zwróciły uwagę na to, że do celów turystycznych zagospodarowana została również część lasu palmowego znajdującego się poza ogrodzoną chronioną strefą. Pojawiły się tam stoliki pobliskiej tawerny, a gdzieniegdzie między drzewami ustawiono również dodatkowe leżaki. W wielu miejscach wytyczone zostały również przejścia wyłożone drewnianymi podestami. Wszystkie te prace zostały wykonane bez zgody nadleśnictwa i powodują realne zagrożenie pożarowe oraz są szkodliwe dla tego unikalnego miejsca. Łatwo wyobrazić sobie jak wielką stratą, zarówno pod względem środowiska naturalnego jak i pod względem finansowym stanowiłby ewentualny pożar w tym miejscu.

Vai podesty

Kolejnym smaczkiem tej dyskusji jest to, że firmy działające na Vai nie płacą podatków od dodatkowych leżaków. Oczywiście przekłada się to na straty dla gminy oraz lokalnych władz. Tworzy to również "niezdrową" konkurencję w stosunku do innych legalnych miejsc znajdujących się w tym rejonie Krety.

Patrząc przez pryzmat ochrony tamtejszego lasu palmowego, władze nadleśnictwa Lassithi wydały decyzję o tym, że wszystkie te samowolne sposoby "zagospodarowania" plaży Vai muszą być usunięte. Decyzja ta spotkała się oczywiście z ostra reakcją tamtejszych firm działających w branży turystycznej.

Stowarzyszenie Właścicieli Hoteli w mieście Sitia wystosowało nawet list do rządu, w którym przedstawiło tę decyzję jako bardzo szkodliwą dla branży turystycznej. Wedle nich ograniczenia te są również sprzeczne z obecnymi przepisami dotyczącymi ochrony plaży Vai. Stowarzyszenie opierając się na dokumencie wypracowanym w 1999 roku wskazuje, że ścisłe ograniczenia działalności gospodarczej oraz zakazu wejścia dotyczą tylko ogrodzonej części lasu palmowego. Pozostała część terenu nie podlega tym restrykcjom przepisom.

Wedle przedstawicieli branży turystycznej, przestrzegany jest również ograniczony czas dostępności plaży. Turyści mogą przebywać tu jedynie od godziny 7 rano do godziny 9 wieczorem. Nad przestrzeganiem tego czuwają pracownicy tamtejszej tawerny, którzy są równocześnie jedynymi osobami dbającymi o czystość na plaży Vai. Stowarzyszenie wskazuje również, że decyzja usunięcia drewnianych podestów będzie wiązać się z ograniczeniem dostępności tej plaży dla osób poruszających się na wózkach.

Vai - leżaki

Gra toczy się o wielką stawkę, szczególnie pod względem finansowym. Z jednej strony na szali stoją przychody tamtejszych biznesmenów, a z drugiej unikalny las i dobro tamtejszej przyrody. Na plaży Vai byliśmy już kilka razy i w dużej mierze musimy zgodzić się z tym, że miejsce to jest po prostu przytłoczone ilością turystów. Od kilku lat naprawdę ciężko mówić tu o możliwości swobodnego "wypoczynku". Miejsce to jest chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów indywidualnych, ale także przez liczne wycieczki fakultatywne. Jeśli będziecie przebywać w tym rejonie Krety i zależy Wam na nieco większej prywatności to polecamy wybór innych okolicznych plaż, które niejednokrotnie mogą poszczycić się nie mniejszą malowniczością. Warto wspomnieć choćby o tej znajdującej się przy ruinach starożytnego miasta Itanos.

Piotrek,  data_2017-05-15 19:33:07 2017-05-15 19:33:07
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Jola Bączkowska
Jola Bączkowska
2017-05-15 17:55:07

Byłam przepięknie warto zobaczyć :-)

 Anita Bienkowska
Anita Bienkowska
2017-05-15 18:11:01

Bylam polecam! Raj na ziemi!

 Justyna Ziemniewska
Justyna Ziemniewska
2017-05-15 18:30:09

Też polecam!!!!! Piękne miejsce....

 Zbigniew Zieliński
Zbigniew Zieliński
2017-05-15 18:31:19

Kiedy bylyscie? Za czasów "uchodźców", czy wcześniej?

 Agnieszka Tuziemska
Agnieszka Tuziemska
2017-05-15 18:50:46

Warto było zobaczyć :)

1
 Andrzej Lewandowski
Andrzej Lewandowski
2017-05-15 21:08:18

Powinni wszystkie te leżaki wywalić byłem tam pierwszy raz 20 lat temu, wtedy uważałem ze za dużo komercji teraz masakra szkoda plaży i miejsca

3
 Michał Sokowić
Michał Sokowić
2017-05-15 22:23:10

Nie wierzę! Takie g... oglądać i co ? Plaża i palmy... mega atrakcja... dla ludzi z Wałbrzycha

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-05-16 06:13:27

No wiesz, w taki sam sposób można ocenić każde miejsce.

2
 Magdalena Zdanowska
Magdalena Zdanowska
2017-05-16 09:18:12

Dokładnie. Co niektórzy się wypowiadają, a nigdzie nie byli. Wstyd

 Michał Sokowić
Michał Sokowić
2017-05-16 09:25:27

Byłem i tu i tu. :)

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154518722547551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
super film
po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera