Turystyczne prognozy na sezon 2017 w Grecji

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny sezon dla greckiej turystyki może być bardzo pracowity. Już w tej chwili wiele spośród greckich hoteli odnotowuje prawdziwy natłok rezerwacji. W okresie od 15 maja do 15 września spora część z nich ma już pełen komplet gości. W dużej części jest to zasługa 150 nowo otwartych połączeń realizowanych do greckich regionalnych portów lotniczych. Szacunkowo będzie to oznaczać łącznie około 6 tysięcy dodatkowych pojedynczych lotów. Cieszy to, że beneficjentami tego wzrostu będą najprawdopodobniej nie tylko popularne destynacje, ale również takie miejsca jak Karpatos, Skyros, czy też inne wyspy znajdujące się w północnej części Morza Egejskiego.

Turyści na Krecie - Spinalonga

Greckie Ministerstwo Turystyki szacuje optymistycznie, że tegoroczna liczba turystów wypoczywających w Grecji może być większa nawet o 1 mln osób. Wzrost ten ma również znaleźć przełożenie w postaci dodatkowego przychodu, który w 2017 roku ma być większy o około 1,5 mld € w stosunku do ubiegłego roku. Jeśli te optymistyczne dane zostaną utrzymane to najprawdopodobniej tegoroczny wkład turystyki do greckiej gospodarki może po raz pierwszy w historii przekroczyć 15 mld €.

Nowe kierunki przyjazdów

Przy okazji ogłaszania tych wiadomości ministerstwo zdradziło również dalszą strategię rozwoju planowaną na najbliższych kilka lat. Ugruntowana pozycja wśród turystów przyjeżdżających z północnej Europy pozwala na to by jednym z podstawowych kolejnych zadań było skupienie się na rynkach zewnętrznych znajdujących się poza strefą Schengen. W szczególności chodzi o takie kraje jak Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie, USA czy też Chiny.

Analiza dotychczasowych przyjazdów wskazuje na to, że są to bardzo obiecujące rynki pozwalające na dalszy rozwój greckiej turystyki. Jednostkowa wysokość przychodów przypadających na jednego turystę przyjeżdżającego z tych krajów jest zdecydowanie większa niż w przypadku krajów ze strefy Schengen.

Wydłużony sezon

Ministerstwo oraz przedstawiciele branży turystycznej zwracają również uwagę na powracający temat wydłużenia sezonu turystycznego. Niestety tak jak pisaliśmy już w wielu naszych wcześniejszych artykułach wymaga to znacznie szerszego podejścia do tematu, a jednym z podstawowych czynników jest utrzymanie stałych bezpośrednich połączeń lotniczych. Obecnie zdecydowana większość z nich utrzymywana jest jedynie w okresie sezonu turystycznego.

Warto przypomnieć, że już w ubiegłych latach przedstawiciele Ryanair kusili greckie władze wizją przekształcenia części sezonowych połączeń na całoroczne. Warunkiem podjęcia takiego działania miało być jednak zmniejszenie wysokości opłat lotniskowych oraz innych stałych kosztów związanych z miejscową obsługą samolotów. Jak na razie propozycja ta nie spotkała się z żadną reakcją strony greckiej. Co więcej sfinalizowany w tym roku proces prywatyzacji 14 greckich regionalnych portów w pewien sposób zamknął takie możliwości.

Krucha pozycja lidera

Patrząc na te optymistyczne założenia nie można jednak zapomnieć o tym, że preferencje turystów zależne są od wielu czynników, które nie zawsze mają w pełni racjonalne podłoże. Szybki przepływ ogólnikowych informacji powoduje, że Grecja wzorem lat ubiegłych stosunkowo łatwo może stracić swój pozytywny wizerunek. Warto przypomnieć choćby medialną histerię, która rozpętała się po chwilowym zamrożeniu funkcjonowaniu oddziałów banków oraz bankomatów. W przypadku części osób informacje takie mogą mieć znaczący wpływ na decyzje związane z rezygnacją z wakacyjnego wyjazdu do Grecji.

Piotrek,  data_2017-05-07 19:09:46 2017-05-07 19:09:46
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154498707382551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
super film
po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera