Perspektywy greckiej turystyki w 2017 roku

data_2017-03-09 19:33:59 2017-03-09 19:33:59

W czasie swojego wystąpienia na Międzynarodowej Wystawie Turystycznej w Berlinie prezes Greckiej Konfederacji Turystyki (SETE) ogłosił, że w czasie tegorocznego sezonu Grecja spodziewa się w sumie około 28 milionów przyjazdów. Oznacza to, że wzrost ruchu szacowany jest na około 1,5 mln w stosunku do roku ubiegłego. Główny trzon tych przyjazdów stanowić ma oczywiście ruch lotniczy, który z wynikiem około 26 mln pasażerów, zdecydowanie dominuje nad innymi formami podróży.

Elafonisi

Właśnie w przypadku połączeń lotniczych, zarówno czarterowych jak i rejsowych, spodziewany jest największy przyrost podróżnych. W stosunku do roku ubiegłego wartość ta ma być większa o około 1,2 mln podróżnych. Oczywiście w chwili obecnej jest to całkowicie teoretyczne założenie oparte na podstawie wczesnych rezerwacji wykonywanych przez biura podróży oraz samodzielnych podróżnych.

Niestety nie w każdym sektorze greckiej turystyki odnotowywane są tak dobre wyniki. W ostatnich latach widać wyraźnie pogarszającą się koniunkturę przyjazdów opartych na rejsach statków wycieczkowych. SETE szacuje, że również w tym roku łączna liczba turystów podróżująca w ten sposób będzie mniejsza o około 20% w stosunku do ubiegłego roku.

Turyści na Krecie

Turystyka - siła napędowa Grecji

Utrzymanie tych założeń powinno przynieść duże korzyści dla Greckiej turystyki. Analitycy SETE szacują, że łączny przychód uzyskany w przedsiębiorstwach branży turystycznej powinien być nie mniejszy niż w ubiegłym roku i może oscylować w granicach od 14,2 – 14,5 mld €. Ostateczna wartość całkowitych przychodów będzie w dużej mierze uzależniona od tego jak grube będą w tym roku portfele turystów. Wiele wskazuje, że po ubiegłorocznym "oszczędnym" roku osoby wypoczywające w Grecji będą dysponować większym wakacyjnym budżetem. Eksperci SETE oczekują, że średnia wartość wydatków turystów ma powrócić na poziom z roku 2015, czyli wyższego niż w poprzednim sezonie.

Jeśli zadajecie sobie pytanie jaki wpływ mogą mieć tak dobre wyniki na grecką gospodarkę, to odpowiedź jest bardzo prosta. Dodatkowy 1% wzrostu PKB. Ma to szczególne znaczenie w kraju pogrążonym wieloletnią recesją. Warto pamiętać również, że turystyka jest również ważnym źródłem przychodów dla wielu innych przedsiębiorstw, których działalność nie jest bezpośrednio związana z turystyką. Na większym ruchu turystycznym zyska również wiele innych branż. Będzie to szczególnie widoczne w przyszłości, gdy przedsiębiorstwa turystyczne rozpoczną inwestycje w rozwój infrastruktury.

Kolejna fala greckiej emigracji

Niestety nie można jednak zapomnieć o tym, że pewne oznaki ożywienia nie idą w parze z poziomem dochodów pracowników. Bezrobocie wśród najmłodszych grup wiekowych od wielu lat sięga 50%. Niestety problem braku pracy w dużym stopniu dotyczy również osób posiadających dobre wyższe wykształcenie. Brak nadziei na lepszą przyszłość we własnym kraju powoduje, że coraz więcej Greków decyduje się na emigrację.

Kathimerini, jedna z poczytniejszych greckich gazet nie bez przesady nazywa tę grupę "straconym pokoleniem". Jej główny trzon stanowią młodzi bezrobotni. Oczywiście część z nich pozostaje bez pracy jedynie w oficjalnych statystykach, bo na co dzień wykonują najniżej płatne prace, znacznie poniżej poziomu wykształcenia i swoich kwalifikacji. Niestety tego typu aktywność zawodowa w większym stopniu nie wpływa na polepszenie ich statusu materialnego, gdyż prace te wykonywane są najczęściej na czarno, bez podpisywania jakiejkolwiek umowy. Niska miesięczna płaca, która często nie przekracza 400€ również nie sprzyja temu by patrzeć pozytywnie w przyszłość. Czy powinno więc kogoś dziwić to, że na przestrzeni ostatnich kilku lat z Grecji wyjechało ponad 400 tysięcy osób? Dla wielu młodych emigracja to jedyny sposób na usamodzielnienie się i założenie własnej rodziny.

Sitia - kolejka do bankomatu

Gosia i Piotrek,  data_2017-03-09 19:33:59 2017-03-09 19:33:59
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Daniel Świętek
Daniel Świętek
2017-03-09 20:06:16

Komu zależy na tym aby w grecji było jak najgorzej ?

 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2017-03-09 20:18:55

Komu. MFW, banksterom i "uzdrawiaczom gospodarczym" roznej maści .

 Daniel Świętek
Daniel Świętek
2017-03-09 20:25:11

Tylko czemu ludzie dają się nabierać ba tych politycznych cwaniaków ? Lepiej im zbankrutować i budować od nowa.

 Michał Jaworski
Michał Jaworski
2017-03-09 20:43:10

Ilu turystów z Polski przyjeżdża na Kretę w sezonie wakacyjnym? Macie może taką wiedzę?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-03-09 20:52:07

Nie, nie wiemy. Ale pewnie uda ci się znaleźć takie statystyki w necie.

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154345226777551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Serio?
Uwielbiam oliwki i oliwę z nich
Kreta z Sołtysową: Wczoraj w Falasarna
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera