Bieżące informacje lotnicze

Dziś mamy dla Was garść wiadomości lotniczych. Na początek warto odnotować to, że utrzymany został zeszłoroczny trend wzrostowy liczby międzynarodowych pasażerów korzystających z greckich lotnisk. Według danych opublikowanych przez Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego w tym roku w styczniu liczba pasażerów była większa o 9% w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku ubiegłym. Łącznie przez bramki greckich lotnisk przewinęło się około 1,92 mln pasażerów i była to wartość większa o około 160 tysięcy podróżnych. Zwiększeniu o około 6,6% uległa również liczba lotów międzynarodowych, których łącznie w styczniu 2017 było ponad 20 tys.

Ryanair w Modlinie

Listę lotnisk o największym natężeniu ruchu otwiera lotnisko w Atenach. W styczniu z jego usług skorzystało około 1,2 mln pasażerów. Jednym z czynników wpływających na popularność tego portu jest między innymi to, że Aegean Airlines obecnie największy grecki przewoźnik lotniczy, traktuje lotnisko w Atenach jako główny hub przesiadkowy. Saloniki, zajmujące drugą pozycję wśród najpopularniejszych greckich lotnisk, mogą poszczycić się około 365 tysiącami pasażerów. Na kolejnych dwóch pozycjach znalazły się oba lotniska na Krecie, przy czym w Heraklionie obsłużono ponad 77 tys. pasażerów a w Chanii około 67,5 tys. Pierwszą piątkę najpopularniejszych lotnisk zamyka lotnisko w Rodos, z którego usług skorzystało około 55 tys. podróżnych.

Przekazanie greckich lotnisk z poślizgiem

Końcówka pierwszego kwartału tego roku to bardzo ważny moment dla 14 greckich regionalnych portów, które mają być przekazane w długoterminową dzierżawę dla grecko-niemieckiego konsorcjum Fraport-Copelouzos. Wstępnie moment przekazania zarządu nad portami planowany był na koniec lutego, jednak już w tej chwili wiadomo, że termin ten nie zostanie dotrzymany. Poślizg ten bynajmniej jednak nie jest wynikiem zaniedbań greckiej strony, a jedynie problemami Fraportu z pozyskaniem całej kwoty 900 mln € potrzebnych na sfinansowanie tej umowy.

W chwili obecnej przekazanie zarządu nad lokalnymi portami planowane jest w połowie marca. Według Fraportu realizacja umowy nie jest zagrożona, gdyż linie kredytowe tego konsorcjum posiadają gwarancje takich instytucji finansowych jak Europejski Bank Inwestycyjny, czy też Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Sytuacja ta jednak już w tej chwili budzi sporne interpretacje. Greckie Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że koszt ubezpieczeń zdrowotnych pracowników powinien zostać pokryty przez nowego właściciela. Przedstawiciele Fraport-Copelouzos uważają natomiast, że do momentu oficjalnego zarządu na lotniskami, koszt wszelkich świadczeń pracowniczych jest w gestii obecnego właściciela czyli rządu Grecji.

Ryanair linią czarterową w Polsce

Od dłuższego już czasu Ryanair jest inspiracją dla wielu przewoźników. Charakterystyczny model biznesu oferowany przez te irlandzkie linie lotnicze stał się wzorem dla wielu firm w tym również tych, dla których głównym źródłem przychodu są loty czarterowe. Warto wspomnieć tu choćby takie linie lotnicze jak Small Planet czy też Enter Air, które od stosunkowo niedawna oferują bezpośrednią sprzedaż biletów. W tym również takich, w których podstawowa cena obejmuje jedynie koszt bagażu podręcznego.

Widać jednak, że władze Ryanair trzymają rękę na pulsie i szybko reagują na zmiany zachodzące na rynku. Chociaż najbardziej oczywistym wydawałoby się zaostrzenie konkurencji cenowej z tymi firmami, to jednak irlandzki przewoźnik postanowił zastosować zupełnie inną strategię. W zeszłym tygodniu prezes Ryanair Michael O'Leary zapowiedział jak najszybsze rozpoczęcie działalności jego firmy na rynku polskich przewozów czarterowych. Rozpoczęcie takiej działalności byłoby możliwe od 2018 roku.

O'Leary wyjaśnił, że decyzja ta to wynik między innymi wciąż dużego potencjału tego typu usług w Polsce. Na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej szacował on, że jego firma mogłaby obsłużyć około 3 mln klientów polskich biur podróży. Loty byłyby najprawdopodobniej obsługiwane w ramach obecnej marki. My ze swojej strony będziemy trzymać kciuki za polską linię czarterową Enter Air, która od wielu lat sukcesywnie rozwija się oferując właśnie tego typu usługi.

Ryanair

Gosia i Piotrek,  data_2017-02-21 19:56:18 2017-02-21 19:56:18
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154303554767551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Zaszczepcie się a zaoszczędzicie 2/3 z tego.
18 maja nie jest piątkiem :)
Hej, lecę na Kretę w poniedziałek i faktycznie nie mogłam znaleźć żadnych konkretnych informacji na temat otwarcia wąwozu, ale... Od 20.05 mozna wykupić wycieczki zorganizowane, więc zakładam, że wtedy Samaria otworzy się na turystów, tzn. mam taką ogromną nadzieję...
gość PiotrWie: Sezon się zaczyna. Od rana już trzeci samochód z dostawą do tawerny przy plaży
gość dodekanezowiec: 2 osoby dorosłe + 5,5 latek - ceny z Itaką - 340 x 3 + kwestia powrotu 3 x 99, aczkolwiek: - z kwarantanny po powrocie są zwolnione osoby wracające z przedszkolakiem,  - a wooj z wami, nie byde płocić, łobkupie sie, na kworontonnę se po powrocie pujde, do roboty tysz nie bynde musioł!   A na poważnie - liczę że od czerwca może antygen wprowadzą. 
gość PiotrWie: Bez przesady- Samaria jest mniej więcej tak niebezpieczna jak Droga Pod Reglami w Karkonoszach Szlak jest wyrównany, co kilkadziesiąt minut drogi są źródła wody, a w razie skręcenie nogi obsługa zawiezie delikwenta na koniu. Widziałam tam takich co szli w butach do wody i jakoś doszli. Jak dla kogoś Samaria jest bardzo niebezpieczna to niech lepiej nie opuszcza nadmorskiej promenady. (...)
gość PiotrWie: My dzisiaj byliśmy na okrężnej trasie przez wąwozy Kato Poros i Moundros. Pierwszy bardzo ładny ale bardzo niejasny szlak - spore odcinki szliśmy po prostu strumieniem. Było dość trudno, ale przeszliśmy. Drugi dużo łatwiejszy - ale też ciekawy, przez całą drogę wzdłuż strumienia rosną platany. 11 km zajęło nam 6 godzin.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera