Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Święto Epiphany - Trzech Króli na Krecie

6 stycznia to dzień który w Grecji oficjalnie kończy obchody Bożego Narodzenia. Święto Trzech Króli (Θεοφάνεια - Epiphany) jest nierozerwalnie powiązane z błogosławieństwem wody. Tego dnia uroczyste procesje przechodzące przez główne ulice miast zmierzają w kierunku morza. W kulminacyjnym momencie kapłan ubrany w odświętny strój dokonuje poświęcenia wody, które polega na rzuceniu krzyża do wody. Choć początek stycznia nie nastraja nikogo do kąpieli w morzu to jednak tego dnia zawsze znajdzie się pokaźne grono śmiałków, którzy z chęcią wskoczą do wody i wyłowią krzyż. Ten, który wyłowi go pierwszy będzie się mógł cieszyć szczęściem i błogosławieństwem przez cały nadchodzący rok.

Epiphany w ChaniiEpiphany w porcie Souda - zdjęcie pochodzi z serwisu http://flashnews.gr

Świecenie wody symbolizuje odwieczne powiązanie Grecji z morzem, które jak wiadomo ma szczególne znaczenie dla Greków. Przez długi czas było ono głównym źródłem dochodu dla wielu mieszkańców tego kraju. Nie dziwi więc fakt, że w czasie obchodów tego święta wielu ludzi gromadzi się w portach, na plażach, brzegach rzek lub choćby przy fontannach.

Dzisiejszym obchodom w Heraklionie towarzyszyła tęcza, która pojawiła się na niebie tuż przed błogosławieństwem wody. Ze względu na ulewę cała ceremonia po raz pierwszy od długiego czasu została wstrzymana. Mimo to do wody i tak wskoczyło trzynastu śmiałków, którzy uformowali się w wodzie w znak krzyża. Więcej szczęścia mieli ochotnicy w porcie w Souda. Tu padający pogoda nie zatrzymał ceremonii. Przebieg tej uroczystości możecie obejrzeć na poniższym filmie.

Dzisiejsze święto obchodzone było nawet w kreteńskim Cretaquarium. Wodę poświęcił tam obecny w akwarium arcybiskup Krety, a po krzyż zanurkował nurek :).

Gosia i Piotrek,  data_2017-01-06 19:14:42 2017-01-06 19:14:42
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Agata Mendel
Agata Mendel
2017-01-06 18:27:35

Ach zazdroszczę,my dzisiaj też kapiel odbyliśmy,tylko bez szukania krzyża

2
 Michał Fiedziukiewicz
Michał Fiedziukiewicz
2017-01-07 22:08:14

Należy się tu ogromne sprostowanie. Artykuł ten został napisany niewłaściwie. Po pierwsze Grecy (prawosławni) nie mają takiego święta, jak Trzech Króli. To święto, pod taką nazwą występuje tylko w Polsce (u katolików). Epifania lub zamiennie Teofania to święto Objawienia Pańskiego, zwanego inaczej Chrztem Pańskim. Dlatego też nazwa tego święta została nadana na pamiątkę wydarzenia, które miało miejsce nad rzeką Jordan prawie 2000 lat temu. Święto to jest jednym z 12 Wielkich Świąt cerkwi prawosławnej. W tym dniu wierni wraz z kapłanem gromadzą się nad najbliższym zbiornikiem wodnym lub rzeką (Grecy i nie tylko - nad morzem). Kapłan nie jest ubrany w odświętny strój. Są to tradycyjne, zwykłe szaty liturgiczne (epitrachelion - stuła i felonion - ornat). W kulminacyjnym momencie świecenie wody przez kapłana nie polega na wrzuceniu krzyża do wody. Rzucanie krzyża jest tradycją w kościołach prawosławnych, które wywodzą się z greckiego środowiska. Tak naprawdę, kulminacyjnym momentem jest poświęcenie wody, a polega ono na odczytaniu przez kapłana odpowiednich modlitw z księgi liturgicznej (euchologionu), a następnie trzykrotnym zanurzeniu krzyża w wodzie na znak Trójcy Świętej. Zanurzenie to nie jest przypadkowe, lecz wykonane na kształt krzyża. Święcenie wody nie symbolizuje odwiecznego powiązania Grecji z morzem. Jest ono czynione na pamiątkę chrztu Chrystusa. Jak czytamy w jednej z modlitw ektenii (litanii), jest ono:"oczyszczeniem dusz i ciał wszystkich potrzebujących... aby ta woda stała się źródłem życia wiecznego". W dniu święta ludzie gromadzą się przy wodzie nie dlatego, że morze dla Greków jest takie cenne, lecz dlatego, że są bardzo wierzący. Jako ciekawostkę, pragnę wspomnieć, że święto Teofanii, w pierwszych wiekach chrześcijaństwa było połączone wraz ze świętem Bożego Narodzenia. Pisząc to wszystko nie miałem zamiaru nikogo obrażać. Chciałem tylko wyjaśnić bardzo ważne kwestie dotyczące tego święta. Serdecznie pozdrawiam :)

3
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-01-07 23:15:36

Dzięki za obszerne wyjaśnienie. Pozdrawiamy :)

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154186630177551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Radek Radziszewski: Byliśmy od 3 lipca do 13 lipca. Ciepło tanio pusto. Na Krecie byłem chyba po raz 10 i w tym roku najlepiej było
Marcin Greszkiewicz: tylko kolo 5tys wlochow? w Falasarnie to prawie tylko wlosi i polacy byli
Adam Wyspiański : Jacek Gola - Czy wystarczył jeden kod QR dla całej rodziny??? Ja mam wylot z Wrocławia jak Wy 14.08. Lecę z żoną i z dwójką dzieci. (...)
Rita Zalińska: Jesteśmy teraz w Sougii. Zauważalne jest, że spora większość turystów to Grecy, czyli turystyka wewnętrzna. Spokojnie można przyjeżdżać, jest bezpiecznie i spokojnie.
Kinga Dąbrowska-Mielczarek: moja ukochana Kreta
Roy Feuillade: My favourite airport
Anna Baranek: Ciekawe jak Chania
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera