Rośnie cena greckiej oliwy

data_2016-12-21 20:34:50 2016-12-21 20:34:50

Chociaż tegoroczny sezon zbioru oliwek wciąż jest jeszcze w toku to jednak już w tej chwili prognozowany jest duży, bo sięgający nawet kilkunastu procent, spadek produkcji oliwy klasyfikowanej jako extra virgin. Niestety dla indywidualnych odbiorców będzie to oznaczać spore podwyżki. Ze względu na wciąż utrzymujące się osłabienie złotego, wzrosty cen oliwy mogą być szczególnie dotkliwe dla polskich konsumentów. Jeśli w waszej kuchni oliwa stanowi jeden z ważnych produktów to być może warto pomyśleć o tym aby zrobić małą własną kryzysową rezerwę.

Wzrost cen oliwy

Za obecne wzrosty cen greckiej oliwy odpowiada kilka czynników. Jednak jednym z najważniejszych jest drastyczny spadek ilości oliwy wytwarzanej we Włoszech. Tegoroczne chłodne i deszczowe lato wpłynęło szczególnie silnie na produkcję oliwek w gajach znajdujących się na południu tego kraju. Eksperci szacują w tej chwili, że w niektórych rejonach Włoch ilość tłoczonej oliwy będzie mniejsza nawet o połowę. Ewentualne braki oliwy na tamtejszym rynku będą zaspokajane poprzez import z innych krajów w tym również z Grecji. Od wielu lat oliwa z tego kraju jest bardzo ceniona na włoskich stołach.

Niestety ten rok nie należy do szczególnie udanych również dla greckich właścicieli gajów oliwnych. Całkowita produkcja oliwy w Grecji ma być w obecnym sezonie mniejsza o około 20% w stosunku do roku ubiegłego. Nieco mniej negatywne wskaźniki spadku produkcji szacowane są dla takich krajów jak Hiszpania czy też Portugalia, gdzie zmniejszenie ilości tłoczonej oliwy ma wynieść odpowiednio 6% oraz 14%.

Gaj oliwny na Krecie

Od kilku tygodni widać wyraźne wzrosty cen oliwy na rynkach hurtowych w poszczególnych krajach. W przypadku Włoch obecna cena kilograma oliwy kształtuje się na poziomie około 5,75 €. Jest to kwota większa o około 70% w stosunku do ubiegłego roku. Chociaż od sierpnia aż do końca listopada ceny w Grecji pozostawały w miarę stabilne to jednak w ostatnim czasie notowania greckiej oliwy wzrosły o około 20%. W chwili obecnej kilogram oliwy wyceniany jest w Grecji na około 3,5€. To o około 1€ więcej w stosunku do średniej z ostatnich pięciu lat. Wystarczy zresztą popatrzeć na zestawienie cen znajdujących się na poniższych wykresach przygotowanych przez Komisję Europejską do spraw Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Szczegółowe wykresy dotyczące kształtowania się cen oliw można prześledzić klikając w poniższy obrazek (ściąga się pdf).

Ceny oliwy w 2016 roku

Warto zauważyć, że w przypadku Grecji trend wzrostu ceny dotyczył nie tylko oliwy klasyfikowanej jako extra virgin. Również gorsze gatunki oliw, takie jak virgin czy też lampante wyceniane są o wiele wyżej niż przed kilkoma tygodniami. Tym samym można się spodziewać tego, że zmianom ulegnie również cena kosmetyków oraz innych produktów wytwarzanych na bazie tych oliw.

Gosia i Piotrek,  data_2016-12-21 20:34:50 2016-12-21 20:34:50
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154142769642551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Lotnisko w Hanii jest o niebo lepsze ,Heraklion to małe piekiełko .
Wspominam koszmarnie, popsute pasy transmisyjne do transportu walizek, galop wokół budynku żeby zdać walizkę ręcznie, gigantyczna kolejka na zewnątrz, w upale, bez wody. W ogole kolejki wszędzie, potem kilka odlotow z jednej bramki, totalny bałagan, tłok, brak miejsca żeby usiąść, nawet na podłodze.
Ma swój urok
Ja się zgadzam to lotnisko nie ogarnia .Jest za małe na tak dużą rzesze turystów . Tylko tam siedzieliśmy w samolocie a byliśmy z 15 do startu z tego samego pasa co inne samoloty. A jak przylecieliśmy to krążyliśmy nad lotniskiem bo też wszyscy na jednym pasie wylądować nie mogli .
Super
Może miałam szczęście, ale zawsze było w porządku.
Ja to się tak czasem zastanawiam, jakich wodotryków oczekuje turysta po lotnisku.. czysty kibel, sprawna obsługa podróżnych, dobry dojazd - także transportem publicznym - i działająca klimatyzacja (w krajach południowych) lub ogrzewanie (na północy) to zupełnie wystarczające udogodnienia.. przecież lotnisko to nie hotel..
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera