Antyczne Lissos szlakiem E4 z Sougia

Ruiny starożytnego miasta Lissos znajdują się w miejscu, gdzie współcześnie znajduje się zatoka Agios Kirikos. Lissos to jedno z tych miejsc, do których można dostać się albo pieszo albo dopłynąć wynajętą łódką. Nie jest szczególnie łatwa wycieczka, jednak patrząc na pozostałości zachwycającej mozaiki w dawnej świątyni Asklepiosa zapomina się o palącym słońcu i trudniejszych fragmentach prowadzącego tu szlaku.

Lissos

Gosia,  data_2016-05-30 20:38:22 2016-05-30 20:38:22
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2016-06-02 07:34:38

Mam pytanie. W mojej sytuacji pieszo nie wchodzi w rachube. Gdybym doplynela lodka z Sougii czy ruiny sa oddalone od wybrzeza? Czy trzeba sie wspinac po skalach? Za kilka dni bede na Krecie i wybieram sie do Sougii. Czy ew łodki do Lissos czekaja w porcie czy trzeba zamawiac?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-06-02 07:40:22

Ruiny świątyni są nieco oddalone od wybrzeża ale idzie się po płaskim terenie. Pozostałości grobów są rozsiane raczej na zboczach więc dostęp tam jest dość utrudniony. Natomiast kaplica Agios Kirikos jest tuż przy plaży. Zaś co do łódki to w wielu miejscach w Sougii są rozwieszone ogłoszenia z nr telefonu do kapitana. Ewentualnie można popytać też w tawernach.

 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2016-06-02 08:58:19

Dzięki

 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2016-06-14 18:49:41

Byłam, płynęłam z kapitanem George do Lissos motorowka. Po prostu był w porcie.W Lissos byłam w świątyni Asklepiosa, kaplicy.Grobowce widziałam. W drodze powrotnej kapitan pokazał ogromną grote w skałach w pobliżu. A w Sougii jadłam w tawernie przepyszna rybkę. Droga z Chania przez góry tez była ekscytująca.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-06-14 18:59:37

Super! Bardzo się cieszymy że poznałaś to miejsce :)

1
 gość}
gość PiotrWie
2016-06-02 18:51:20

Nie przesadzajcie z tą trudnością Sugia - Lissos to 1,5 godzinny spacer. Właśnie z niego wróciliśmy po całodziennym plażingu uprawianym w ramach regeneracji po przejściu Aghia Roumeli - Sugia, jednego z najtrudniejszych szlaków Lefka Ori, oczywiście tych znakowanych i przeznaczonych do przejścia bez używania technik wspinaczkowych.

 

 

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2016-06-02 19:44:24

Nie do końca się zgodzę...

Piotrze, jak szliśmy tamtędy pierwszy raz kilka lat temu, skończyła nam się tam woda.

W przewodniku, z którego korzystaliśmy też przeczytaliśmy coś w stylu "spacer po wzniesieniach" i to wprowadziło nas w duży błąd, bo nie doceniliśmy tego szlaku i nie przygotowaliśmy się do niego należycie. Skończyło jak się skończyło ale wesoło nam nie było. Zresztą z tego jak czytam doniesienia z greckich gazet wynika że właśnie na tym szlaku systematycznie służby ratunkowe "odławiają" takich turystów, którzy nie docenili tego szlaku. Technicznie trudny nie jest, ale słońce latem (+34 st i więcej) skutecznie wypala siły.

Oczywiście każdy z nas jest inny, ma większe lub mniejsze doświadczenie w trekkingu oraz odporność na upał i każdy może to ocenić inaczej.

Pozdrawiam

Gosia - Crete.pl

 gość}
gość PiotrWie
2016-06-03 16:08:27

Planowa łódka jest o 10, powrót o 15:30. Poza tymi godzinami trzeba dzwonić - są dwa konkurujące łodzie. Jednak wszystko zależy od Twoich możliwości - już z łodzi wysiada się po niewielkich skałkach, do mozaik w świątyni Asklepiosa jest jakieś 300m po ścieżce lekko pod górę i trochę kamienistą.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153635750937551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Przy takich ruchawkach pogodowych trzeba się cieszyć z tej turystyki, która była w maju. Ciekawe, ilu turystów ten maj wystraszy w czerwcu
Calypso
Calypso
Byłam i pyszny miód kupiłam
Byłam w Chanii, pysznosci
Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera