Otwarcie wąwozu Samaria w 2016 roku

Jak donosi portal west-crete.com tegoroczna łagodna zima spowodowała bardzo małą liczbę zniszczeń na szlaku wiodącym przez wąwóz Samaria. Dzięki temu można liczyć na zdecydowanie krótszy okres potrzebny na pełne przygotowanie tej ścieżki oraz zdecydowanie wcześniejsze otworzenie jej dla turystów. Władze Parku Narodowego Samaria patrząc przez pryzmat obecnej długoterminowej prognozy, która przewiduje utrzymanie się obecnej dobrej pogody, podjęły decyzję że szlak zostanie otwarty już 15 kwietnia. Termin ten wyprzedza o ponad dwa tygodnie ubiegłoroczny początek sezonu, kiedy szlak przez wąwóz Samaria został otwarty dopiero na początku maja.

Wejście do wąwozu Smaria

Warto dodać, że wraz z inauguracją tegorocznego sezonu uruchomione zostaną również połączenia autobusowe realizowane przez KTEL. Podobnie jak w latach ubiegłych można liczyć na dojazd do Xyloskalo z miasta Chania, Paleochora oraz Sougia. Natomiast jeśli chodzi o połączenia promowe z Agia Roumeli do Chora Sfakion oraz Paleochory i Sougii to już w tej chwili realizowane są one w cyklu stałych codziennych rejsów.

Nie pozostaje więc nic innego niż planowanie tegorocznego wypadu do tego wąwozu, do czego gorąco namawiamy, szczególnie tych, którzy jeszcze nie mieli okazji widzieć tej bodaj jednej z największych atrakcji Krety.

Piotrek,  data_2016-04-09 20:03:25 2016-04-09 20:03:25
Średnia: 4.5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Michał Sokowić
Michał Sokowić
2016-04-09 18:25:26

Na samą myśl nogi zaczynają boleć, a piwo w tawernie na końcu smakuje wyjątkowo

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-04-09 18:32:36

Po przejściu szlaku chyba wszystko smakuje :D nawet zwykły sok pomarańczowy.

3
 gość}
gość PiotrWie
2016-04-09 21:14:50

Tradycyjnie Samarię otwierano 1 maja i wtedy było ogólnogreckie przejście przez wąwóz - trafiliśmy na nie w 2012, ludzi więcej niż w środku sezonu, ale wszyscy w odpowiednim obuwiu i stroju.

Ja po raz kolejny polecam dla tych którzy już przeszli Samarię wersję "pod górę" - idąc w górę wąwozu widzimy o wiele więcej niż idąc w dół - spróbujcie przejść któryś z krótszych wąwozów w obie strony a się przekonacie. Oczywiście w tym celu trzeba przypłynąć wieczorem do Aghia Roumeli, przenocować i wyjść rano w kierunku Omalosa ale naprawdę warto. Dodatkową atrakcją będzie Aghia Roumeli po odpłynięciu turystów - cicho, pusto, niesamowicie.

Można też wykorzystać Samarię "pod prąd" jako obejście najtrudniejszego odcinka wersji nadmorskiej E4 - zamiast iść z Aghia Roumeli do Sugii przez Domatę i ujście wąwozu Tripiti - podejść Samarią, przenocować na Omalosie i zejść przez wąwóz Aghia Irini - jest to zdecydowanie łatwiejszy wariant i nie trzeba nosić ze sobą dużo wody - zarówno w Samarii jak i na Omalosie i na obu końcach wąwozu Aghia Irini jest możliwość uzupełnienia zapasu wody, na szlaku nadmorskim nie ma ani jednej.

 

 Marzena Kotowicz
Marzena Kotowicz
2016-04-10 18:40:26

Za miesiąc będę na szlaku

1
Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2016-04-13 15:51:30

Daty otwarcia

Z tą datą otwarcia Samarii to jest tak, że początek maja od kilku lat trzeba traktować raczej w kategoriach oficjalnej inauguracji sezonu. W rzeczywistości samo otwarcie szlaku następuje najczęściej w bardzo różnych terminach. Owszem w zeszłym roku szlak był otwarty 1 maja, ale miało to duży związek z drastycznie zła pogodą jaka była w zimie na przełomie 2015/2014 roku. Dla porównania w latach wcześniejszych pełne otwarcie szlaku następowało odpowiednie 21 kwietnia w 2014 oraz 28 kwietnia w 2015 roku. Czasami wcześniej udostępnianie jest również wejście na dolny odcinek szlaku. Widać wyraźnie, że władze parku starają się w maksymalny sposób wydłużać sezon turystyczny szlaku.

Jeśli chodzi o Twoją propozycję podchodzenia w górę szlaku to tak jak piszesz obowiązkowo musi być to połączone z noclegiem w Ag. Roumeli. Najlepiej przejście zaplanować tak, aby rozpocząć wcześnie rano. Kilka lat temu w szczycie sezonu podjęliśmy z Gosią próbę spaceru pod górę i muszę przyznać, że nie do końca była to udana wycieczka. Koszmarną ilość czasu traciliśmy na przepuszczanie innych osób schodzących z góry, które bardzo często nie patrzyły gdzie i jak idą. Jeśli kiedyś miałbym powtórzyć tę wycieczkę to na pewno nie w szczycie sezonu i na pewno zgodnie z Twoimi poradami.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153539352612551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Byłam
Gosia | crete.pl : Cześć, tak Samaria jest czynna codziennie. Wyjątkiem są sytuacje gdy z powodu wysokiego zagrożenia pożarem lub ulewnymi deszczami wąwóz może być czasowo wyłączony. Bilety na prom można kupić w kasie w Agia Roumeli. Na pewno na nią trafisz, a jeśli nie to zapytaj w pierwszym lepszym sklepie czy tawernie.
Powinno zostać tak jak jest. Nie można wszystkiego skomercjalizować. Zwłaszcza miejsc o takiej historii.
Magiczne miejsce ♥️
gość Agata: Dzień dobry, bardzo dziękuje za świetny artykuł. Mam jednak 2 pytania: czy wąwóz jest czynny codziennie w wakacje ? Gdzie możemy kupić bilety na prom ?   
Piotrek | www.crete.pl : Ale ten remont nie będzie trwał pół roku. Jestem nawet skłonny napisać, że będzie trwał więcej niż rok. Zresztą to co widzisz to właśnie efekty rozpoczęcia prac w zimie.
gość dodekanezowiec: Na ich miejscu to raczej w zimie taki remont lepszy.  
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera