Cygański obóz pod Heraklionem

data_2010-10-18 20:14:07 2010-10-18 20:14:07

Obozowisko cygańskieLatem tego roku prezydent Nicolas Sarkozy nakazał likwidację nielegalnych obozów, jakie założyła napływająca do Francji ludność pochodzenia cygańskiego. To drastyczne (aczkolwiek moim zdaniem uzasadnione) działanie spowodowało, że również inne kraje borykające się z tym problemem podjęły lub planują podjąć podobne działania. Niestety również na Krecie w niedużej odległości od Heraklionu znajduje się takie nielegalne cygańskie obozowisko. W 2008 roku trafiłem tam, gdy przypadkowo skręciłem w nieodpowiedni zjazd z Nowej Drogi Narodowej. To co zobaczyłem sprawiało naprawdę przykre wrażenie, wszędzie walały się sterty śmieci, z których wyrastały "domy" sklecone z byle czego. Była to pierwsza sytuacja, kiedy na Krecie nie czułem się zbyt bezpiecznie, a wygląd okolicy dawał jasno do zrozumienia ... że mam się stamtąd wynieść jak najszybciej.

Nie powinno nikogo dziwić rozgoryczenie oraz poczucie bezradności, z jakim boryka się burmistrz gminy Alikarnassos, na terenie której ulokowało się to cygańskie obozowisko. Brak wsparcia ze strony władz centralnych, powoduje że Pan Vangelis Sisamakis w wywiadzie udzielonym do najnowszego wydania "Τα Χρονικά" kwituje całą sprawę bardzo gorzkimi słowami, mówiąc że:

"Żaden inny kraj nie pozwala, by mieszkańcy samowolnie zajmowali tereny gminne lub by kradli prąd pobierając go nielegalnie z sieci energetycznej (...) czy też podłączali się bezprawnie do głównego wodociągu zasilającego Heraklion w wodę".

 

Satelitarne zdjęcie nielegalnego cygańskiego obozowiska
Zdjęcie satelitarne nielegalnego obozowiska cygańskiego
źródło: mapy.google.pl

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z wielu pozytywnych cech, jaka przyciąga turystów na Kretę. Niestety ostatnie lata nieco zmieniają stan faktyczny i chociaż w dalszym ciągu można w pełni ufać rdzennym mieszkańcom wyspy, to jednak z dużą rezerwą powinny być traktowane kontakty z cyganami, czy też z imigrantami napływającymi z Bułgarii, Rumunii, czy też Albanii. Oczywiście wiele osób pochodzących z tych krajów to uczciwi sezonowi pracownicy, którzy stanowią trzon hotelowego personelu niższego szczebla. Niestety w tym tłumie przyjeżdżających osób znajdują się również takie, które szukają sposobu na szybki, nie zawsze legalny, zarobek. Dziwi mnie bierność i brak decyzji greckich urzędników w odniesieniu do likwidacji tego nielegalnego obozowiska. W przeciągu 2 lat, jakie minęły od mojej "wizyty" praktycznie nic nie zrobiono ... władze tracą czas, a tymczasem coraz częściej pojawiają się opowieści osób, które w trakcie urlopu w Grecji doświadczyły nieprzyjemności zetknięcia się z drobnymi kradzieżami, czy też oszustwami. Zgadzam się z lokalnymi urzędnikami gminy Alikarnassos, którzy uważają, że rozwiązane problemu nielegalnego cygańskiego obozowiska będzie jednym z podstawowych wyzwań stojących przed nowymi władzami.

Górne zdjęcie: żródło - http://www.ko-go.gr/

Piotrek,  data_2010-10-18 20:14:07 2010-10-18 20:14:07
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Witam Państwa, w nowym roku pragnę poinformować, że skorzystałem z pomocy finansowej banku BNP Paribas, francuskiego banku, który we współpracy z Banco Pichincha z Ekwadoru jest bardzo poważnym, uczciwym i bardzo rzetelnym bankiem Bank. . . Sugeruję abyś i Ty przyszedł i skorzystał z tej oferty finansowej. (...)
Ten miód jest najlepszy
Byłam i potwierdzam . Jest cudowna.
dla mnie Falasarna też jest najlepsza i najładniejsza i chętnie tam pojadę może kiedyś:)
Piękna jest, dla mnie również nr.1
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera