80. rocznica śmierci Eleutheriosa Venizelosa

data_2016-03-19 18:25:59 2016-03-19 18:25:59

Wczoraj 80. rocznica śmierci najwybitniejszego greckiego polityka XX wieku - Eleuthériosa Venizélosa. Zawsze związany z wizją Wielkiej Grecji podczas epoki swoich rządów podwoił terytorium Grecji. Zasłynął jako organizator nowoczesnego państwa greckiego oraz zwolennik panhellenizmu, głoszący hasła odbudowy Grecji w jej historycznych granicach.

Venizelos

Ten ośmiokrotny premier, prawnik i wybitny mąż stanu urodził się w 1864 roku jako piąte dziecko w kupieckiej rodzinie w Murnies położonym obecnie na przedmieściach Chanii. Za działalność rewolucyjną ojca Kyriakosa Venizélosa przeciwko imperium osmańskiemu cała rodzina została deportowana z Krety na wyspę Siros, gdzie spędziła 19 lat. Po skończeniu studiów w Atenach Venizelos szybko zaangażował się w działalność polityczną.  Obecność konsulów najważniejszych mocarstw na ślubie Venizelosa z Marią Katelouzou pokazuje jak ważną osobistością był już wówczas. Niestety rodzinne szczęście nie trwało długo gdyż w 1894 roku po urodzeniu drugiego dziecka Sofoklisa Maria umiera w wyniku okołoporodowej infekcji. Charakterystyczna broda, niejako znak rozpoznawczy Eleuthériosa Venizelosa, to symbol żałoby po stracie żony.

Dom Venizelosa
Dom w którym urodził się Eleuthérios Venizélos

W 1897 roku podczas powstania kreteńskiego przeciwko imperium osmańskiemu opowiedział się za utworzeniem unii między Kretą a Grecją. Po uzyskaniu autonomii przez Kretę współtworzył jej konstytucję. Na czele rządu pierwszy raz stanął w 1910 roku i rozpoczął dynamiczną reformę kraju. Powszechna oświata, modernizacja przemysłu zbrojeniowego to główne kierunki zmian, które w późniejszym czasie miały silny wpływ na dalsze działania Grecji na arenie wydarzeń międzynarodowych.

Venizelos był aż ośmiokrotnie wybierany premierem Grecji. Łącznie na tym urzędzie spędził jednak tylko 12 lat i 5 miesięcy, gdyż wielokrotnie musiał on składać urząd, zaś jego kadencje trwały zazwyczaj krótko. Długotrwały konflikt z królem Konstantynem I oraz walka o władzę z rojalistami nakreśliły karierę polityczną Venizelosa i odcisnęły piętno na większości działań tego polityka. Najważniejsze zmiany dla kraju przyniosła dopiero szósta, najdłuższa kadencja trwająca nieprzerwanie przez blisko 4 lata. Venizelos zmienił wtedy ordynację wyborczą, doprowadził do pojednania z odwiecznym wrogiem – Turcją oraz odegrał wielką rolę podczas zawarcia paktu bałkańskiego pomiędzy Grecją, Rumunią, Turcją oraz ówczesną Jugosławią. Modernizacja szkolnictwa trzykrotnie zwiększyła liczbę uczniów w średnich szkołach, zaś rozbudowanie infrastruktury zaopatrzenia w wodę odczuwają między innymi Ateny, które wtedy były intensywnie rozwijającym się miastem.

Grób Venizelosa
Grób Eleuthériosa Venizélosa, który znajduje się na wzgórzu Profitis Illias

Ostatnia kadencja Venizelosa trwała zaledwie 3 miesiące i skończyła się przeprowadzeniem nieudanego zamachu na jego życie. Jednak można powiedzieć że jego przeciwnicy osiągnęli swój cel, gdyż po tym wydarzeniu charyzmatyczny przywódca wycofał się z polityki. Jeszcze raz spróbował przejąć władzę w 1935 roku aby zapobiec przywróceniu monarchii. Nie była to jednak  udana próba, zaś były premier wyemigrował do Francji i nigdy nie wrócił do Grecji. Rok później 18 marca 1936 roku przechodzi udar i umiera. Mimo śmierci na wygnaniu Venizelos zostaje jednak pochowany w ojczystej ziemi. Jego grób znajduje się na półwyspie Akrotiri na wzgórzu Profitis Illias na północny wschód od Chanii. Tu również spoczywa jego syn Sofoklis.

Gosia i Piotrek,  data_2016-03-19 18:25:59 2016-03-19 18:25:59
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Homeleadercrete Ltd
Homeleadercrete Ltd
2016-03-20 21:30:08

Tremendous very interesting

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153479368342551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Szkoda. Ale wiadomo, gdzie człowiek tam szkody. Na szczęście miałem przyjemność plażować na wyspie. Jest mega pięknie. Plaże zwłaszcza Golden beach zostaje na zawsze w pamięci.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera