2016-03-19 18:25:59
Wczoraj 80. rocznica śmierci najwybitniejszego greckiego polityka XX wieku - Eleuthériosa Venizélosa. Zawsze związany z wizją Wielkiej Grecji podczas epoki swoich rządów podwoił terytorium Grecji. Zasłynął jako organizator nowoczesnego państwa greckiego oraz zwolennik panhellenizmu, głoszący hasła odbudowy Grecji w jej historycznych granicach.
Ten ośmiokrotny premier, prawnik i wybitny mąż stanu urodził się w 1864 roku jako piąte dziecko w kupieckiej rodzinie w Murnies położonym obecnie na przedmieściach Chanii. Za działalność rewolucyjną ojca Kyriakosa Venizélosa przeciwko imperium osmańskiemu cała rodzina została deportowana z Krety na wyspę Siros, gdzie spędziła 19 lat. Po skończeniu studiów w Atenach Venizelos szybko zaangażował się w działalność polityczną. Obecność konsulów najważniejszych mocarstw na ślubie Venizelosa z Marią Katelouzou pokazuje jak ważną osobistością był już wówczas. Niestety rodzinne szczęście nie trwało długo gdyż w 1894 roku po urodzeniu drugiego dziecka Sofoklisa Maria umiera w wyniku okołoporodowej infekcji. Charakterystyczna broda, niejako znak rozpoznawczy Eleuthériosa Venizelosa, to symbol żałoby po stracie żony.
Dom w którym urodził się Eleuthérios Venizélos
W 1897 roku podczas powstania kreteńskiego przeciwko imperium osmańskiemu opowiedział się za utworzeniem unii między Kretą a Grecją. Po uzyskaniu autonomii przez Kretę współtworzył jej konstytucję. Na czele rządu pierwszy raz stanął w 1910 roku i rozpoczął dynamiczną reformę kraju. Powszechna oświata, modernizacja przemysłu zbrojeniowego to główne kierunki zmian, które w późniejszym czasie miały silny wpływ na dalsze działania Grecji na arenie wydarzeń międzynarodowych.
Venizelos był aż ośmiokrotnie wybierany premierem Grecji. Łącznie na tym urzędzie spędził jednak tylko 12 lat i 5 miesięcy, gdyż wielokrotnie musiał on składać urząd, zaś jego kadencje trwały zazwyczaj krótko. Długotrwały konflikt z królem Konstantynem I oraz walka o władzę z rojalistami nakreśliły karierę polityczną Venizelosa i odcisnęły piętno na większości działań tego polityka. Najważniejsze zmiany dla kraju przyniosła dopiero szósta, najdłuższa kadencja trwająca nieprzerwanie przez blisko 4 lata. Venizelos zmienił wtedy ordynację wyborczą, doprowadził do pojednania z odwiecznym wrogiem – Turcją oraz odegrał wielką rolę podczas zawarcia paktu bałkańskiego pomiędzy Grecją, Rumunią, Turcją oraz ówczesną Jugosławią. Modernizacja szkolnictwa trzykrotnie zwiększyła liczbę uczniów w średnich szkołach, zaś rozbudowanie infrastruktury zaopatrzenia w wodę odczuwają między innymi Ateny, które wtedy były intensywnie rozwijającym się miastem.
Grób Eleuthériosa Venizélosa, który znajduje się na wzgórzu Profitis Illias
Ostatnia kadencja Venizelosa trwała zaledwie 3 miesiące i skończyła się przeprowadzeniem nieudanego zamachu na jego życie. Jednak można powiedzieć że jego przeciwnicy osiągnęli swój cel, gdyż po tym wydarzeniu charyzmatyczny przywódca wycofał się z polityki. Jeszcze raz spróbował przejąć władzę w 1935 roku aby zapobiec przywróceniu monarchii. Nie była to jednak udana próba, zaś były premier wyemigrował do Francji i nigdy nie wrócił do Grecji. Rok później 18 marca 1936 roku przechodzi udar i umiera. Mimo śmierci na wygnaniu Venizelos zostaje jednak pochowany w ojczystej ziemi. Jego grób znajduje się na półwyspie Akrotiri na wzgórzu Profitis Illias na północny wschód od Chanii. Tu również spoczywa jego syn Sofoklis.
Komentarze
komentarz z
Tremendous very interesting
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153479368342551