80. rocznica śmierci Eleutheriosa Venizelosa

data_2016-03-19 18:25:59 2016-03-19 18:25:59

Wczoraj 80. rocznica śmierci najwybitniejszego greckiego polityka XX wieku - Eleuthériosa Venizélosa. Zawsze związany z wizją Wielkiej Grecji podczas epoki swoich rządów podwoił terytorium Grecji. Zasłynął jako organizator nowoczesnego państwa greckiego oraz zwolennik panhellenizmu, głoszący hasła odbudowy Grecji w jej historycznych granicach.

Venizelos

Ten ośmiokrotny premier, prawnik i wybitny mąż stanu urodził się w 1864 roku jako piąte dziecko w kupieckiej rodzinie w Murnies położonym obecnie na przedmieściach Chanii. Za działalność rewolucyjną ojca Kyriakosa Venizélosa przeciwko imperium osmańskiemu cała rodzina została deportowana z Krety na wyspę Siros, gdzie spędziła 19 lat. Po skończeniu studiów w Atenach Venizelos szybko zaangażował się w działalność polityczną.  Obecność konsulów najważniejszych mocarstw na ślubie Venizelosa z Marią Katelouzou pokazuje jak ważną osobistością był już wówczas. Niestety rodzinne szczęście nie trwało długo gdyż w 1894 roku po urodzeniu drugiego dziecka Sofoklisa Maria umiera w wyniku okołoporodowej infekcji. Charakterystyczna broda, niejako znak rozpoznawczy Eleuthériosa Venizelosa, to symbol żałoby po stracie żony.

Dom Venizelosa
Dom w którym urodził się Eleuthérios Venizélos

W 1897 roku podczas powstania kreteńskiego przeciwko imperium osmańskiemu opowiedział się za utworzeniem unii między Kretą a Grecją. Po uzyskaniu autonomii przez Kretę współtworzył jej konstytucję. Na czele rządu pierwszy raz stanął w 1910 roku i rozpoczął dynamiczną reformę kraju. Powszechna oświata, modernizacja przemysłu zbrojeniowego to główne kierunki zmian, które w późniejszym czasie miały silny wpływ na dalsze działania Grecji na arenie wydarzeń międzynarodowych.

Venizelos był aż ośmiokrotnie wybierany premierem Grecji. Łącznie na tym urzędzie spędził jednak tylko 12 lat i 5 miesięcy, gdyż wielokrotnie musiał on składać urząd, zaś jego kadencje trwały zazwyczaj krótko. Długotrwały konflikt z królem Konstantynem I oraz walka o władzę z rojalistami nakreśliły karierę polityczną Venizelosa i odcisnęły piętno na większości działań tego polityka. Najważniejsze zmiany dla kraju przyniosła dopiero szósta, najdłuższa kadencja trwająca nieprzerwanie przez blisko 4 lata. Venizelos zmienił wtedy ordynację wyborczą, doprowadził do pojednania z odwiecznym wrogiem – Turcją oraz odegrał wielką rolę podczas zawarcia paktu bałkańskiego pomiędzy Grecją, Rumunią, Turcją oraz ówczesną Jugosławią. Modernizacja szkolnictwa trzykrotnie zwiększyła liczbę uczniów w średnich szkołach, zaś rozbudowanie infrastruktury zaopatrzenia w wodę odczuwają między innymi Ateny, które wtedy były intensywnie rozwijającym się miastem.

Grób Venizelosa
Grób Eleuthériosa Venizélosa, który znajduje się na wzgórzu Profitis Illias

Ostatnia kadencja Venizelosa trwała zaledwie 3 miesiące i skończyła się przeprowadzeniem nieudanego zamachu na jego życie. Jednak można powiedzieć że jego przeciwnicy osiągnęli swój cel, gdyż po tym wydarzeniu charyzmatyczny przywódca wycofał się z polityki. Jeszcze raz spróbował przejąć władzę w 1935 roku aby zapobiec przywróceniu monarchii. Nie była to jednak  udana próba, zaś były premier wyemigrował do Francji i nigdy nie wrócił do Grecji. Rok później 18 marca 1936 roku przechodzi udar i umiera. Mimo śmierci na wygnaniu Venizelos zostaje jednak pochowany w ojczystej ziemi. Jego grób znajduje się na półwyspie Akrotiri na wzgórzu Profitis Illias na północny wschód od Chanii. Tu również spoczywa jego syn Sofoklis.

Gosia i Piotrek,  data_2016-03-19 18:25:59 2016-03-19 18:25:59
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Homeleadercrete Ltd
2016-03-20 21:30:08

Tremendous very interesting

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153479368342551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 A za 10 lat będzie płacz, że turystyka zabija tradycje Kreteńczyków..
gość PiotrWie  Od czasu gdy możemy jechać na 25 - 27 dni myślę nad wyjazdem samochodem - przede wszystkim ze względu na możliwość zabrania rowerów. Dopóki pracowaliśmy i ograniczało nas 26 dni urlopu szkoda nam było 4 dni na przejazd do Aten i z powrotem. Wstępnie myślimy o tym, by w przyszłym roku majowy wyjazd zrealizować samochodem a wrześniowy - samolotem. (...)
gość dodekanezowiec  Przy czym Broń Panie Boże, nie że coś pejoratywnego. Po prostu skojarzyłem z faktem, że płace w Rumunii, co ciekawe, bardzo zbliżyły się wg różnych statystyk do polskich czy np. greckich.  
gość Wiel  „Pismo” czy ilustracje ewlidętnie „czyta” się od środka spiralnie do zewnątrz 
gość dodekanezowiec  Też potwierdzam - Spinalonga piękna i sorry że niestety pomarudzę, ale gdyby tak więcej miejsc na Krecie było z tak turkusową wodą w morzu...  
 Spinalonga to wyspa z duszą ❤️
 Byłam w tym dniu w wąwozie, nic nie zapowiadało takiego załamania pogody. Burza zaczęła się jak byłam gdzieś ok 10 km. To co się potem wydarzyło trudno opisać, z gór lała się woda z błotem, słychać było spadające kamienie. Trzeba było brodzić w rwącym potoku bo załamała się kładka. (...)
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera