Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Kreta - aktualności z kwietnia 2011 r.

Samaria - przygotowania do sezonu

Samaria
Przedwczoraj pracownicy Wydziału Leśnego w Chanii wraz z wolontariuszami Klubu Wysokogórskiego zorganizowali akcję czyszczenia szlaku biegnącego przez wąwóz Samaria. Ze ścieżki łączącej miejsce zwane Xiloskalo (Ksiloskalo) z wioską Samaria usunięte zostały gałęzie, pnie drzew oraz inne przeszkody, jakie zostały naniesione przez wodę podczas tegorocznej zimy. Oficjalne otwarcie szlaku dla turystów przewidywane jest na dzień 1 maja. Warto jednak pamiętać i uwzględniać w swoich planach fakt, że wejście do Parku Narodowego w Samarii jest czasami zamykane ze względu na obfite opady deszczu.

Piotrek,  data_2011-04-27 20:12:59 2011-04-27 20:12:59 Liczba komentarzy: brak

Wielki Tydzień w Grecji

Flaga grecka i kościelnaWczoraj wierni kościoła katolickiego, protestanckiego oraz greckiego kościoła prawosławnego rozpoczęli Wielki Tydzień, który jest okresem szczególnych przygotowań do Świąt Wielkanocnych. W tym roku podobnie, jak i w ubiegłym data rozpoczęcia świąt jest wspólna dla wszystkich wyżej wymienionych kościołów. Zazwyczaj datę rozpoczęcia świąt w Grecji oraz Europie dzieli okres tygodnia, przy czym mniej więcej raz na cztery lata okres Wielkanocy wypada w tym samym terminie.
Czas Wielkiego Tygodnia (Megali Evdomada) to okres, w którym zgodnie z tradycją Grecy nie spożywają mięsa, oleju oraz produktów mlecznych. Każdy dzień tego tygodnia poświęcony jest na przygotowania do obchodów zmartwychwstania Jezusa.

Gosia i Piotrek,  data_2011-04-19 21:16:21 2011-04-19 21:16:21 Liczba komentarzy: brak

Śpiesz się powoli - Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Dysk z FajstosNiestety, ale historia modernizacji Muzeum Archeologicznego w Heraklionie zdaje się nie mieć końca. Prace remontowe oraz przebudowę sal ekspozycyjnych rozpoczęto dokładnie w listopadzie 2006 roku. Wedle wstępnych założeń greckiego Ministerstwa Kultury "tania i szybka" modernizacja muzeum miała trwać około dwóch lat. Dziś po kolejnych dwóch latach upływających od planowanej daty zakończenia tego remontu, Muzeum Archeologiczne w Heraklionie jest wciąż zamknięte dla zwiedzających. Do dyspozycji turystów pozostaje jedynie wystawa czasowa, jaka powstała w 2007 roku w pobliskim budynku, gdzie prezentowane są niektóre z ważniejszych eksponatów.

Gosia i Piotrek,  data_2011-04-17 16:54:11 2011-04-17 16:54:11 Liczba komentarzy: brak

Grek Zorba - oficjalna polska premiera

Grek Zorba - plakat
W dniu dzisiejszym, po przeszło 45 latach od światowej premiery, film “Grek Zorba” pojawił się oficjalnie po raz pierwszy w repertuarze polskich kin. Ta mistrzowska adaptacja powieści Nikosa Kazantzakisa, w której w rolę Alexisa Zorby wcielił się Anthony Quinn to jedno z najważniejszych dzieł, jakie powstały w tamtym okresie. W 1965 roku film Mihalisa Kakogiannisa uzyskał siedem nominacji do Oskarów (za najlepszą główną rolę męską - Anthony Quinn, za najlepszy film, za najlepszy scenariusz adaptowany, za najlepszą reżyserię) zdobywając ostatecznie trzy statuetki w następujących kategoriach: najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsza scenografia oraz najlepsze zdjęcia.


Gosia i Piotrek,  data_2011-04-08 21:37:43 2011-04-08 21:37:43 Liczba komentarzy: brak

6,2 w skali Richtera

Sejsmograf

Dziś ok godziny 16.30 (czasu lokalnego) doszło na Krecie do trzęsienia ziemi, którego siła szacowana jest na około 6,2 w skali Richtera. Wstrząsy były wyraźnie odczuwalne w Heraklionie oraz we wschodniej części wyspy. Odnotowano je również w południowym rejonie Grecji oraz jak donosi stacja MSNBC w Kairze w Egipcie. Epicentrum tego trzęsienia ziemi znajdowało się około 127 km na wschód od Heraklionu.


Piotrek,  data_2011-04-01 17:19:14 2011-04-01 17:19:14 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Dobi Gralinska: Przepychota
Gosia | crete.pl : Swoje teorie publikuj sobie w swojej przestrzeni internetowej. Nasza strona to nie miejsce na rozpowszechnianie tego typu tekstów.
gość Perun: Do Crete Creta! Teorie spiskowe? Przecież wszystkie stały się faktem. Trzeba być ślepym żeby tego nie widzieć. Polecam książkę Orwela "Folwark zwierzęcy" z 1984r i porównać do tego co mamy teraz. Włącz myślenie wyłącz TV. Pozdrawiam
gość Arturrro: Albania była od dawna w planach ale jako drugi kraj do odwiedzenia w danym roku (zazwyczaj krótszy wypad). Jeśli chodzi o wybrzeże Turcji to zgadzam się. Jest średnio. Natomiast w głąb lądu jest co pozwiedzać. Parę już ładnych lat temu trochę  pojeździliśmy. (...)
Barbara B-c: i co z tego, segregacja sie zaczyna bez testu i zastrzyku nie wjedziesz.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera