Kreta - aktualności z kwietnia 2011 r.

Samaria - przygotowania do sezonu

Samaria
Przedwczoraj pracownicy Wydziału Leśnego w Chanii wraz z wolontariuszami Klubu Wysokogórskiego zorganizowali akcję czyszczenia szlaku biegnącego przez wąwóz Samaria. Ze ścieżki łączącej miejsce zwane Xiloskalo (Ksiloskalo) z wioską Samaria usunięte zostały gałęzie, pnie drzew oraz inne przeszkody, jakie zostały naniesione przez wodę podczas tegorocznej zimy. Oficjalne otwarcie szlaku dla turystów przewidywane jest na dzień 1 maja. Warto jednak pamiętać i uwzględniać w swoich planach fakt, że wejście do Parku Narodowego w Samarii jest czasami zamykane ze względu na obfite opady deszczu.

Piotrek,  data_2011-04-27 20:12:59 2011-04-27 20:12:59 Liczba komentarzy: brak

Wielki Tydzień w Grecji

Flaga grecka i kościelnaWczoraj wierni kościoła katolickiego, protestanckiego oraz greckiego kościoła prawosławnego rozpoczęli Wielki Tydzień, który jest okresem szczególnych przygotowań do Świąt Wielkanocnych. W tym roku podobnie, jak i w ubiegłym data rozpoczęcia świąt jest wspólna dla wszystkich wyżej wymienionych kościołów. Zazwyczaj datę rozpoczęcia świąt w Grecji oraz Europie dzieli okres tygodnia, przy czym mniej więcej raz na cztery lata okres Wielkanocy wypada w tym samym terminie.
Czas Wielkiego Tygodnia (Megali Evdomada) to okres, w którym zgodnie z tradycją Grecy nie spożywają mięsa, oleju oraz produktów mlecznych. Każdy dzień tego tygodnia poświęcony jest na przygotowania do obchodów zmartwychwstania Jezusa.

Gosia i Piotrek,  data_2011-04-19 21:16:21 2011-04-19 21:16:21 Liczba komentarzy: brak

Śpiesz się powoli - Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Dysk z FajstosNiestety, ale historia modernizacji Muzeum Archeologicznego w Heraklionie zdaje się nie mieć końca. Prace remontowe oraz przebudowę sal ekspozycyjnych rozpoczęto dokładnie w listopadzie 2006 roku. Wedle wstępnych założeń greckiego Ministerstwa Kultury "tania i szybka" modernizacja muzeum miała trwać około dwóch lat. Dziś po kolejnych dwóch latach upływających od planowanej daty zakończenia tego remontu, Muzeum Archeologiczne w Heraklionie jest wciąż zamknięte dla zwiedzających. Do dyspozycji turystów pozostaje jedynie wystawa czasowa, jaka powstała w 2007 roku w pobliskim budynku, gdzie prezentowane są niektóre z ważniejszych eksponatów.

Gosia i Piotrek,  data_2011-04-17 16:54:11 2011-04-17 16:54:11 Liczba komentarzy: brak

Grek Zorba - oficjalna polska premiera

Grek Zorba - plakat
W dniu dzisiejszym, po przeszło 45 latach od światowej premiery, film “Grek Zorba” pojawił się oficjalnie po raz pierwszy w repertuarze polskich kin. Ta mistrzowska adaptacja powieści Nikosa Kazantzakisa, w której w rolę Alexisa Zorby wcielił się Anthony Quinn to jedno z najważniejszych dzieł, jakie powstały w tamtym okresie. W 1965 roku film Mihalisa Kakogiannisa uzyskał siedem nominacji do Oskarów (za najlepszą główną rolę męską - Anthony Quinn, za najlepszy film, za najlepszy scenariusz adaptowany, za najlepszą reżyserię) zdobywając ostatecznie trzy statuetki w następujących kategoriach: najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsza scenografia oraz najlepsze zdjęcia.


Gosia i Piotrek,  data_2011-04-08 21:37:43 2011-04-08 21:37:43 Liczba komentarzy: brak

6,2 w skali Richtera

Sejsmograf

Dziś ok godziny 16.30 (czasu lokalnego) doszło na Krecie do trzęsienia ziemi, którego siła szacowana jest na około 6,2 w skali Richtera. Wstrząsy były wyraźnie odczuwalne w Heraklionie oraz we wschodniej części wyspy. Odnotowano je również w południowym rejonie Grecji oraz jak donosi stacja MSNBC w Kairze w Egipcie. Epicentrum tego trzęsienia ziemi znajdowało się około 127 km na wschód od Heraklionu.


Piotrek,  data_2011-04-01 17:19:14 2011-04-01 17:19:14 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera