Booking.com

Czystek kreteński, czyli moc Labdanum

Użytkowe właściwości czystka kreteńskiego znane są ludziom już od kilku tysięcy lat. Niestety na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci jego wykorzystanie ograniczało się głównie do zastosowania w przemyśle kosmetycznym. Dopiero kilka ostatnich lat jest okresem ponownego odkrycia jego równie ciekawych właściwości leczniczych.

Kreta - idealne miejsce dla czystka

Czystek należy do grupy roślin, które czasem bywają również zwane skalnymi różami. Zazwyczaj to niewielkie zimozielone krzewy, które w okresie kwitnienia są intensywnie pokryte kwiatami. Obszar występowania tych roślin to południowa część Europy, charakteryzująca się umiarkowanym klimatem - głównie obszar basenu morza Śródziemnego oraz Czarnego. Wiele spośród 120 gatunków tych roślin spotykanych jest również na obszarze obu Ameryk.

Jednym z gatunków wyróżnianych spośród rodziny czystkowatych jest czystek kreteński (Cistus creticus) zwany również czystkiem szarym. Zgodnie z nazwą występuje właśnie na Krecie, która posiada wiele cech pozwalających nazwać ją miejscem idealnym dla rośliny tego gatunku. Suchy i gorący klimat oraz ubogie skalne podłoże to warunki preferowane przez czystka.

Czystek kreteńskiSuszony czystek kreteński

Medyczne właściwości czystka

W medycynie ludowej czystek kreteński był używany w leczeniu przeziębień, w tym chorób związanych z infekcjami bakteryjnymi. Dopiero współczesna nauka pozwoliła na dogłębne przeanalizowanie składu tej rośliny. Czystek kreteński jest bogatym źródłem olejków eterycznych, żywic, flawonoidów i kwasów fenolowych, które odpowiadają za właściwości lecznicze tej rośliny. Jak wykazały badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kreteńskiego, olejki eteryczne pozyskiwane z czystka cechują się silnym działaniem przeciwbakteryjnym. Do podobnych wniosków doszli również naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku, którzy potwierdzili, że olejki te hamują rozwój bakterii Borrelia burgdorferi, odpowiedzialnej za rozwój zakaźnej choroby zwanej boreliozą. Roztwór o nawet niewielkim 0,02% stężeniu tego olejku pozwalał na uzyskanie bardzo silnego działania bakteriobójczego.

Czystek kreteński

Czystek kreteński w naturze

Źródłem kolejnych właściwości leczniczych jest żywica labdanum wytwarzana przez czystek kreteński. Substancja ta jest bogata w dwuterpeny labdanowe, którym przypisuje się właściwości cytotoksyczne działające szczególnie intensywnie wobec nowotworów białaczki i piersi. Żywica ta jest znana już od czasów starożytnych i używana była w leczeniu dolegliwości związanych z infekcjami górnych dróg oddechowych, przeziębieniach, reumatyzmie, a nawet w walce z problemami menstruacyjnymi.

Koza w oleandrach
Dziś nikt już nie wyczesuje kozich bród aby pozyskać Labdanum

Labdanum, czyli ambra z koziej brody

Warto wspomnieć o zaskakującym sposobie pozyskiwania tej żywicy w starożytności. Labdanum było wówczas zdobywane przez wyczesywanie sierści kóz oraz owiec (szczególnie tej porastającej brody tych zwierząt) pasących się na krzewach tych roślin. W późniejszym okresie żywica była uzyskiwana w bardziej mechaniczny sposób za pomocą prostego drewnianego narzędzia przypominającego grzebień lub wachlarz, którym "przeczesywano" rośliny. Metoda ta wciąż jest stosowana w niektórych rejonach Krety, a jej podstawową zaletą jest to, że jest ona mało inwazyjna dla roślin, które w celu pozyskania żywicy nie muszą być wycinane.

Oczywiście dziś w celu zdobycia Labdanum nikt już nie wyczesuje kozich bród, a ręczne metody pozyskiwania tej żywicy zastępowane są zdecydowanie bardziej efektywnymi przemysłowymi metodami. Na potrzeby współczesnego rynku surowiec ten pozyskiwany jest głównie dzięki procesowi destylacji lub ekstrakcji przeprowadzanej z wykorzystaniem rozpuszczalników. W chwili obecnej głównym odbiorcą żywicy Labdanum oraz olejków uzyskiwanych z czystka jest przemysł kosmetyczny. Jego trwały i bogaty zapach jest szczególnie ceniony przez wytwórców perfum. W przemyśle tym Labdanum jest również dosyć często stosowane jako zamiennik ambry, której użycie jest obecnie zakazane w części krajów.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat ponownie coraz silniej podkreślane są jednak zdrowotne walory czystka kreteńskiego. Śmiało można napisać, że obecny trend to swoisty powrót do pierwotnego wykorzystania tej rośliny. Odkąd czystek kreteński pojawił się w Polsce nas także zainteresowała moc tej rośliny. Przez kilka lat z rzędu przygotowywaliśmy nalewkę z suszonych liści  według tego przepisu. Po pewnym czasie jej stosowania zauważyliśmy, że praktycznie przestaliśmy się przeziębiać. Musimy wrócić do tego zwyczaju :) Jeśli ktoś nie może spożywać alkoholowych nalewek to można także przygotowywać napar, który smakuje bardzo delikatnie.

Cieszy nas to, że czystek jest coraz bardziej dostępny także w Polsce. Kupując jednak należy tylko zwracać uwagę na to aby faktycznie był to czystek kreteński.

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4.38
Liczba ocen: 4
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.38 na 5 (0) liczba ocen 4
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Anna Pielecka
Anna Pielecka
2016-09-19 20:29:13

Ten kreteńskim ma zupełnie inny smak. Niestety jest dużo ostrzejszy a to przez niesamowicie duża ilość olejków i garbników (Tak jak i inne zioła z wyspy np. tymianek) ale to one mają tak dobroczynny wpływ na nasz organizm.

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153896340832551,10156783949067551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Xinochondros

Xinochondros

Xinochondros (Ξινόχοντρος) to jeden z najbardziej tradycyjnych spożywczych produktów Krety, który był wytwarzany już w czasach starożytnych.

Kreteńskie winobranie

Kreteńskie winobranie

Przełom sierpnia i września to tradycyjny okres, kiedy na Krecie rozpoczynany jest zbiór winogron przeznaczonych do wyrobu wina. Jedną z istotniejszych decyzji wpływających na jakość przyszłego trunku jest ustalenie najkorzystniejszego momentu zbioru.

Karob - zapomniany skarb Krety

Karob - zapomniany skarb Krety

Karob to inaczej szarańczyn strąkowy (Ceratonia siliqua L.) lub drzewo karobowe występujące między innymi w krajach Basenu Morza Śródziemnego, Indiach, Bliskim Wschodzie, czy Australii. To wiecznie zielone i odporne na upały drzewo rośnie zarówno dziko, jak i w uprawie. Zanim zostały rozpowszechnione trzcina i buraki cukrowe, owoce karoba ze względu na blisko 50% zawartość cukru stanowiły główne jego źródło.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

https://maps.app.goo.gl/PvDctf9ejWpr6bt86
gość dodekanezowiec: Moim zdaniem - gdyby porównywać Grecję, Hiszpanię i południowe Włochy to: 1. W kategorii autentyczność: Włochy (np. Kalabria, Sycylia) - 9/10, Grecja - 8/10, Hiszpania - 3/10 2. W kategorii "frontem do potrzeb turysty": Hiszpania - 9/10, Grecja - 7 i pół/10, Włochy - 4/10.  Hiszpania to jakość hoteli, świetna infrastruktura, ale i taka "macdonaldyzacja turystyki" + blokowiska. (...)
Χρόνια πολλά
Byłem rok temu koniec września na Krecie i na Santorini piękne wyspy do zwiedzania
Na majówkę
1.04 też pierwszy z Poznania ;)
My na majówkę
gość PiotrWie : My w tym roku wybraliśmy na wczesną wiosnę La Gomerę że względu na cieplejsze noce - w zeszłym roku byliśmy na Sifnos i Santorini w terminie 15 marca - 7 kwietnia i wieczorem w pensjonacie było po prostu zimno - ogrzewanie klimatyzacją niewiele daje. Ale wiosna jest rzeczywiście zjawiskowa. W tym roku do Grecji lecimy dopiero w maju - na Ikarię i Samos.
Będę na Krecie 12-15.04. Wiosna na Krecie jest magiczna!
Καλή Σαρακοστή ☺
Warto zobaczyć, byliśmy jest pieknie
Piękne miejsce.
Prace wykonane przez Evansa, tak bardzo kontrowersyjne, doprowadziły jednak do tego, że Pałac w Knossos jest najchętniej odwiedzanym zabytkiem na Krecie. Pałac w Zakros czy nawet Fajstos, tak bardzo autentyczne, nie mogą się poszczycić taką popularnością. (...)
Niezapomniane wrażenia
Byłam, widziałam, poczułam moc tego miejsca
Warto zwiedzić.
Nádherná památka byla jsem tam 2x ❤️
gość PiotrWie : Już i na południu jest sporo ludzi - pamiętam puste plaże za Asterousią a w 2019 i w Tris Ekklisies i w Lentas a nawet na plażach Tripiti i Trachoulas było sporo ludzi.A na Serifos czy Kimolos byliśmy sami ewentualnie z jakąś drugą dwójką.
Zostaje mniej oblegane południe , ja pamiętam Kretę z przed 2 dekad i Balos gdzie prawie nie było ludzi :)
Taknpomyślałam, że pewnie trochę zatrzęsło... A wówczas nawet wykonane prace zabezpieczające nie dadzą 100% bezpieczeństwa. Dobrze, że nikt nie ucierpiał
gość PiotrWie : My wybieramy się w maju na Ikarię. Tam czegoś takiego nie będzie jeszcze jakiś czas. Polecam wyspy na którym nie ma lotnisk międzynarodowych - chętni na takie resorty nie uznają podróży z przesiadkami. Np Serifos, Sifnos czy Astipaleę.  
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera