Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Kreta - aktualności z lipca 2019 r.

Minojska willa w Vathipetro

Większość osób, które były na Krecie słyszała o wielkich pałacach minojskich, a znaczna część na pewno odwiedziła choćby Knossos. Jednak oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji.Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety. Odkryto tu sporych rozmiarów minojski kompleks budynków z centralnym dziedzińcem pochodzący z pierwszej połowy XVI wieku p.n.e. Prawdopodobnie był on używany jako luksusowa letnia rezydencja dla minojskiego oficera bądź lokalnego władcy, willa zawierała bowiem typowe elementy architektury pałacowej tamtych czasów.

Wykopaliska w Vathipetro

Gosia,  data_2019-07-21 19:27:20 2019-07-21 19:27:20 Liczba komentarzy: brak

Sałatka grecka czyli horiatiki

Horiatiki salata, czyli sałatka wiejska, znana bardziej jako grecka to jedno ze sztandarowych dań w tawernach w letnim okresie. Tak, wiemy że najlepiej smakuje na Krecie i że polskie warzywa to nie to samo, ale zawsze warto spróbować zwłaszcza teraz w szczycie sezonu.

Horiatiki

Gosia i Piotrek,  data_2019-07-20 20:43:11 2019-07-20 20:43:11 Liczba komentarzy: brak

Malownicza miejscowość Sisi

Sisi oddalona o niespełna 30 km od Agios Nikolaos to jedna z wielu turystycznych miejscowości znajdujących się w tym rejonie Krety. W odróżnieniu jednak od takich miejsc jak Malia czy też Stalida można liczyć tu na zdecydowanie więcej spokoju i ciszy. Malownicze skaliste wybrzeże ma wielu zwolenników, którzy chętnie powracają w okresie wakacyjnym do Sisi. Dziś zapraszamy Was do obejrzenia, krótkiego filmu nakręconego w tej miejscowości przez Giannisa Psaroudakisa oraz zachęcamy do samodzielnego wypadu w ten rejon Krety.

Piotrek,  data_2019-07-19 18:42:21 2019-07-19 18:42:21 Liczba komentarzy: brak

Nowe szokujące ustalenia greckiej policji w sprawie zabójstwa Suzanne Eaton

Dzięki analizie wcześniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w rejonie północno-zachodniego wybrzeża Krety, detektywi pracujący nad sprawą zabójstwa Suzanne Eaton dotarli do kolejnych bardzo niepokojących ustaleń. Z najnowszych wiadomości, jakie zostały opublikowane przez lokalne media wynika, że 27-letni Kreteńczyk, który jest oskarżony o popełnienie tej zbrodni, ma na swoim koncie również trzy inne napaści. Jeden z przypadków dotyczy Polki, która około 1,5 miesiąca temu przebywała na Krecie.

Suzanne EatonSuzanne Eaton - amerykańska biolog, która zaginęła 2 lipca w rejonie miejscowości Kolimbari
Źródło zdjęcia www.neakriti.gr

Gosia i Piotrek,  data_2019-07-18 19:47:13 2019-07-18 19:47:13 Liczba komentarzy: brak

Elektryfikacja Spinalongi

Ze względu na bardzo górzyste ukształtowanie terenu na Krecie wciąż jest tam wiele takich rejonów wyspy, które ze względu na swoje położenie nie są podłączone do globalnej sieci energetycznej. Zazwyczaj takie miejsca to odludne i dzikie tereny pozbawione możliwości swobodnego dojazdu, a dotarcie do nich wymaga mozolnej pieszej wędrówki. Trudno więc oczekiwać, aby problem dostępu do elektryczności dotyczył jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych położonych w rejonie wschodniej Krety. Pewnie niewiele osób spośród tych, które odwiedzają Spinalongę wie, że także ta wyspa nie jest podłączona do sieci energetycznej Krety, a cały prąd elektryczny potrzebny do jej funkcjonowania musi być wytwarzany na miejscu. Wydaje się jednak, że za sprawą jednego z najnowszych projektów uruchamianych przez lokalne władze sytuacja ta może ulec zmianie w najbliższych latach.

Spinalonga

Gosia i Piotrek,  data_2019-07-17 19:09:08 2019-07-17 19:09:08 Liczba komentarzy: brak

Finał głośnej sprawy zaginiecia i zabójstwa Suzanne Eaton na Krecie

Od kilku tygodni mieszkańcy Krety żyli tematem zaginięcia znanej amerykańskiej biolog molekularny Suzanne Eaton. W jej poszukiwania zaangażowane zostały nie tylko wszelkiego rodzaju służby mundurowe, ale również duża ilość cywilnych ochotników, którzy zgłosili chęć pomocy w prowadzeniu tej akcji. Przez kilka dni wszelkie ślady jej obecności wypatrywane były również z wykorzystaniem wszelkich nowinek technologicznych. Do poszukiwania użyte zostały drony oraz samolot wyposażony w specjalistyczne kamery.

Searching for SuzanneW trakcie poszukiwań oferowana była nagroda za pomoc w zlokalizowaniu amerykańskiej biolog
W internecie prowadzone były również zbiórki pieniężne wspomagające akcje poszukiwawczą

Gosia i Piotrek,  data_2019-07-16 20:10:59 2019-07-16 20:10:59 Liczba komentarzy: brak

Czasowe zamknięcie wąwozu Samaria

Uwaga! Ważna wiadomość dla wszystkich osób, które na dzień jutrzejszy planowały zrealizować wycieczkę do wąwozu Samaria. Władze parku podały informację, że ze względu na zbliżający się front atmosferyczny, w czasie którego prognozowane są silne opady deszczu, w środę 17 lipca szlak przebiegający przez wąwóz będzie niedostępny dla zwiedzających. Jeśli warunki pogodowe ulegną normalizacji oraz nie zostaną odnotowane żadne zniszczenia szlaku ponowne wejście do wąwozu Samaria będzie możliwe już w najbliższy czwartek.

Samaria

Gosia,  data_2019-07-16 15:30:27 2019-07-16 15:30:27 Liczba komentarzy: brak

Elafonisi z góry

Na Krecie jest wiele miejsc, których piękno jest szczególnie uwydatnione, gdy podziwia się je z góry. Warto wspomnieć choćby o słynnej lagunie Balos. Dziś jednak chcielibyśmy zaprosić Was do podziwiania innej znanej plaży. Elafonisi, która jest tematem najnowszego filmu Nikosa Sarantosa, to niezwykle popularne miejsce wśród turystów. Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że każdego dnia przybywają tu tysiące osób. I chociaż większość z nich kończy swój pobyt spędzając większość czasu tylko przy najbliższym wybrzeżu, to piękno Elafonisi kryje się nie tylko w tej części plaży.

Oglądając film Nikosa Sarantosa, warto zwrócić również na charakterystyczną wysepkę znajdującą się na zachodnim krańcu Elafonisi. Z tym niezwykle malowniczym i pięknym miejscem związana jest tragiczna historia, którą znajdziecie w bezpośrednim opisie tej plaży.

Gosia i Piotrek,  data_2019-07-15 19:48:52 2019-07-15 19:48:52 Liczba komentarzy: brak

Lokalne produkty z Kandanos

Wśród pytań jakie pojawiają się na naszej stronie lub też jakie kierujecie bezpośrednio do nas często pojawiają się te dotyczące rekomendacji miejsc, w których można kupić ciekawe lokalne produkty. W związku z tym dziś chcielibyśmy podzielić się z Wami jednym z naszych tegorocznych odkryć i wspomnieć Wam o Nikosie z Kandanos. Każdego dnia na centralnym placu tej miejscowości rozstawia on niewielki kramik, na którym sprzedaje różnego rodzaju domowe produkty.

Stoisko Nikosa w Kandanos

Gosia i Piotrek,  data_2019-07-10 20:32:55 2019-07-10 20:32:55 Liczba komentarzy: brak

Opóźnione wyloty/przyloty Blue Panorama do Heraklionu

O niezbyt fortunnym początku wakacji na Krecie mogą mówić turyści z Katowic, których lot do Heraklionu według newsa zamieszczonego na jednym z polskich portali informacyjnych opóźniony jest o około 36 godzin. Tak duże przesunięcie wylotu spowodowane zostało przez awarię układu klimatyzacji w samolocie. Wedle informacji przekazanej przez biuro podróży Itaka, przed ponownym startem maszyna włoskiego przewoźnika Blue Panorama musi przejść wszelkie niezbędne naprawy umożliwiające bezpieczną realizację lotu.

Lotnisko w Herakionie

Gosia i Piotrek,  data_2019-07-08 16:35:02 2019-07-08 16:35:02 Liczba komentarzy: brak

Zamknięte piesze szlaki zachodniej Krety przy wysokim ryzyku pożarowym

Niedawno pisaliśmy na naszej stronie o tym, że w przypadku wysokiego ryzyka pożarowego zamykany będzie dostęp do niektórych pieszych szlaków oraz obszarów leśnych znajdujących się w rejonie środkowej Krety. W ostatnich dniach podobna decyzja została podjęta odnośnie analogicznych miejsc znajdujących się w zachodniej części wyspy. Warto zwrócić uwagę na tę informację, gdyż zakaz ten będzie dotyczył również popularnych pieszych szlaków poprowadzonych przez tamtejsze wąwozy.

Wejście do wąwozu Samaria

Piotrek,  data_2019-07-07 18:44:06 2019-07-07 18:44:06 Liczba komentarzy: brak

Śmieci na plażach w zatoce Mirambello

Plaże znajdujące się w rejonie Kalo Chorio, Pachia Ammos czy też Kavousi to bezsprzecznie jedne z najlepszych plaż położonych wzdłuż zatoki Mirmabello. Sielankowy krajobraz rozpościerający się wzdłuż tej części wybrzeża wydaje się być dopełnieniem szczęścia dla właścicieli pensjonatów znajdujących się w tym rejonie Krety. Niestety, ze względu na nierozwiązany problem dużej ilości śmieci napływających na tamtejsze plaże, od wielu lat sytuacja jest zgoła inna i powoduje coraz większą frustrację wśród mieszkańców okolicznych miejscowości.

Śmieci na plaży w Pachia AmmosŚmieci na plaży Pachia Ammos

Piotrek,  data_2019-07-06 19:54:46 2019-07-06 19:54:46 Liczba komentarzy: brak

Nowoczesny port morski w Souda

Port w Souda to jeden z najważniejszych tego typu obiektów na Krecie. Pełni on nie tylko funkcję bazy morskiej NATO, ale także obsługuje znaczną część ruchu pasażerskiego i towarowego. Z tego właśnie względu od wielu lat prowadzone są starania o to aby w Soudzie zbudować prawdziwy terminal do obsługi podróżnych korzystających tego portu. Pan Dimitris Boudrogiannis, prezes Funduszu Portowego Chania, zapowiedział, że wczorajszy dzień będzie można uznać za właściwy początek budowy tego obiektu.


Więcej wizualizacji nowego portu znajdziecie w artykule źródłowym: https://www.zarpanews.gr

Gosia i Piotrek,  data_2019-07-05 19:55:33 2019-07-05 19:55:33 Liczba komentarzy: brak

Letnie Kino w Chanii

We wtorek 2 lipca swoją działalność rozpoczyna Letnie Kino w Chanii. Każdego dnia aż do 12 września o 21.30 będą odbywać się projekcje filmów pochodzących z najróżniejszychregionów świata a także różnych okresów kinematografii. Począwszy od najbardziej współczesnych, takich choćby jak "Zimna wojna" wyprodukowana w ubiegłym roku w Polsce, a skończywszy na tak starych filmach jak "Monsieur Verdoux" z 1947 roku, w którym w roli głównej będzie można podziwiać niezapomnianego Charlesa Chaplina. Koszt biletów na seanse to 5€ od osoby.

Kino Letnie w Chanii

Gosia i Piotrek,  data_2019-07-02 19:20:18 2019-07-02 19:20:18 Liczba komentarzy: brak

Strajk marynarzy w Grecji

Jeśli 3 lipca macie zaplanowaną jakąś większą podróż morską w Grecji to najprawdopodobniej musicie liczyć się ze sporymi problemami z kursowaniem tamtejszych promów. Wszystko wskazuje na to, że tego dnia odbędzie się w Grecji generalny strajk szeroko rozumianej branży morskiej. Na podstawie wyników głosowania, jakie odbyło się w tym tygodniu, związki zawodowe podjęły decyzję o organizacji akcji protestacyjnej. Wstrzymanie planowych połączeń promowych to jeden z elementów tego strajku.

Prom Minoan Lines

Gosia i Piotrek,  data_2019-07-01 19:41:01 2019-07-01 19:41:01 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Karolina Mroczek: Knossos piękne miejsce
Elżbieta Kaffler: Knossos tak
Halina Kocimska: Taaaaaak. Obowiązkowo
Sylwia Kulak: Właśnie wróciłam . Grecka sałatka przepyszna. A feta wyśmienita. Byliśmy na Krecie :)
Walentyna Swietochowska: Wystarczy pomyśleć o Krecie i już czuję zapach sałatki,ale sałatka na Krecie ma wspaniały smak !
Click and Boat

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-19 Linki | Kontakt