Turyści z Samarii w liczbach - podsumowanie sezonu 2015

Samaria to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie zachodniej Krety. Obok takich miejsc jak plaże Balos i Elafonissi czy też niezwykle urokliwa najstarsza część miasta Chania, wąwóz jest jednym z silniejszych magnesów przyciągających turystów w ten rejon wyspy. O prawdziwości tego twierdzenia łatwo przekonać się analizując wyniki ankiety przeprowadzonej wśród turystów odwiedzających Samarię. Od kilku lat w czasie sezonu turystycznego badanie to wykonywane jest przez Śródziemnomorski Instytut Rolniczy w Chanii (M.A.I.X. - Μεσογειακό Αγρονομικό Ινστιτούτο Χανίων) we współpracy z wolontariuszami oraz pracownikami Dyrekcji Lasów. W tym roku łączna ilość turystów, którzy wypełnili ankietę sięgnęła liczby 1100 osób (stanowiło to prawie 0,8% wszystkich gości odwiedzających to miejsce). W gronie tym znalazł się również formularz wypełniony przez nas. Możemy więc śmiało napisać, że przyczyniliśmy się w aktywny sposób do przygotowania tego badania ankietowego :).

Samaria - Żelazne Wrota

Na wstępie warto zauważyć, że w 2015 roku Samaria odnotowała całkiem spory, bo przeszło 9% spadek liczby gości. Łącznie na przestrzeni całego ubiegłorocznego sezonu Samaria została odwiedzona przez ponad 134 tysiące osób. W 2014 roku sumaryczna liczba gości wynosiła prawie 150 tysięcy osób. Przy analizie danych warto jednak zauważyć, że zmniejszona liczba gości to w dużej mierze wynik relatywnie krótkiego sezonu w 2015 roku. Bardzo długa ubiegłoroczna zima, niezbyt korzystna pogoda na wiosnę oraz szybkie zakończenie jesiennego sezonu spowodowało, że łączna liczba pełnego otwarcia szlaku sięgnęła około 160 dni (161 dni otwarcia wejścia od strony Xyloskalo oraz 163 dni dla wejścia od strony Agia Roumeli). Dla porównania w 2014 roku okres otwarcia wejść był następujący: 187 dni od strony Xyloskalo i aż 205 dni dla wejścia od strony Agia Roumeli.

Ankieta którą wypełniali turyści

Porównując tegoroczną średnią liczbę ponad 820 turystów przypadających na jeden dzień otwarcia szlaku, do ubiegłorocznego wyniku wynoszącego średnio około 722 osób, widać wyraźnie że zainteresowanie wąwozem Samaria nie maleje. Z dużym prawdopodobieństwem można napisać, że gdyby ubiegłoroczna pogoda była lepsza to liczba gości mogłaby być znacznie większa.

Podobnie jak w latach ubiegłych sierpień był miesiącem, w którym wąwóz był najbardziej oblegany. Łączna liczna turystów odwiedzających Samarię w tym miesiącu sięgnęła liczby prawie 31 tysięcy osób. Dużą popularnością cieszyły się również inne wakacyjne miesiące, w czasie których zanotowane zostały następujące liczby gości: lipiec - około 28 tysięcy, czerwiec prawie 22 tysiące osób.

Statystyczny gość

Zdecydowanie najliczniejszą grupę turystów odwiedzających wąwóz Samaria stanowiły osoby podróżujące z krajów znajdujących się w rejonie Europy Środkowej. Na kolejnej pozycji z ponad 12% stratą oraz wynikiem na poziomie niespełna 30% znaleźli się turyści z basenu morza Śródziemnego. Znacznie mniej liczne grupy stanowiły osoby ze Skandynawii oraz Europy Wschodniej, które w łącznej populacji badanych stanowiły odpowiednio około 8 i 11%.

Ponad połowę turystów odwiedzających wąwóz Samaria stanowiły osoby w wieku do 35 lat. Drugą najliczniejszą grupą stanowiącą około 1/4 gości były osoby, których wiek mieści się w przedziale między 36 a 50 lat.
W ubiegłym roku około 82% gości stanowiły osoby, które odwiedzały wąwóz Samaria po raz pierwszy. Ciekawe, że wyzwanie przejścia tego długiego 18-kilometrowego szlaku jest równie chętnie podejmowane przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Co prawda kobiety stanowiły nieznacznie większą grupę, jednak różnica między płciami wynosiła tylko nieco ponad 4%.

82% turystów odwiedziło wąwóz po raz pierwszy

Warto zauważyć, że podobnie jak w latach ubiegłych miejsce to przyciąga osoby o bardzo dobrym wykształceniu. Prawie 1/3 wszystkich ankietowanych deklarowała posiadanie wyższego wykształcenia. Zdecydowana większość osób czerpała swoje informacje na temat Samarii korzystając z internetu. Tylko 19% osób odwiedzających wąwóz dowiedziało się o jego istnieniu dopiero po przyjeździe na Kretę.

Ocena wycieczki do wąwozu Samaria

Większość ankietowanych osób oceniła, że koszt biletu wejścia ma adekwatną cenę. Równocześnie nieco ponad 80% ankietowanych byłoby skłonne do zaakceptowania podwyżek na poziomie od 2 do 5 €. Jednak blisko połowa osób oceniła, że bilety na promy kursujące z Agia Roumeli są zdecydowanie za drogie.

Niestety podobnie jak w latach ubiegłych znaczna część turystów deklarowała, że przejście wąwozu Samaria traktuje  jako jednodniową wycieczkę. Tylko nieco ponad 19% osób było zainteresowanych noclegiem w Agia Roumeli. Warto jednak podkreślić, że ponad 80% ankietowanych deklarowało chęć zjedzenia obiadu w jednej z lokalnych tawern znajdujących się w tej miejscowości.

Ponad 63% osób rekomendowałoby wycieczkę do wąwozu Samaria dla swoich znajomych oraz rodziny. Nie powinno to dziwić gdyż równocześnie prawie 92% turystów oceniło, że w czasie przejścia szlaku czuli się bezpiecznie. Tylko 0,3% turystów oceniło negatywnie wycieczkę do wąwozu Samaria.

Wnioski z ankiety

Podobnie jak w latach ubiegłych naukowcy opracowujący wyniki ankiety pokusili się o kilka własnych wniosków oraz propozycji. My poniżej do tych uwag dołączymy kilka własnych odczuć, związanych z zeszłoroczną (kolejną) wizytą w Narodowym Parku Samaria.

Jednym z postulatów poruszanych już od wielu lat jest wykonanie kompleksowych badań określających maksymalną dzienną liczbę turystów, która nie będą stanowić zbyt dużego obciążenia dla przyrody i środowiska wąwozu. Zwrócono również uwagę na konieczność wypracowania mechanizmów pozwalających na bardziej proporcjonalne rozłożenie obciążenia przypadającego na poszczególne dni sezonu turystycznego. W miarę możliwości zalecane jest również wydłużenie okresu funkcjonowania szlaku oraz polepszenie jego zarządzania.

Od kilku lat pojawiają się również głosy o stworzeniu oferty umożliwiającej turystom na korzystanie z wycieczek obejmujących nocleg w Agia Roumeli lub w jednej z miejscowości znajdujących się w regionie. Naszym zdaniem warto rozważyć ten krok, gdyż około 30% ankietowanych deklarowało chęć poznania innych pieszych szlaków znajdujących się w tej części Krety. Warto również promować samodzielną turystykę obejmującą indywidualne zwiedzanie tego regionu Krety. Według nas zdecydowana większość osób korzystająca ze zorganizowanych form zwiedzania Samarii (np. wycieczek fakultatywnych) jednak nigdy nie będzie zainteresowana tego typu ofertą.

Wśród tegorocznych wniosków znalazła się również propozycja większej promocji i przede wszystkim większej dostępności lokalnych produktów wytwarzanych w rejonie wąwozu Samaria. Patrząc przez pryzmat stosunkowo niewielkiej oferty sklepów znajdujących się w Agia Roumeli musimy przyznać, że jest to pole do całkiem sporego działania. My ze swojej strony proponowalibyśmy jeszcze większą promocję historii tego regionu. Całkiem niezłym krokiem byłoby opracowanie oficjalnego przewodnika dostępnego w schronisku przy Xyloskalo, który byłoby dostępny w jak największej liczbie języków.

Kolejnym ważnym zaleceniem proponowanym przez zespół opracowujący to badanie, jest zapewnienie samowystarczalności finansowej Parku Narodowego Samaria. Przychody z biletów powinny pozwalać na całkowite pokrycie kosztów obsługi szlaku oraz pozwolić na jego odpowiednią konserwację. Odpowiedzi ankietowanych osób wskazują wyraźnie, że wciąż jest pole do ewentualnej drobnej podwyżki cen biletów. Naszym zdaniem jeśli taki symboliczny wzrost kosztu biletów mógł się przyczynić do poprawy funkcjonowania szlaku to jesteśmy jak najbardziej za.

Jeśli chcielibyście zapoznać się z wynikami ubiegłorocznej ankiety to zapraszamy Was do poniższego artykułu:
http://www.crete.pl/news_675_Turysci_odwiedzajacy_Samarie_pod_lupa.html

Gosia i Piotrek,  data_2016-01-07 19:03:17 2016-01-07 19:03:17
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153340842977551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
super film
po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera